روش‌های تنگ کردن واژن چیست؟

بررسی عوامل شل شدگی واژن

شل شدگی واژن عبارتی است که ممکن است این روز‌ها آن را بسیار شنیده باشید. اما در همین ابتدا‌ی صحبت، باید این حقیقت را بپذیرید که شل شدن واژن در واقع امکان‌پذیر نیست زیرا ساختار واژن کشسان بوده و به‌منظور کشش خلق شده است. واژن ممکن است با افزایش سن یا زایمان، کمی شل شود، اما این میزان به‌معنای به‌خطر افتادن سلامت جنسی یا نیاز مبرم به عمل جراحی تنگ کردن واژن نیست. در این مقاله سعی داریم تا با هم روش‌های تنگ کردن واژن را مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت با بهترین راه‌ها برای سفت کردن واژن، آشنا شویم.

از افسانه تا واقعیت درباره‌ی شل شدگی واژن!

وقتی صحبت از واژن می‌شود، افسانه‌ها و باورهای اشتباه زیادی مطرح می‌شوند. به‌عنوان مثال برخی از افراد معتقدند که واژن می‌تواند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و برای همیشه شل شود. این ادعا در واقع درست نیست. واژن خاصیت کشسانی دارد و این بدان معنی است که می‌تواند برای جا دادن چیزهایی که وارد (آلت تناسلی) یا خارج (یک نوزاد) آن می‌شوند، مقاومت لازم را داشته باشد و به‌عبارتی طولی نمی‌کشد تا به حالت اولیه‌ی خود بازگردد.

واژن ممکن است با افزایش سن یا بچه‌دار شدن کمی شل شود اما این به‌معنای شل شدگی واژن به‌صورت یک اختلال یا بیماری نیست! زیرا ماهیچه‌ها درست مانند آکاردئون یا نوار لاستیکی منبسط و جمع می‌شوند.

پس در ابتدا لازم است موارد زیر را بپذیرید:

  • چیزی به‌نام شل شدگی واژن بر اثر رابطه‌ی جنسی وجود ندارد. خاصیت کشسانی واژن ممکن است در طول زمان به‌دلیل افزایش سن و زایمان تغییر کند، اما کشش خود را برای همیشه از دست نمی‌دهد.
  • مهم نیست چند بار رابطه‌ی جنسی دارید. دخول باعث نمی‌شود که واژن شما به‌طور دائم کشیده شود.

آیا واژن تنگ، خوب است؟

دقت کنید که وقتی درباره‌ی تنگ کردن واژن صحبت می‌شود منظور این نیست که دیواره‌ی واژن باید به‌قدری تنگ شود که مشکلاتی را در حین رابطه‌ی جنسی ایجاد نماید. در حقیقت سفت شدن واژن ممکن است نشانه‌ی یک اختلال اساسی باشد، به‌خصوص اگر سفتی آن منجر به احساس ناراحتی در حین دخول شود.

ماهیچه‌های واژن به‌طور طبیعی در هنگام برانگیختگی جنسی، شل می‌شوند. به همین ترتیب اگر فرد برای رابطه‌ی جنسی آماده نباشد، واژن شل و در نهایت کشیده نمی‌شود. بنابراین، عضلات سفت واژن می‌تواند یک رابطه‌ی جنسی را دردناک یا غیرممکن کند. تنگی شدید واژن نیز می‌تواند نشانه‌ی واژینیسموس باشد که یک اختلال فیزیکی قابل درمان است.

به‌طور کلی باید دقت کنید که با آگاهی از همه چیز در مورد ارگاسم و مطالب مرتبط با واژن، می‌توانید از بسیاری از مشکلات مانند تنگی یا شل شدن واژن جلوگیری کنید.

عوامل موثر بر گشاد شدن واژن

در زمینه‌ی علت های گشاد شدن واژن، فقط دو عامل سن و زایمان هستند که می‌توانند بر خاصیت ارتجاعی واژن تأثیر بگذارند. رابطه‌ی جنسی مکرر یا عدم وجود آن باعث نمی‌شود که واژن کشش خود را از دست بدهد.

گذشت زمان، زایمان و افزایش سن به‌طور بالقوه می‌تواند باعث شل شدن جزئی و طبیعی واژن شود. زنانی که بیش از یک بار زایمان طبیعی داشته‌اند، بیش‌تر در معرض ضعف عضلات واژن قرار دارند.

