کاندوم تاخیری چیست؟ مزایا و معایب، باید ها نباید ها

کاندوم ناخیری چیست

راه های زیادی برای افزایش زمان رابطه جنسی و به تاخیر انداختن انزال وجود دارد ولی در دسترس‎‌ترین و ساده ‌ترین روش، استفاده از کاندوم تاخیری می‌باشد. استفاده از کاندوم تاخیری مزایای بسیاری دارد ولی اگر آشنایی کاملی با این کاندوم نداشته باشید، ممکن است کاندومی را انتخاب کنید که مناسب شما نباشد و از حداکثر لذت در رابطه جنسی بی بهره باشید. با خجالت نکش در ادامه مقاله همراه باشید تا مزایا و معایب کاندوم تاخیری، چگونگی کارکرد این کاندوم و روش استفاده از آن را خدمت شما ارائه دهیم.

کاندوم تاخیری؛ یک راه سریع افزایش زمان رابطه جنسی

کاندوم، یک ابزار پیشگیری برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی، همچنین جلوگیری از بارداری ناخواسته حین برقراری رابطه جنسی است. کاندوم تاخیری، یکی از مدل های کاندوم است که علاوه بر پیشگیری، به افزایش مدت زمان رابطه جنسی نیز کمک می‌کند.

این دسته از کاندوم ها، برای درمان فوری (اما نه همیشگی!) انزال زود رس استفاده می‌شود. بسیاری از زوجین از پایان زودهنگام در رابطه جنسی ناراضی هستند و انتظارات خود و شریکشان را به خوبی برآورده نمی‌کنند. به همین جهت به دنبال روش هایی برای افزایش مدت زمان رابطه خود می‌گردند. کاندوم تاخیری، یکی از سریع ترین و ارزان ترین روش های افزایش زمان رابطه جنسی است. این کاندوم ها، مدل های گوناگونی دارند که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

تنها یک مدل کاندوم تاخیری وجود ندارد!

اگر برای خرید کاندوم تاخیری، به داروخانه یا سایت های فروش محصولات بهداشتی مراجعه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که این مدل کاندوم در انواع مختلفی وجود دارد. قبل از معرفی انواع کاندوم تاخیری، روش هایی که این کاندوم ها باعث به تعویق انداختن مدت زمان انزال می‌گردند را توضیح می‌دهیم. کاندوم های تاخیری معمولا دو مکانیزم دارویی و فیزیکی دارند.

در مدل های دارویی، مقداری ماده بی حسی در انتهای کاندوم قرار دارد، که موجب بی حس شدن موضعی آلت تناسلی در هنگام رابطه می‌گردد. در نوع فیزیکی کاندوم تاخیری، خبری از دارو یا ماده خاصی در داخل کاندوم نیست. در این مدل، حلقه‌ای بسیار محکم در انتهای کاندوم وجود دارد، که به وسیله انقباض در رگ های آلت تناسلی، انزال را تا حد زیادی به تعویق می‌اندازد.

کاندوم هایی به روش دارویی عمل می‌کنند، دارای دو ماده بنزوکائین و لیدوکائین در قسمت کلاهک یا همان انتهای آلت هستند. تفاوت این دو مدل در میزان بی حسی آنها است. بی حسی در لیدوکائئن بسیار بیشتر از بنزوکائین است، به طبع قدرت تاخیری بیشتری هم دارد. استفاده طولانی مدت از کاندوم تاخیری دارویی، ممکن است مشکلاتی در نعوظ و کاهش لذت جنسی به وجود آورد. بی حسی آلت تناسلی در حین رابطه جنسی، اصلا خوشایند هیچ کس نیست و لذت جنسی را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد به سراغ نوع سوم کاندوم تاخیری یعنی فیزیکی می‌روند.

حتما بخوانید  همه چیز درباره بیماری های مقاربتی

انواع کاندوم تاخیری

همانطور که گفتیم در نوع فیزیکی، از دارو استفاده نمی‌شود. نبود دارو، یعنی نبود بی حسی و عوارض ناشی از آن، همچنین نبود بی حسی، یعنی لذت جنسی بیشتر! این کاندوم به هیچ وجه، سبب ایجاد حساسیت نمی‌شود. تاخیر فقط از طریق فشرده سازی قسمت زیرین کلاهک انجام می‌گیرد.

به جز تمام موارد بالا، نوع دیگری نیز وجود دارد، که از ترکیب مدل فیزیکی و داروی به وجود آمده است. یعنی علاوه بر ترکیبات لیدوکائین، حلقه ای هم در قسمت کلاهک وجود دارد که به گفته شرکت های سازنده این کاندوم ها، انزال را ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به تاخیر می‌اندازند. این کاندوم ها به نام Double Delay با برند های مختلف در بازار موجود هستند.

تاثیر کاندوم تاخیری چقدر است؟

شرکت های تولید کننده، میزان اثر بخشی را بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه اعلام کرده‌اند. اما مقدار زمان اثرگذاری چیزی نیست که در همه افراد یکسان باشد. این زمان، با میزان مشکل شما، رابطه مستقیم دارد. نکته‌ ای که باید در نظر داشته باشید این است که کاندوم های تاخیری روش درمان نیستند و این افزایش زمان رابطه، به صورت کاملا موقتی و فقط در حین برقراری رابطه است. پیشنهاد میکنیم اگر در این زمینه مشکلی جدی دارید، حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید.

