تاثیر رابطه جنسی بر سلامت بدن و زیبایی صورت

تاثیر رابطه جنسی و سکس بر زیبایی صورت

داشتن رابطه‌ی جنسی تنها برای کسب لذت  نیست. رابطه‌ی جنسی سالم غریزه‌ای طبیعی در آدمی است که علاوه بر لذت‌بخش بودن سبب کم شدن استرس و افزایش ایمنی بدن می‌شود. این افزایش ایمنی بدن خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری‌ها نظیر سرطان و حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد. برای آن که از فواید رابطه جنسی  و تاثیر رابطه جنسی بر پوست آگاه شوید با ما همراه شوید.

رابطه جنسی و فواید آن

تحریکات جنسی و ارگاسم برای زوجین فواید بسیاری دارد. مهم‌ترین فایده یک رابطه جنسی سالم، بهبود روابط عاطفی در زندگی مشترک است. تاثیر رابطه زناشویی بر زیبایی و سلامت عمومی بدن، امری پیش پا افتاده نیست. تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر مشکلات زوجین از نداشتن رابطه جنسی فوق العاده ناشی می‌شود.

فواید سکس

در ادامه به بررسی فواید رابطه جنسی در مردان و زنان می‌پردازیم:

زیبایی، جوانی و شادابی پوست

رابطه‌ی جنسی منظم در زنان  سبب آزاد‌سازی هورمون استروژن  می‌شود. سکس  در مردان، هورمون تستوسترون را افزایش می‌دهد. این دو هورمون سبب لطافت پوست، رفع آکنه، جوانی و شادابی پوست می‌شوند. تاثیر رابطه زناشویی بر زیبایی و لطافت پوست و مو امری اثبات شده است.

تاخیر در روند پیری و افزایش طول عمر هم نتیجه‌ی داشتن رابطه‌ی جنسی منظم و سالم است. تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد افرادی که دارا‌ی رابطه‌ی جنسی باکیفیت و متداوم هستند معمولاً ۶ الی ۱۲ سال، جوان‌تر از هم سن و سال‌های خود به‌نظر می‌رسند.

دفع چربی‌های زائد پوست از طریق تعریق حین رابطه‌ی جنسی

جالب است بدانید، تعریق در رابطه‌ی جنسی، در حقیقت مانند ماسک صورت برای پوست مفید است. این تعریق چربی‌های زائد را از منافذ پوستی دفع می‌کند و در حقیقت یکی از راه‌های بسیار مناسب برای مراقبت از پوست به‌شمار می‌آِید.

افزایش استروژن و نقش در شاداب نگه داشتن پوست

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که رابطه‌ی جنسی منظم دارند، از سطح استروژن بیش‌تری برخوردار هستند. استروژن تولید شده در بدن در شادابی پوست، افزایش جریان خون در رگ‌های خونی و فولیکول‌های مو و همین‌طور کاهش غدد چربی، عنصر بسیار مهمی به‌شمار می‌آید. از طرفی تولید استروژن سبب افزایش طبیعی کلاژن شده و با افزایش ضخامت پوست، جوانی و انعطاف‌پذیری را به پوست صورت هدیه می‌کند زیرا کلاژن طبیعی از افتادگی پوست صورت جلوگیری کرده و ایجاد لکه‌های پیری را به تاخیر می‌اندازد.

از آن‌جایی‌که استروژن از سلول‌های پوست حمایت می‌کند، با افزایش رابطه‌ی جنسی و افزایش استروژن، زخم‌ها بهبود و التهاب‌ها‌ی کاهش می‌یابند.

افزایش جریان خون و تاثیر بر زیبایی پوست

رابطه‌ی منظم جنسی گردش خون را افزایش می‌دهد. در حقیقت پمپاژ اکسیژن به پوست در حین رابطه، بیش‌تر شده و به‌نظر می‌رسد که پس از رابطه‌ی جنسی، پوست شفاف‌تر می‌شود، از این رو رابطه‌ی جنسی منظم در جوان‌سازی پوست، موثر است.

