دلیل کم بودن میل جنسی خانم‌ها چیست؟

افزایشمیل جنسی در زنان

گاهی زنان کمتر از همسر‌‌شان به رابطه‌ی جنسی علاقه نشان می‌دهند. البته ممکن است گه‌گاه در زندگی زناشویی بعضی تغییرات، منشاء بروز کم بودن میل جنسی خانم‌ها باشد. این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که در صورت عدم درمان کاهش میل جنسی خانم ها، آسیب‌های جدی به بنیان خانواده وارد شود. در این مقاله ضمن بررسی علل کم بودن میل جنسی در زنان به معرفی راهکار‌های افزایش میل جنسی و تقویت قوای جنسی خانم ها خواهیم پرداخت.

میل جنسی چیست؟

نیازهای جنسی یکی از نیاز‌های مهم بشری هستند. زنان و مردان به‌دلیل تمایل به ایجاد رابطه با یکدیگر، علاوه بر رفع این نیاز، می‌توانند با فرزند‌آوری به بقای نسل خودکمک کنند. منشاء میل جنسی در بررسی فیزیک بدنی زنان و مردان به‌طور خلاصه به صورت زیر است:

 • آناتومی آلت تناسلی زنانه شامل دو بخش خارجی (مونس پابلیس و فرج) و داخلی (رحم و تخمدان) است. فرج شامل لب‌های داخلی و خارجی، کلیتوریس، مدخل واژن و میزراه است. کلیتوریس از بافت اسفنجی ساخته شده، دارای تراکم عصبی زیادی است و هنگام برانگیختگی جنسی، متورم می‌شود. حساسیت کلیتوریس منشاء لذت جنسی در زنان است.
 • آناتومی آلت تناسلی مردانه شامل اجزای بیرونی آلت تناسلی و بیضه‌ها است. آلت تناسلی از سه لایه بافت اسفنجی تشکیل شده است. در هنگام برانگیختگی، این بافت از خون پر شده و سفت، راست و بلند‌تر از حالت معمولی می‌شود. به‌طور کلی به این حالت نعوظ گفته می‌شود و با لذت جنسی در مردان توام است.

کاهش میل جنسی چیست؟

کاهش میل جنسی (Hypoactive Sexual Desire Disorder) یا اختلال میل جنسی کم‌کار، در حقیقت عدم تمایل و رغبت برای برقراری رابطه‌ی جنسی در دراز مدت به‌گونه‌ای است که سبب ایجاد مشکلات شخصی شود. این مشکل گاهی به‌قدری بزرگ می‌شود که برای رفع آن حتماً باید از روانپزشک متخصص طب جنسی کمک گرفت.

از نشانه‌های کم بودن میل جنسی در زنان نداشتن رغبت برای انجام هر نوع رفتار جنسی است.

علل کاهش میل جنسی در زنان

برقراری رابطه از نوع جنسی، رفتار پیچیده‌ای است که تابع عوامل زیادی مانند سلامت جنسی، سلامت جسمی و روانی، اعتقادات، صمیمیت و سبک زندگی می‌باشد. این عوامل را در دو گروه زیر می‌توان مورد بررسی قرار داد:

حتما بخوانید  علت درد در بیضه‌ مردان چیست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عوامل جسمی و فیزیکی

بسیاری از بیماری‌های جسمی در زنان می‌توانند سبب بروز کم شدن میل جنسی شوند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دردناک بودن رابطه و نرسیدن به ارگاسم
 • بیماری‌هایی نظیر فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و …
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • احساس درد در قسمت‌هایی از بدن مانند سینه و اعضای تناسلی بر اثر جراحی
 • مصرف دارو‌های ضد افسردگی (این دارو‌ها مهار‌کننده‌ی سرتونین هستند و زنان را از داشتن رابطه جنسی مناسب باز می‌دارند)
 • خستگی (به هر علتی که باشد)
 • تغییرات هورمونی (تغییرات سطح هورمون‌ها در بارداری، شیردهی و یائسگی)

برای بررسی عوامل جسمی و فیزیکی مراجعه به پزشک الزامی است. پزشک متخصص پس از معاینه به‌منظور تشخیص صحیح علت کم بودن میل جنسی معمولاً اقدام به تجویز آزمایش می‌نماید.