آیا استفاده از کاندوم تاخیری عوارض دارد؟

در بالا هم ذکر کردیم که کاندوم تاخیری درمان نیست و برای درمان قطعی و همیشگی به پزشک مراجعه کنید. و در پاسخ به وجود عوارض کاندوم تاخیری، باید بگوییم؛ بله! استفاده مداوم و طولانی مدت از کاندوم تاخیری، به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی و بی حس کننده، عوارضی مثل کاهش میل جنسی، بروز برخی حساسیت های پوستی، مشکلاتی در نعوظ آلت تناسلی به همراه دارد. این عوارض، فقط مردان را دربرمی‌گیرد، چرا که تمام مواد بی حسی در قسمت داخلی کاندوم است و برای زنان حساسیتی ایجاد نمی‌کند.

به غیر از کاندوم تاخیری، چه روش هایی برای افزایش مدت زمان رابطه وجود دارد؟

از آن جهت که بسیاری از افراد از مراجعه به پزشک سر باز می‌زنند، روش های فوری دیگری علاوه بر کاندوم تاخیری نیز وجود دارد. این روش ها شامل اسپری و ژل های تاخیری، همچنین قرص های تاخیری می‌شود. برای استفاده از قرص های تاخیری بهتر است از پزشک مشاوره بگیرید، چرا که محدود به یک یا دو مدل نیستند.

اما ژل و اسپری تاخیری، در دسترس همگان قرار دارد. هرکدام، باید و نباید های خود را دارند که در صورت عدم رعایت آنها، ممکن است رابطه جنسی برای شما نه تنها لذتی به همراه نداشته باشد، حتی زجر آور و آزار دهنده شود.

اسپری قدرت بیشتری نسبت به کاندوم تاخیری دارد. روش استفاده آن به صورت موضعی، بر روی آلت تناسلی (با بیضه و مجاری ادرار به هیچ وجه نباید برخورد داشته باشد) می‌باشد. بعد استفاده و مشاهده بی حسی روی آلت خود، بهتر است که آنرا از روی آلت خود بشویید و پاک کنید. میزان و نحوه استفاده هر اسپری متفاوت است که بر روی بسته بندی آنها درج شده است.

حتما بخوانید  آشنایی با انواع کاندوم؛ راهنمای انتخاب کاندوم مناسب شما

یکی از معایب اسپری و ژل تاخیری، بی حسی در آلت زنان است، و ممکن است لذت جنسی را در آنها بسیار کاهش دهد. از دیدگاه مقایسه ای، کاندوم تاخیری عوارض کمتری نسبت به اسپری و ژل های تاخیری دارد.

تفاوت ژل و اسپری تاخیری، در میزان اثر گذاری آنها است. به طور کلی اسپری برای کسانی که از نظر انزال بسیار وضعیت حادی دارند، توصیه می‌گردد. اما تاثیرگذاری ژل با کاندوم های تاخیری را می‌توان در یک سطح (ژل کمی بیشتر از کاندوم تاخیری) قرار داد.

معایب کاندوم های تاخیری چیست؟

به طور کلی هر محصولی که تولید می‌شود، با برآیندی از مزیت ها و عیوبشان سنجیده می‌شوند. این محصول، با بالا بردن مدت زمان رابطه، سبب افزایش لذت جنسی و اورگاسم بهتر در شریک جنسی شما می‌شود. اما عیب هایی نیز دارد که ممکن است با سلیقه هر کسی همخوانی نداشته باشد.

 • در مدل های دارویی، به دلیل ایجاد بی حسی در آلت تناسلی، لذت جنسی به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند. کاندوم در حالت عادی و بدون مواد بی حس کننده، انتقال حرارت را کم می‌کند، وجود عامل بی حسی در کنار آن، کاهش بیشتر لذت را همراه دارد.
 • استفاده طولانی مدت از کاندوم های بی حس کننده، عوارضی همچون؛ کاهش میل جنسی و مشکلاتی در نعوظ به همراه دارد.
 • در برخی موارد ممکن است انزال رخ ندهد و یا بسیار بیشتر از حد انتظار طولانی شود.
 • کاندوم های تاخیری راهکاری قطعی برای درمان نیستند.

 

معرفی چند نوع کاندوم متداول در رابطه جنسی

به دلیل تقاضای زیاد برای این محصول، تولید کنندگان برای ایجاد مزیت های رقابتی، همچنین افزایش لذت جنسی در حین رابطه، انواع مختلفی از کاندوم هارا برای نیاز بازار تولید کردند. در زیر به صورت مختصر انواع دیگر کاندوم را معرفی کردیم.

 • کاندوم ساده (کلاسیک)

تنها جهت جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری استفاده می‌شود. مناسب کسانی است که به اسانس ها حساسیت دارند و رابطه جسی ساده ای می‌خواهند.