افزایش میل جنسی

معمولاً آن چه در زنان مانع یک رابطه‌ی جنسی مطلوب می‌شود، خشکی واژن است. خشکی واژن سبب دردناک شدن رابطه خواهد شد. ارگاسم جریان خون در واژن را افزایش می‌دهد، موجب بیش‌تر شدن خاصیت کشسانی واژن می‌شود و در نتیجه به بهتر شدن وضعیت رابطه و افزایش میل جنسی کمک می‌کند.

افزایش اعتماد به نفس

رابطه‌ی جنسی فرد را به‌سمت زندگی شاد راهنمایی می‌کند. افراد شاد معمولاً با اعتماد به نفس بیش‌تری در خانه و اجتماع، ظاهر می‌شوند. کسانی که کم‌تر تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی داشته‌اند، معمولاً رضایت کم‌تری از زندگی دارند.

مطالعات صورت گرفته روی زنان نشان می‌دهد در زنانی اعتماد به نفس بالا‌تر است که از رابطه‌ی جنسی خود، رضایت کامل داشته‌اند، دارای سلامت جنسی بوده‌اند و به ارگاسم رسیده‌اند.

تنظیم عادت ماهانه در زنان

در مورد فواید رابطه جنسی می‌توان ساعت‌ها صحبت کرد. داشتن رابطه‌ی جنسی منظم می‌تواند سبب تولید استروژن بیشتر در خانم‌ها شود. این هورمون دخالت زیادی در تنظیم عادت ماهانه در زنان دارد. هم‌چنین می‌توان گفت یکی از عوامل تعیین کننده در تاثیر رابطه زناشویی بر زیبایی زنان، ترشح هورمون استروژن است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از مهم‌ترین فواید رابطه جنسی، تقویت سیستم ایمنی بدن برای مردان و زنان است. تحقیقات نشان می‌دهد هنگام رابطه‌ی جنسی، مقداری آنتی بادی تولید می‌شود. آنتی بادی تولید شده سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و هم‌سو با سیستم ایمنی با میکروب‌ها و ویروس‌ها مبارزه می‌کند. در حقیقت رابطه‌ی جنسی سبب بالا رفتن مقاومت بدن زوجین در برابر بیماری‌ها می‌شود.

بهبود سوخت‌و‌ساز بدن

زندگی طبیعی نیازمند داشتن روابط سالم در محیط خانواده و اجتماع است. رابطه جنسی سلامت و منظم به بهبود سوخت‌و‌ساز بدن کمک می‌کند و همین امر سبب کاهش وزن افراد چاق و افزایش وزن افراد لاغر می‌شود. رسیدن به وزن متعادل نه‌تنها به سبب تحرک هنگام رابطه، بلکه به‌دلیل ترشح متعادل هورمون‌ها بر تک‌تک سلول‌های بدن، از جمله سلول‌های دستگاه گوارش است.

کاهش خطر ابتلاء به سرطان پروستات در مردان

از دیگر فواید رابطه جنسی، ابتلا‌ء کم‌تر به بعضی از بیماری‌ها است. مطالعات پراکنده نشان می‌دهد در مردانی که رابطه‌ی جنسی منظم با تعداد بار بیشتری داشته‌اند، ابتلاء به سرطان پروستات کم‌تر از مردانی بوده است که  دفعات کمتر انزال را تجربه کرده‌اند. البته تحقیقات در این زمینه نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد.

کاهش استرس

یکی از فواید رابطه جنسی، کاهش استرس است. در برقراری رابطه‌ی زناشویی به‌علت آزادسازی هورمون‌های مهم مانند اکسی‌توسین، هنگام بغل و لمس کردن، احساس آرامش در زوجین به‌وجود می‌آید. در نتیجه‌ی این احساس آرامش، استرس کاهش یافته و سلامت بدن زوجین به‌علت ایجاد صمیمیت بیش‌تر، افزایش می‌یابد.