عوامل روانشناختی و روحی

دلایل روانی کم شدن میل جنسی در زنان

خاطرات خوش و روابط صمیمانه در تقویت قوای جنسی خانم ها بسیار تاثیر‌گذار است. به‌همین ترتیب موارد زیر می‌تواند سبب کاهش میل جنسی شود:

 • ناراضی بودن از چهره و شکل بدن
 • نداشتن اعتماد به نفس
 • تجربیات منفی در رابطه‌ی جنسی، تجاوز جنسی یا فیزیکی
 • داشتن استرس (به هر دلیل)
 • داشتن اضطراب یا افسردگی

تمامی موارد ذکر شده از تقویت قوای جنسی خانم ها جلوگیری کرده و آن‌ها را با کاهش میل جنسی درگیر می‌کند. علاوه بر این عوامل اولیه، علل ثانویه‌ای مانند ارتباط اشتباه با همسر، مشکل در ایجاد رابطه و دعوا‌ها و مشکلات زوجین هم می‌تواند دلیل کاهش میل جنسی زنان شوند.

راهکار‌های افزایش میل جنسی

راهکار‌های زیر برای تقویت قوای جنسی خانم ها و افزایش میل جنسی و به‌طور کلی داشتن رابطه جنسی پیشنهاد می‌شود:

 مصرف غذا‌های تحریک کننده

غذاهای تحریک کننده  به‌علت افزایش جریان خون برای افزایش میل جنسی در زنان و مردان مفید به‌نظر می‌رسند. مصرف ادویه‌های تحریک کننده مانند زنجبیل و جنسینگ، جوز هندی و دارچین در تحریک احساسات جنسی موثر هستند.

خواب کافی

همان‌طور که قبلاً بررسی شد یکی از دلایل کاهش میل جنسی، خستگی است. یک راه موثر در تقویت قوای جنسی خانم ها، خواب کافی و آرام است.

انجام ورزش مناسب

انجام ورزش مناسب و منظم قدرتی و ایروبیک نه‌تنها در شکل‌دهی به فرم دل‌خواه بدن کمک می‌کند بلکه در کاهش استرس و آرامش روحی تاثیر فراوان دارند.

معاشقه

از آن‌جا که صمیمیت اولین اولویت در رابطه‌ی جنسی و برقراری ارتباط موثر با همسر است، اختصاص دادن مدت زمان بیشتر به معاشقه می‌تواند در افزایش میل جنسی زنان موثر باشد.

دوری از استرس

استرس از عوامل مهم در کاهش میل جنسی است. شناسایی عوامل استرس‌زا و دوری از آن‌ها می‌تواند در تقویت قوای جنسی خانم ها بسیار نقش داشته باشد.

حتما بخوانید  ارگاسم چیست؟ انواع ارضا شدن در زنان و مردان چگونه است؟

درمان کاهش میل جنسی زنان

برای این اختلال، درمان‌های متعددی وجود دارد، اما مراجعه به درمان‌گر متخصص باید در اولویت قرار گیرد.

مراجعه به متخصص مشاوره و آموزش جنسی

شرکت در جلسات پرسش و پاسخ، این امکان را به مشاور می‌دهد تا مشکل شما را ریشه‌یابی کند. درمان‌گر متخصص با آموزش و توصیه‌های لازم شما را با فعالیت‌های صحیح جنسی آشنا می‌کند. گاهی درمان‌گر به‌منظور تقویت قوای جنسی خانم ها، به زوجین انجام تمرینات ورزشی مناسبی را توصیه می‌کند. در صورت لزوم ممکن است که برای برخی افراد، هورمون درمانی تجویز شود.

درمان دارویی

به‌منظور درمان دارویی باید لیست تمام دارو‌هایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. درمان کاهش میل جنسی زنان وقتی امکان‌پذیر است که پزشک به‌جای بعضی از دارو‌های ضد افسردگی که سبب این اختلال می‌شوند، داروهای دیگری را جایگزین نماید. معمولاً پزشک برای درمان کاهش میل جنسی زنان دارو‌های زیر را تجویز می‌کند:

 • فلیبانسرین (Flibanserin): این دارو به‌شکل قرص است و برای افزایش میل جنسی روزی یک بار قبل از خواب تجویز می‌شود. مصرف فلیبانسرین با عوارضی مانند کاهش فشار خون، حالت تهوع و سرگیجه همراه است.
 • استروژن (Estrogen): این دارو به‌شکل قرص، اسپری، ژل و کرم واژینال تجویز می‌شود. استروژن در درمان کاهش میل جنسی زنان تاثیر چندانی ندارد اما برای رفع خشکی و آتروفی واژن کاربرد دارد و دردناکی رابطه‌ی زناشویی را کاهش می‌دهد.
 • تستوسترون (Testosterone): گاهی این هورمون توسط پزشکان برای افزایش میل جنسی در خانم ها تجویز می‌شود. استفاده از آن با عوارضی مانند رویش مو‌های زائد در صورت و تغییر خلق‌و‌خو همراه است.