 • کاندوم طعم دار

این کاندوم ها جهت بالا بردن لذت جنسی حین رابطه تولید شدند. در تولید این کاندوم ها از اسانس هایی با طعم و رایحه مختلف استفاده می‌شود. این مدل در طعم های: شکلاتی، انگور، موز، نعنا، قهوه، انار(دارای خاصیت تنگ کنندگی) و … در بازار موجود هستند.

 • کاندوم خاردار

کاندوم خاردار به جهت افزایش بیشتر لذت جنسی استفاده می‌شود. روی این کاندوم ها خار هایی وجود دارد که باعث افزایش لذت جنسی در شریک شما می‌گردد. این خار ها با افزایش اصطکاک با قسمت داخلی واژن، افزایش لذت جنسی در بانوان ایجاد می‌کند. در برخی انواع آن، در قسمت داخلی کاندوم نیز خار های بسیار ریزی وجود دارد، که هر دو طرف رابطه از لذت جنسی بیشتر بهره مند می‌گردند.

 • کاندوم زنانه

این کاندوم، برخلاف دیگر کاندوم های بالا، کاربرد زنانه دارد و داخل واژن خانم ها قرار میگیرد. خاصیت کاندوم زنانه تنها پیشگیری است.(بارداری و انتقال بیماری)

حتما بخوانید  ارگاسم چیست؟ انواع ارضا شدن در زنان و مردان چگونه است؟

چون روش استفاده از کاندوم زنانه سخت تر از مدل مردانه است، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاندوم زنانه فقط در مدل ساده تولید می‌گردد.

 • کاندوم نازک

در تولید این کاندوم ها، از مواد متفاوتی استفاده می‌شود. به طور کلی تمامی کاندوم ها، انتقال حرارت و به طبع آن لذت جنسی را تا حدی کاهش می‌دهند. به همین دلیل بسیاری از افراد، نسبت به استفاده از کاندوم گارد دارند و از آن پرهیز می‌کنند. کاندوم های نازک دقیقا برای این دسته از افراد به وجود آمده‌اند. به دلیل ضخامت بسیار کم این کاندوم ها، استفاده از آن با کاهش لذت جنسی همراه نیست!

آموزش استفاده از کاندوم  تاخیری

برای حداکثر استفاده از ویژگی ها و افزایش زمان رابطه و در پی آن، لذت ؛ باید از کاندوم تاخیری به درستی استفاده شود.

مراحل استفاده از کاندوم تاخیری:

 • قبل از باز کردن بسته بندی بندی، به تاریخ انقضای کاندوم تاخیری توجه کنید.
 • سعی کنید هنگام باز کردن بسته بندی به کاندوم آسیبی نرسد.
 • قسمت داخلی کاندوم را تشخیص دهید، بعد از باز کردن بسته بندی کاندوم به صورت حلقه ای است که یک استوانه کوچک از وسط آن بیرون زده است. قسمت پشت بیرون زدگی داخل کاندوم است.
 • داخل کاندوم را بر روی سر آلت تناسلی قرار دهید، سپس به آرامی کاندوم را تا انتهای آلت تناسلی بکشید. کاندوم را فقط زمانی استفاده کنید که آلت تناسلی در حالت نعوظ (راست شده) قرار دارد.
 • بعد از پایان رابطه و رسیدن به انزال به آرامی سر کاندوم را بگیرید و از روی آلت خارج کنید. سپس انتهای انرا گره زده و به داخل سطل زباله بیاندازید.
 • در صورت پاره شدن کاندوم در حین رابطه، بلافاصله رابطه را متوقف کنید و از کاندوم دیگری استفاده کنید. (ترجیحا از روش های دیگری نیز در این هنگام به صورت مکمل، برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید)

کاندوم یکبار مصرف است و به هیچ عنوان بیشتر از یک بار از آن استفاده نکنید!!

برترین برندهای کاندوم تاخیری در بازار

برند های زیادی در بازار وجود دارد. به طور کلی هر برندی که نشان استاندارد ایران و جهان روی آن درج شده است، قابل استفاده است. اما برند هایی هستند که هم معروف تر هستند و هم در مدت فعالیتشان، رضایت مشتریان را برآورده کرده‌اند.

برخی از بهتری برند های کاندوم در بازار ایران:

 • کاندوم کاپوتKapoot –
 • کاندوم دورکس Durex –
 • کاندوم کدکس KODEX –
 • کاندوم ایکس دریم Xdream-
 • کاندوم ساگامی Sagami-

این برند ها تقریبا همه بازار را به دست گرفته اند، و در هر فروشگاهی که لوازم بهداشت جنسی می‌فروشند یافت می‌شوند.

امیدوارم بعد از خواندن این مقاله، جواب تمام سوالات ذهنی خود راجع به کاندوم های تاخیری را پیدا کرده باشید. سعی کردیم در این مقاله، هرگونه باید و نبایدی نسبت به کاندوم های افزایش دهنده مدت زمان رابطه را بررسی کنیم، و به سوالات شما پیرامون آن جواب دهیم. برای انتخاب بهتر کاندوم مناسب خودتان، پیشنهاد میکنم مقاله راهنمای خرید کاندوم را مطالعه کنید.