کاهش درد

یکی از فواید رابطه جنسی، تجربه‌ی احساس خوشبختی طبیعی است. این احساس شادی به‌علت افزایش آندورفین حین رابطه‌ی جنسی به‌وجود می‌آید. آندورفین‌ها از غده‌ی هیپوفیز مغز ترشح می‌شوند و کار این هورمون‌ها این است که روی گیرنده‌های تسکین دهنده در مغز تاثیر می‌گذارند و علاوه بر ایجاد احساس لذت، سبب کاهش درد و ناراحتی می‌شوند.

در تحقیقاتی که در دانشگاه مونستر در آلمان انجام گرفته، نشان می‌دهد ۶۰ درصد از افرادی که به میگرن مبتلاء بوده‌اند، اعلام کردند که پس از رابطه‌ی جنسی، درد میگرن آن‌ها کاهش یافته است. محققان این دانشگاه اعلام کردند که در هنگام رابطه‌ی جنسی آندورفین‌ها آزاد می‌شوند از این رو این مسکن‌های طبیعی که از طریق سیستم عصبی مرکزی آزاد می‌شوند، می‌توانند باعث کم شدن سردرد و از بین بردن آن شوند. از طرفی زنان پس از تحریک واژینال یا ارگاسم، اعلام کرده‌اند که آستانه‌ی تحمل درد‌شان افزایش می‌یابد.

کاهش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی

یکی از فواید رابطه جنسی، افزایش ضربان قلب است. علاوه بر این موضوع، سطح استروژن و پروژسترون خون در بدن، در هنگام رابطه‌ی جنسی افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که این دو مورد، هنگامی که با هم اتفاق می‌افتند، از اختلالات مهمی مانند پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌نمایند. مطالعات در این زمینه نشان داده است مردانی که حداقل دو بار در هفته رابطه‌ی جنسی داشته‌اند، نصف سایر مردان در اثر حمله‌ی قلبی فوت شده‌اند.

تقویت عضلات لگن خاصره در زنان

علاوه بر تاثیر رابطه‌ی زناشویی بر زیبایی، یکی دیگر از فواید رابطه‌ی جنسی، تقویت عضلات لگن خاصره حین ارگاسم است. با تقویت عضلات کف لگن، درصد زنانی که از بی اختیاری ادرار در زمان کهولت رنج می‌برند، بسیار کاهش می‌یابد. در مردان با تمرین ماهیچه‌های لگنی، هنگام رابطه‌ی جنسی، می‌توان به حل مشکل زود انزالی کمک کرد.

کاهش فشار خون

رابطه‌ی جنسی سالم، سلامت بدن را تضمین می‌کند. یکی از بیماری‌های شایع قرن ما داشتن فشار خون بالاست. بالابودن فشار خون دلایل زیادی دارد. یکی از عوامل بالا بودن فشار خون، استرس است. رابطه‌ی زناشویی سالم و منظم می‌تواند به کاهش استرس کمک نماید که در نتیجه‌ی آن فشار خون کاهش می‌یابد.

هنگام ایجاد رابطه‌ی جنسی، رگ‌های خونی باز‌تر می‌شوند و در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی، خیلی سریع‌تر به سلول‌های بدن می‌رسند. همین اتفاق با کاهش فشار خون، هم‌زمان می‌شود.

داشتن خواب راحت

رابطه جنسی و خواب با کیفیت تر

یکی از فواید رابطه جنسی منظم، کمک به بهتر خوابیدن است. در حین نزدیکی و هنگام ارگاسم، هورمونی به‌نام پرولاکتین ترشح و این هورمون سبب افزایش آرامش و ایجاد حس خواب‌آلودگی می‌شود. بنابراین دلیل خواب آرام پس از رابطه، ترشح هورمون پرولاکتین است.یکی از مشکلات بهداشت عمومی، اختلال کمبود خواب است و بسیاری از بزرگسالان با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و در حقیقت رابطه‌ی جنسی می‌تواند بهترین راهکار برای بالا بردن کیفیت خواب باشد. همین‌طور بر اساس مطالعه‌ای که در مجله‌ی بهداشت زنان منتشر شده است، افزایش میزان استروژن در هنگام رابطه‌ی جنسی سبب بالا رفتن هورمون مرتبط با خواب و کیفیت آن می‌شود.

