اسپری تاخیری چیست و چگونه کار می‌کند؟

اسپری تاخیری چیست و گونه کار می‌کند؟

رسیدن سریع به انزال زن و مرد یا همان زود انزالی؛ مسئله ای است که بسیاری از زوجین در اوایل رابطه با آن درگیر هستند. این انزال زودرس در زن یا مرد ممکن است طرف دیگر رابطه را دچار رنجش کند. انزال زود رس در بسیاری از موارد ریشه روانشناختی دارد و از اضطراب و استرس ناشی می‌شود. بسیاری از افراد، به دلایل مختلفی همچون احساس شرم و خجالت از این قضیه یا حتی تنبلی، از مراجعه به پزشک برای درمان زود انزالی اجتناب می‌کنند. به همین علت معمولا از راه های سریع و در دسترس برای حل این مشکل استفاده می‌کنند. این مشکل باعث می‌شود، لذت جنسی مقدار زیادی کاهش پیدا کند.

برای رسیدن به نهایت لذت در رابطه جنسی و تجربه اورگاسم، نیاز است که مسئله زود انزالی را حل کنید. یکی از راه های سریع و رایج برای رفع زود انزالی، تهیه اسپری تاخیری است. استفاده از این اسپری ها همراه با باید و نباید هایی است. همچنین در صورت عدم آگاهی به نوع استفاده، احتمال ایجاد برخی حساسیت ها و آسیب ها در طول رابطه وجود دارد. در ادامه آموزش استفاده، انواع اسپری های تاخیری، و مزایا و معایب آنها را به صورت کامل بررسی کرده ایم.

اسپری تاخیری؛ روشی فوری برای انزال دیرتر و رابطه طولانی تر

یکی از عوامل مهم برای بهتر شدن کیفیت رابطه جنسی و لذت جنسی بیشتر، مدت زمان رابطه جنسی است. گفتیم که یکی از راه های رفع مشکل زود انزالی اسپری تاخیری است. این اسپری ها با مدل ها و برند های مختلف در دسترس همه قرار دارند. ترکیبات آن شامل موادی با خاصیت بی حس کننده است که باعث به تعویق افتادن زمان انزال می‌شوند. اسپری تاخیری کاملا مردانه است و روی آلت تناسلی مردان باید مورد استفاده قرار گیرد.

–          میزان تاثیر گذاری اسپری تاخیری

معمولا افرادی که در مدت زمان کمتر از ۴ دقیقه به انزال می‌رسند، از اسپری تاخیری استفاده می‌کنند. با افزایش مدت زمان رابطه جنسی، میزان رضایت و لذت جنسی از رابطه بسیار بالاتر می‌رود. مدت اثر اسپری تاخیری، کاملا متفاوت بوده و زمان ثابتی برای همه افراد ندارد. اما به صورت تقریبی بین ۱۰ تا ۴۰ دقیقه، به مدت زمان رابطه جنسی افزوده می‌شود.

–          قیمت اسپری تاخیری

از آنجایی که چندین نوع و برند برای اسپری تاخیری وجود دارد، طبیعی است که قیمت ثابتی هم نداشته باشند. به صورت حدودی قیمت این اسپری ها بین ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان است. البته مدل های گران تری هم وجود دارد، قیمت گفته شده میانگینی از محصولات موجود است.

اسپری تاخیری از چه ترکیباتی ساخته شده است؟

چگونگی ساخت و کارکرد اسپری تاخیریاین محصول حتما باید از استاندارد های پزشکی برخوردار باشد. چرا که پوست آلت تناسلی یکی از قسمت های آسیب پذیر و نفوذ پذیر در بدن بوده و اسپری تاخیری به صورت مستقیم روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای همین ترکیبات آن تا جای ممکن سازگار با پوست می‌باشد. اسپری های تاخیری حاوی:

 • لیدوکائین
 • اتانول
 • بنزین الکل
 • بنزوکائین

و آب است. در ادامه علت حضور هرکدام از ترکیبات بالا را توضیح می‌دهیم.

 لیدوکائین

این ماده، بیشتر در دندان پزشکی برای بی حس کردن اعصاب دندان کاربرد دارد. طریقه مصرف معمولا به صورت موضعی و تزریقی است. این ویژگی در ترکیبات اسپری تاخیری، تا حد زیادی مانع انتقال پیام عصبی بین مغز و آلت تناسلی می‌شود. به همین علت، مغز شما دیرتر متوجه تحریک آلت تناسلی می‌شود، در نتیجه فرمان انزال را دیرتر و سخت تر ارسال می‌کند. اما استفاده زیاد و بیش از حد از این دارو، کنترل نعوظ را از مردان می‌گیرد.

اتانول

از ترکیبات موثر در اسپری تاخیری؛ اتانول است. اتانولی که در اسپری های تاخیری به کار می‌رود، همان اتانول مورد استفاده در صنعت عطر و ادکلن سازی است. طبق تحقیقات انجام شده، اتانول عوارضی برای پوست ایجاد نمیکند. اما صادقانه بخواهیم بررسی کنیم، مصرف زیاد از هر ماده غیر طبیعی روی پوست، قطعا عوارضی به همراه دارد.