سن

برخی از افراد با شروع دهه‌ی ۴۰ از زندگی خود، تغییراتی را در خاصیت ارتجاعی واژن احساس می‌کنند و این بدین دلیل است که با ورود به مرحله‌ی قبل از یائسگی، سطح استروژن شروع به کاهش می‌کند. کم شدن استروژن به این معنی است که بافت واژن نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود و خاصیت انعطاف‌پذیری کم‌تری را نیز خواهد داشت. این تغییرات ممکن است پس از رسیدن به یائسگی کامل، بیشتر قابل توجه باشند.

زایمان

طبیعی است که واژن بعد از زایمان، دچار تغییراتی شود، زیرا ماهیچه‌های واژن کشیده می‌شوند تا به کودک اجازه دهند از کانال زایمان عبور کرده و از ورودی واژن خارج شود.

پس از تولد نوزاد، ممکن است متوجه شوید که واژن کمی شل‌تر از شکل معمول خود شده و این کاملاً طبیعی است. واژن باید چند روز پس از زایمان شروع به جمع شدن کند، اگرچه ممکن است به‌طور کامل به شکل اولیه‌ی خود برنگردد.

اگر چندین بار زایمان کنید، عضلات واژن به احتمال زیاد خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. اگر نگران شل شدگی واژن هستید، می‌توانید تحت نظر پزشک، تمریناتی را برای تقویت عضلات کف واژن قبل، در طول و بعد از بارداری انجام دهید.

روش‌های تنگی واژن

درمان شل شدگی واژن با روش‌های جراحی، لیزر، نخ، تحریک الکتریکی، روش‌های طبیعی و خانگی و تمرینات ورزشی امکان‌پذیر است. در ادامه به بررسی این روش‌ها خواهیم پرداخت.

عمل جراحی

عمل جراحی تنگ کردن واژن در ناحیه‌ی پرینه، به پرینورافی معروف است. این جراحی در بیمارستان تحت بیهوشی صورت می‌گیرد و تقریباً یک ساعت به‌طول می‌انجامد. پس از جراحی نیز لازم است تا بیمار بستری شود و نیاز به آنتی‌بیوتیک وریدی دارد. این عمل در ناحیه‌ی پرینه، انجام می‌شود. گاهی برای این کار از لیزر جهت تنگ کردن واژن استفاده خواهد شد.

عمل جراحی برای شل شدگی واژن

نوع دیگر عمل تنگ کردن واژن، واژینوپلاستی است. در این نوع از عمل جراحی، پس از بی‌حسی موضعی در نواحی مشخصی از واژن، برش‌هایی ایجاد و سپس با بخیه این برش‌ها را هم نزدیک می‌کنند. این بخیه‌ها سبب جوش خوردن برش‌ها می‌شوند و معمولاً از نخ‌های بخیه‌ی جاذب برای این نوع از جراحی، استفاده می‌شود. از لیزر هم می‌توان جهت این عمل استفاده کرد.

لیزر

امروزه با نسل جدیدی از لیزر‌ها، به‌راحتی می‌توان مشکلات داخلی و خارجی واژن را به نحو احسنت برطرف کرد. در حقیقت لیزر یکی از روش‌های بدون جراحی به‌حساب می‌آید. بسیاری از زنانی که تجربه‌ی زایمان طبیعی دارند، به‌دلیل گشاد شدن دیواره‌های واژن، معمولاً اعتماد به نفس خود را در برقراری رابطه‌ی جنسی از دست می‌دهند.

در این گونه موارد برای بازگرداندن تجربه‌ی رابطه جنسی فوق العاده و جوان‌سازی واژن از لیزر استفاده می‌شود. در این روش با سفت کردن واژن توسط لیزر و ایجاد استحکام مجدد در دیواره‌های واژن، می‌توان بدون نقاهت طولانی از خاصیت درمانی لیزر استفاده کرد.

تنگ کردن با نخ

در روش سفت کردن واژن با نخ که به آن لیفت ناحیه‌ی تناسلی می‌گویند، توسط بی‌حسی موضعی و فقط با تجویز آنتی‌بیوتیک خوراکی، می‌توان اقدام نسبت به تنگ کردن واژن اقدام نمود. با توجه به آناتومی آلت تناسلی زنانه پس از عمل سفت کردن واژن، زنان می‌توانند افزایش لذت جنسی را تجربه نمایند. این عمل سرپایی و دوره‌ی نقاهت آن بسیار کوتاه است. معمولاً پس از سپری شدن دو هفته، بیمار در وضعیت سلامت کامل به‌سر خواهد برد.