درمان خانگی

برای تقویت قوای جنسی خانم ها و درمان کاهش میل جنسی زنان و مردان می‌توان از درمان خانگی کمک گرفت. در جهت مصرف دارو‌های گیاهی با منشاء طبیعی برای افزایش میل جنسی  زنان و مردان بهتر است  به توصیه‌های زیر عمل نمایید:

افزایش میل جنسی در زنان

برای تقویت قوای جنسی خانم ها می‌توان از درمان‌های خانگی زیر استفاده کرد:

 • جنسینگ: گیاه جنسینگ در طب سنتی چین مصرف بسیار زیادی دارد. تاثیر این گیاه بر میل جنسی اثبات شده است. در زنان مصرف جیسینگ سبب افزایش لذت جنسی می‌شود.
 • زعفران: گیاه زعفران به‌علت داشتن طبیعت گرم و عطر خوش، برای درمان سرد مزاجی و تقویت قوای جنسی خانم ها استفاده می‌شود.
 • دارچین: ادویه‌ی دارچین با طبیعتی گرم، نه‌تنها سبب افزایش میل جنسی در خانم‌ها می‌شود، بلکه در درمان عفونت‌های مجاری ادراری نیز موثر است. این ادویه با تنظیم قند خون نقش موثری در درمان کاهش میل جنسی زنان بر عهده دارد.
حتما بخوانید  کاندوم نازک چیست؟ باید ها و نباید های استفاده از کاندوم نازک

در برخی از مواقع کاهش میل جنسی در مردان موجب کم شدن میل جنسی در زنان می‌شود. در ادامه درمان‌های خانگی که موجب افزایش میل جنسی در مردان می‌شوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افزایش میل جنسی در مردان

برای افزایش میل جنسی در مردان می‌توان از دارو‌های گیاهی متعددی به‌صورت طبیعی، قرص یا شربت مورد استفاده کرد. برخی از این گیاهان عبارتند از:

 • گزنه: گیاه گزنه حاوی تستوسترون است. تستوسترون هورمون مردانه‌ای است که کاهش آن در مردان سبب کاهش میل جنسی می‌شود. دمنوش و قرص تستوسترون برای افزایش میل جنسی آقایان مفید است.
 • جنسینگ: این گیاه یکی از گیاهان گران است که در صنایع دارویی و آرایشی استفاده‌ی فراوان دارد. برای افزایش میل جنسی از جنسینگ به‌منظور رفع بی‌میلی و زود انزالی در آقایان استفاده می‌شود.
 • نعناع: مطابق آخرین دستاورد‌ها، با استفاده‌ی منظم (دو بار در روز) از فراورده‌های نعناع، میل جنسی آقایان به‌طور محسوسی افزایش می‌یابد.

سخن آخر:

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی افزایش دانش و آگاهی از نحوه‌ی برقراری رابطه است. البته در صورت بروز مشکل، با مراجعه به پزشک متخصص بسیاری از مشکلات ناتوانی‌های جنسی زنان یا اختلال نعوظ در مردان قابل تشخیص و درمان است.

پزشک پس از بررسی فرد با آگاهی از شرح حال دقیق و آزمایشات بالینی، علت ناتوانی را تشخیص می‌دهد. درمان مناسب می‌تواند سبب تقویت قوای جنسی خانم ها یا افزایش میل جنسی زنان و مردان شود.

شاید برای شما هم سوال باشد:

 • مزیت استفاده از کاندوم خاردار چیست؟

کاندوم خاردار یکی از پر مصرف‌ترین کاندوم‌ها در دنیا است. این کاندوم قادر است با تحریک دیواره‌ی واژن و نقطه‌ی جی در رسیدن زنان به ارگاسم نقش داشته باشند. به‌همین منظور استفاده از کاندوم خاردار می‌تواند در درمان کاهش میل جنسی زنان موثر باشد. اگرچه که این کاندوم وسیله‌ی بسیار خوبی برای مراقبت جنسی است، اما استفاده‌ی مداوم از آن توصیه نمی‌شود.

۲- مزیت استفاده از کاندوم روان کننده چیست؟

کاندوم‌ها دارای انواع مختلفی هستند. کاندوم روان کننده یکی از انواع کاندوم‌های ساده‌ای است که از جنس لاتکس ساخته می‌شود. ضخامت این کاندوم نسبت به انواع دیگر کاندوم کم‌تر است و جهت سهولت در برقراری رابطه‌ی جنسی از ژل‌های روان کننده در این نوع از کاندوم استفاده می‌شود.

استفاده از کاندوم روان کننده در زنانی که به‌دلیل درد ناشی از خشکی واژن حین رابطه‌ی جنسی، دچار کاهش میل جنسی شده‌اند، توصیه می‌شود.