بهبود روابط زوجین در اجتماع

افرادی که ارتباط نزدیک با همسر خود دارند، در مقایسه با افرادی که بدون همسر هستند، سالم‌تر و شاد‌تر زندگی می‌کنند بنابراین یکی از فواید رابطه جنسی، بهبود روابط اجتماعی است.

باروری آسان

رابطه جنسی و زیبایی

باروری زنان و مردان یکی از عوامل زندگی‌بخش برای آنان به‌حساب می‌آید. کیفیت باروری و داشتن فرزندان سالم  یکی از هدایا‌ی الهی به مادران و پدران است. آمار‌ها نشان می‌دهند که اسپرم مردانی که دارای رابطه‌ی منظم و سالم جنسی هستند، از کیفیت بالایی جهت باروری برخوردارند. DNA در این اسپرم‌ها کاملاً سالم است در‌صورتی‌که DNA در مردانی که رابطه‌ی جنسی نا‌منظم و کم را تجربه می‌کنند، معمولاً قطعه قطعه و نا‌سالم تولید می‌شود. اسپرم‌های باکیفیت سطح باروری سالم را ارتقا می‌دهند.

بهبود عملکرد مغز

همه‌ی ما با عملکرد درست و دقیق مغز آشنا هستیم. وظیفه‌ی این عضو مهم در بدن، تجزیه و تحلیل رخداد‌ها است به‌طوری که به کمک اعضای دیگر، کل بدن را در سلامت و امنیت نگه دارد. در مورد تاثیرات سکس در بدن مانند  تاثیر رابطه جنسی بر پوست، تاثیر رابطه زناشویی بر زیبایی و … می‌توان گفت همگی، ناشی از  تاثیر رابطه‌ی جنسی بر مغز هستند. مغز با داشتن رابطه‌ی جنسی سالم و منظم، تجزیه و تحلیل درست‌تری را به اعضا‌ی بدن انتقال می‌دهد. رابطه‌ی زناشویی بسیاری از فرستنده‌های عصبی مغز را فعال می‌کند. این فرستنده‌ها، نه‌تنها روی مغز بلکه روی اندام‌های بسیاری از بدن هم تاثیر مثبت می‌گذارند.

محققان در مورد رابطه‌ی سلامتی و مقاربت، به این نتیجه رسیده‌اند که رابطه‌ی جنسی مکرر می‌تواند حافظه‌ی زنان را بهبود ببخشد. البته تاثیر دقیق این رابطه در بهبود حافظه قطعی نیست اما از آن‌جایی‌که رابطه‌ی جنسی سبب تحریک نورون‌های عصبی در منطقه‌ی مغزی مربوط به یادگیری و حافظه می‌شود، در نتیجه می‌توان بهبود حافظه‌ی فرد را به این اتفاق، نسبت داد.

کلام آخر

مطالعات پزشکی و روان‌شناختی اغلب با این نتیجه همراه است که برقراری رابطه‌ی جنسی منظم برای هر دو زوج با مزایای زیادی همراه است. یک رابطه‌ی صمیمی علاوه بر افزایش اعتماد به نفس در زوجین، سبب می‌شود که آن‌ها زندگی شاد و موفقی را در کنار یک‌دیگر ادامه دهند. این شادی سبب سلامتی هر دو خواهد شد. بنابراین به‌عنوان یکی از مزایای سلامتی، رابطه‌ی جنسی معمولاً به بیماران توصیه می‌شود و با انجام این کار، روند بهبودی تسریع می‌یابد.