بنزین الکل

این ماده، در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی وجود دارد. از بنزین الکل بیشتر به دلیل رایحه خوب آن استفاده می‌شود. اما از معایب مهم این ترکیب، عوارض پوستی آن است. اسپری های تاخیری که بنزین الکل ندارند، عوارض جانبی آنها بسیار ناچیز است.

بنزوکایین

این ماده هم، خاصیت بی حسی موضعی دارد و به این دلیل در ترکیبات اسپری تاخیری استفاده می‌شود. اما خاصیت بی حسی در بنزوکائین نسبت به لیدوکائین بسیار کمتر است. معمولا در اسپری های تاخیری؛ یا ترکیبی از هر دو وجود دارد یا فقط از یکی از آنها استفاده می‌شود. وابسته به قدرت اسپری تاخیری این نسبت متفاوت است.

انواع اسپری تاخیری

دسته بندی برای اسپری های تاخیری، به انواع مدل های هر برند خلاصه می‌شود. هر برند مدل های گوناگون در حجم متفاوت تولید می‌کند که معمولا سعی می‌کنند مزیت های خاصی در هرکدام قرار دهند. در زیر چند مدل از این اسپری هارار به عنوان نمونه آورده ایم.

اسپری تاخیری کاپوت مدل Non Stop حجم ۶۵ میل

اسپری تاخیری کاپوتاسپری تاخیری non stop (بدون توقف) از برند شناخته شده و با کیفیت کاپوت است. این مدل مناسب پوست های حساس به لیدوکائین است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد که قابل چشم پوشی است.

اسپری تاخیری کدکس مدل Double Delay حجم ۶۵ میل

 

این مدل با قدرت تاخیری بسیار بالا، مناسب افرادی که وضعیت انزال آن ها در شرایط حاد قرار دارد. بدون هیچ عوارض جانبی و حتی مناسب رابطه جنسی دهانی است.به غیر از مدل های گفته شده در بالا، مدل های بسیار متفاوتی وجود دارد که می‌توانید از طریق دسته بندی اسپری تاخیری آنهارا مشاهده کنید.

اسپری تاخیری کدکس

نکات مهم در استفاده از اسپری تاخیری

قبل از به کاربردن اسپری حتما باید نکات زیر را در نظر بگیرید. اصلا در استفاده از اسپری تاخیری عجله نکنید و به آرامی مراحل زیر طی کنید.

 • بهترین زمان مصرف قبل از برقراری رابطه

بر اساس برندی که استفاده می‌کنید، این زمان ممکن است متفاوت باشد. اما به صورت حدودی، بین ۵ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی، اسپری را بکار گیرید. در بسته بندی هر اسپری، روش و زمان دقیق را درج کرده اند و می‌توانید برای اطمینان بیشتر به آن رجوع کنید.

 • باید روی حساس ترین قسمت آلت تناسلی، یعنی انتهای آن و زیر کلاهک اسپری شود. بیشترین تحریک مردان از این ناحیه ایجاد می‌شود چرا که اعصاب اصلی آلت تناسلی مردان در این قسمت قرار دارد.
 • میزان اثر دهی روی هر فرد متفاوت است، اما در هر حالت بیش از ۴ بار نباید اسپری کنید. چرا که تاثیری عکس می‌گذارد و آلت تناسلی ممکن است کاملا سر و بی حس شود، در نتیجه نعوظ اتفاق نیفتد.
 • به جای افزایش دفعات مصرف، بهتر است کمی صبر کنید تا کاملا اثر کند.
 • اسپری را در فاصله ۵ سانتی متری از آلت تناسلی نگه دارید و اسپری کنید.
 • بعد از استفاده حتما دست هایتان را بشویید.
 • اگر می‌خواهید از کاندوم در کنار اسپری تاخیری استفاده کنید، حتما به نوع اسپری ای که می‌خرید توجه کنید. چرا که بعضی از اسپری ها با مواد سازنده کاندوم ناسازگار هستند و باعث پارگی آن می‌شوند.
 • هیچ برندی توصیه نکرده که بعد از استفاده آلت خود را بشویید یا خیر. اما بهتر است قبل از برقراری رابطه و بعد از اثر گذاری اسپری و ایجاد بی حسی، آلت تناسلی خود را بشویید. اما اگر قصد برقراری رابطه دهانی دارید، حتما باید آلت تناسلی خود را بشویید.

رعایت نکردن موارد بالا، شاید در دفعات اول همراه با مشکل نباشد، اما قطعا سهل انگاری در این موارد تجربه ای ناخوشایند همراه دارد. به غیر از نکات بالا، حتما تاریخ انقضای اسپری تاخیری را قبل استفاده بررسی کنید.