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES)

در این روش با ارسال یک جریان الکتریکی از کف لگن با استفاده از یک پروب، عضلات واژن تقویت می‌شوند. به‌عبارتی تحریک الکتریکی باعث انقباض و شل شدن عضلات کف لگن خواهند شد.

روش‌های طبیعی و خانگی

اکثر پزشکان معتقدند که روش های خانگی رفع شل شدن واژن، نظیر استفاده از سرکه، زردچوبه یا دارو‌های گیاهی، عملاً در تنگ و سفت کردن واژن هیچ تاثیری ندارد ضمن این‌که حتی استفاده از این ترکیبات ممکن است موجب آسیب رساندن به بافت واژن شود. برخی دیگر از روش های طبیعی برای تنگ کردن واژن، استفاده از آب انار و آلوئه‌ورا است. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف غذا‌های حاوی ویتامین E به‌صورت خوراکی یا دارویی می‌تواند سبب سفت کردن واژن و جوانی آن شود.همچنین میتوانید از محصولات تنگ کننده بهداشت جنسی استفاده کنید.

تمرینات ورزشی

تمرینات موثر بر گشادی واژن

تمرینات لگنی یک راه عالی برای تقویت عضلات کف لگن هستند. هنگامی که عضلات کف لگن در اثر افزایش سن یا زایمان ضعیف می‌شوند، برخی مشکلات گشادی واژن شامل موارد زیر خواهند بود:

  • نشت تصادفی ادرار یا باد
  • احساس نیاز دائمی به ادرار
  • احساس درد در ناحیه‌ی لگنی خود
  • احساس درد در حین رابطه‌ی جنسی

اگرچه تمرینات کف لگن می‌تواند به درمان بی‌اختیاری ادرار خفیف کمک کند، اما برای زنانی که نشت شدید ادرار را تجربه می‌کنند، مفید نیستند. بنابراین بهتر است حتماً در این زمینه با پزشک متخصص مشورت شود.

انواع ورزش کردن برای تنگ کردن واژن شامل موارد زیر است:

تمرینات کگل

ورزش کگل از آن‌جایی‌که به تقویت عضلات کف لگن کمک بسیاری می‌کند به‌نظر می‌رسد که جهت رفع افتادگی‌های رحم و مثانه، کارساز باشد. ورزش کگل شامل حرکاتی است که می‌توانید آن‌ها را در ویدئو‌های آموزشی مشاهده کنید و طریقه‌ی درست انجام آن‌ها را یاد بگیرید ولی توصیه می‌شود هر یک از این حرکات را ۱۰ بار، صبح قبل از بیرون آمدن از رخت خواب و ۱۰ بار شب، قبل از خوابیدن، انجام دهید.

حرکت‌های انقباضی در عضلات اطراف واژن را باید طوری انجام دهید که هر انقباض، ۱۰ ثانیه طول بکشد و ۱۰ بار تکرار شود. لازم است تا بین هر دو انقباض، ۵ ثانیه به خود استراحت دهید تا عضلات به حالت آرامش درآِیند.

برای دست‌یابی به نتیجه‌ی مطلوب شاید چندین ماه، زمان لازم باشد و بهتر است اگر علامتی هم از مشکلات شل شدن واژن ندارید، از ۳۰ سالگی این تمرینات را شروع کنید.

کلام آخر

اگرچه شل شدگی واژن ممکن است بر اثر افزایش سن یا زایمان‌های مکرر رخ دهد اما روش‌های مختلفی برای تنگ کردن واژن وجود دارد. همیشه شنیده‌ایم که پیش‌گیری بهتر از درمان است. در موضوع مطرح شده در این مقاله هم پیشگیری از شل شدن واژن از درمان آن بسیار آسان‌تر است. انجام تمرینات کگل به‌قدری آسان است که می‌توانید آن‌ها را حتی در حالت خوابیده، هنگام رانندگی، انجام کار‌های منزل و در زمان تماشا‌ی تلویزیون هم انجام و آن را جزء عادات روزانه‌ی خود قرار دهید.