مزایای اسپری تاخیری چیست؟

دلیل پرطرفدار بودن اسپری های تاخیری، به خاطر افزایش مدت زمان رابطه است. اسپری تاخیری یک درمان فوری(اما موقتی) برای زود انزالی آقایان است. این بالا رفتن زمان رابطه، افزایش لذت جنسی و اورگاسم بهتر و با کیفیت تر در زنان را به همراه دارد، در نتیجه رابطه جنسی رضایت بخشی خواهید داشت. طبق برخی تحقیقات روانشناسی، کیفیت بالای رابطه جنسی با روابط زناشویی سالم کاملا در ارتباط است و تاثیر مثبتی در زندگی دارد.

از طرفی اسپری تاخیری، هم بسیار سریع است و هم قیمت بسیار مناسبی نسبت به دیگر روش ها دارد. عوارض بسیار کمتری نیز نسبت به قرص های تاخیری دارد. استفاده از قرص تاخیری، تاثیرات منفی در دستگاه گوارش و هضم غذا، بینایی، سر درد، درد شکم و … دارد.

عوارض و معایب اسپری تاخیری

در کنار تمام نکات مثبتی که برای اسپری تاخیری برشمردیم، نکات منفی و معایبی هم دارند.

 • در صورت نفوذ به داخل مجرای تناسلی، درد و سوزش به همراه دارد.

اگر در طولانی مدت و به صورت مداوم از اسپری استفاده شود، ممکن است اختلال های در نعوظ و از بین رفتن یا کاهش میل جنسی را همراه داشته باشد.

 • تاثیر در کیفیت اسپرم هاعوارض اسپری تاخیری

زمانی که تصمیم به فرزند آوری دارید، در مدت زمان برقراری رابطه جنسی از اسپری تاخیری استفاده نکنید. اسپری تاخیری کیفیت و قدرت اسپرم ها را کاهش می‌دهد.

 

 • تاثیر منفی روی جنین در زمان بارداری

تاثیر نامطلوب اسپری تاخیری در بارداریبه هیچ عنوان، در زمان بارداری از اسپری تاخیری برای بالا بردن زمان رابطه استفاده نکنید. جنین در زمان بارداری بسیار آسیب پذیر است و ترکیبات اسپری تاخیری می‌تواند اثرات منفی در سلامت جنین داشته باشد.

به عنوان آخرین نکته، اگر می‌خواهید اسپری تاخیری را در کنار کاندوم استفاده کنید، حتما از اسپری مناسب و سازگار با کاندوم استفاده کنید تا مبادا در حین رابطه پاره شود.

تفاوت ژل و اسپری تاخیری در چیست؟

هر دو خاصیت تاخیری داشته و به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت ژل و اسپری در ترکیبات سازنده و آن است. عمده مواد اسپری تاخیری بر پایه الکل است، البته معمولا اسپری ها قدرت تاخیری و بی حسی بیشتری دارند. اما ژل تاخیری مقداری ملایم تر از اسپری است. البته پاک کردن و تمیز کردن برخی ژل ها مقداری سخت است و ممکن است در جذب ضعیف باشند. ژل تاخیری در دراز مدت عوارض کمتری نسبت به نوع اسپری دارد.

به غیر از ژل و اسپری تاخیری راه های دیگری هم برای تاخیر فوری و درمان موقتی زود انزالی وجود دارد. قرص های تاخیری در مدل های مختلف و تاثیر متفاوت برای زود انزالی وجود دارد. برخی از آنها همزمان بر قوای جنسی هم تاثیر مثبت می‌گذارند. اما عوارض جانبی قرص تاخیری بسیار زیاد بوده و قبل از تهیه آن حتما بیشتر تحقیق کنید. راه ساده تر دیگری هم هست، استفاده از کاندوم تاخیری! کاندوم تاخیری شاید قدرت کمتری داشته باشد، اما استفاده از آن بسیار ساده و بدون عوارض است.

در نهایت بهترین پیشنهادی که می‌توانیم به شما بکنیم مراجعه و مشورت با پزشک است.

معروف ترین برند های اسپری تاخیری

برندهای مختلفی از اسپری تاخیری در بازار ایران وجود دارد که از لحاظ کیفیت، با برند های خارجی توان رقابت را دارند. بعضی از معروف ترین و پرفروش ترین اسپری های تاخیری موجود در بازار عبارتند از: اسپری تاخیری کاپوت مدل non stop، اسپری تاخیری کدکس Double delay، اسپری های تاخیری پاورمن در رایحه های مختلف همچنین اسپری تاخیری گالاردو که تنوع در رایحه بسیار زیادی دارد.

کلام آخر

سعی کردیم در این مقاله شمارا با تمام جوانب اسپری تاخیری آشنا کنیم تا با آگاهی بیشتر نسبت به خرید آنها اقدام کنید. این اسپری ها برای افزایش لذت جنسی شما در رابطه به وجود آمده اند اما توجه کنید که افراط در استفاده، ممکن است عوارضی همراه داشته باشد که لذت جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس نکات گفته شده را جدی بگیرید. به غیر از آن از کاندوم های تاخیری هم استفاده کنید، شاید نیاز شما را برطرف کردند. برای تهیه دیگر محصولات بهداشت جنسی و تجربه بهتر از رابطه جنسی، به دسته بندی محصولات مراجعه کنید.