تفاوت کاندوم زنانه و مردانه چیست؟

تفاوت کاندوم مردانه و کاندوم زنانه چی هست؟

استفاده از کاندوم اساساً یک روش جلوگیری از بارداری است. البته استفاده از کاندوم‌ها برای جلوگیری از ابتلاء به برخی بیماری‌های مقاربتی نیز ضروری است. انواع مختلفی از کاندوم‌ها تولید می‌شوند و کاندوم‌های زنانه و مردانه به بازار عرضه می‌شود. در این مقاله ضمن بیان تفاوت کاندوم مردانه و زنانه به بررسی میزان پیش گیری کاندوم مردانه و زنانه می‌پردازیم.

کاندوم مردانه

برای حفظ سلامت جنسی در حین رابطه‌ی زناشویی از این نوع کاندوم روی آلت تناسلی مردانه استفاده می‌شود. کاندوم مردانه ممکن است از لاتکس، پلی‌اورتان یا پلی‌ایزوپرن ساخته شده باشد. برای کسانی که به لاتکس حساسیت دارند، کاندوم‌های تخصصی ساخته شده از پوست بره در دسترس هستند. کاندوم مردانه متمایز‌ترین روش پیشگیری از بارداری است که توسط زوج‌ها در سراسر جهان استفاده می‌شود.

کاندوم مردانه علاوه بر محافظت در برابر لقاح، می‌تواند از افراد در برابر ابتلاء به عفونت‌های مقاربتی مانند اچ‌آی‌وی، کلامیدیا و سوزاک محافظت کند.

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه به‌عنوان یک آستر به داخل واژن فشار داده می‌شود. این نوع از کاندوم از پلی‌اورتان یا نیتریل پلیمر (که یک لاستیک مصنوعی است) ساخته شده است. کاندوم زنانه شبیه یک کیسه‌ی روغن کاری شده با دو سر (یک سر باز و دیگری بسته) است. هر دو انتها دارای حلقه‌های سفت انعطاف‌پذیر هستند که به نگه داشتن کاندوم زنانه پس از قرار دادن در جای خود کمک می‌کنند.

در حالی که اعتقاد بر این است که کاندوم‌های زنانه ممکن است در برابر عفونت‌های مقاربتی از افراد محافظت کنند، اما این کاندوم‌ها به اندازه‌ی کاندوم مردانه در این مورد موثر نیستند و ممکن است برخی از مایعات بدن در هنگام استفاده از کاندوم زنانه، رد و بدل شوند. در واقع مهم‌ترین تفاوت کاندوم مردانه و زنانه هم همین مورد است.

یکی دیگر از انواع تفاوت کاندوم مردانه و زنانه، روش استفاده از آن‌ها است. قرار دادن صحیح کاندوم زنانه در واژن نیاز به تمرین دارد.

کاندوم مردانه یا زنانه؟ کدام موثر‌تر است؟

روش‌های پیش‌گیری از بارداری متعددی وجود دارد که زوجین در رابطه‌ی جنسی ممکن است از آن‌ها استفاده کنند. با این حال به‌نظر می‌رسد برای جلوگیری از بارداری، کاندوم سریع‌ترین انتخاب باشد. در صورت استفاده‌ی صحیح، کاندوم‌های زنانه و مردانه در پیش‌گیری از بارداری ناخواسته بسیار موثر هستند.

البته هیچ روش پیش‌گیری از بارداری ۱۰۰% موثر نیست، اما کاندوم در کل عملکرد خوبی دارد. از مهم‌ترین تفاوت کاندوم مردانه و زنانه، متغیر بودن میزان پیش گیری کاندوم مردانه و زنانه است. با استفاده از کاندوم زنانه، ۲۱ درصد احتمال بارداری وجود دارد و این میزان به‌طور قابل‌توجهی بیش‌تر از احتمال ۱۴ درصد بارداری در هنگام استفاده از کاندوم مردانه است.

کاندوم مردانه چیست

دقت کنید که در هر زمان فقط می‌توانید از یکی از کاندوم‌ها استفاده کنید و کاندوم‌های زنانه و مردانه را نمی‌توان با هم استفاده کرد. اگرچه سایر دارو‌های ضد بارداری مانند اسپرم‌کش‌ها یا قرص‌های ضد بارداری خوراکی را می‌توان با کاندوم مردانه یا زنانه مورد استفاده قرار داد.

با این حال، مواردی وجود دارد که کاندوم در حین رابطه‌ی جنسی پاره یا سوراخ می‌شود که ممکن است منجر به بارداری تصادفی شود. به‌طور کلی در بیان تفاوت کاندوم مردانه و زنانه می‌توان این‌گونه گفت که کاندوم مردانه در پیش‌گیری از بارداری موثرتر از کاندوم زنانه است. این احتمالاً به این دلیل است که قرار دادن آن بر روی آلت تناسلی (به‌جای گذاشتن کاندوم زنانه در واژن و اطمینان از برخورد حلقه‌ی داخلی به دهانه‌ی رحم)، آسان‌تر است.

استفاده‌ی کدام کاندوم راحت‌تر است؟

تفاوت در روش استفاده از کاندوم زنانه و مردانه یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه نمود. به‌طور کلی در ابتدا استفاده از کاندوم مردانه بسیار راحت‌تر از کاندوم زنانه است. زیرا کاندوم مردانه به‌راحتی روی آلت تناسلی کشیده می‌شود اما یکی از حلقه‌های کاندوم زنانه درون واژن و دیگری خارج از اندام جنسی قرار می‌گیرد. البته باید دقت کنید که اول هر کاری سخت است و ممکن است در دفعات اول، قرار دادن کاندوم زنانه چندان راحت نباشد اما معمولاً پس از چندین بار، روش صحیح انجام آن را خواهید آموخت.

از جمله مهم‌ترین تفاوت کاندوم مردانه و زنانه این است که معمولاً کاندوم زنانه را می‌توان چند ساعت قبل از رابطه‌ی زناشویی درون اندام جنسی قرار داد اما کاندوم مردانه حتماً باید قبل از رابطه و پس از نعوظ مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت کدام کاندوم بیش‌تر است؟

یکی دیگر از مواردی که باید حتماً مد نظر قرار دهید، قیمت کاندوم است. تفاوت کاندوم مردانه و زنانه از نظر قیمت در کشور ما بسیار مشهود است. از آن‌جایی‌که کاندوم‌های مردانه بسیار پر‌طرفدار‌تر هستند، به تعداد بیش‌تری تولید می‌شوند و به همین دلیل قیمت پایین‌تری خواهند داشت.

کاندوم‌های زنانه‌ی پر فروش

پس از بررسی تفاوت کاندوم مردانه و زنانه، لازم دانستیم که به معرفی چند کاندوم زنانه پر فروش بپردازیم اما از آن‌جایی‌که تولید و عرضه‌ی کاندوم زنانه در کشور بسیار محدود است، در حال حاضر فقط توانستیم کاندوم زنانه FC2 را در بازار بیابیم.

کاندوم‌های مردانه‌ی پر فروش

حال که کاندوم‌های زنانه‌ی پر فروش را مورد بررسی قرار دادیم، بهتر است به معرفی چند کاندوم مردانه پر فروش بپردازیم:

 • کاندوم تاخیری دوبل ناچ کدکس مدل Double Delay
 • کاندوم کاپوت مدل ۷ Cool Time
 • کاندوم تاخیری کدکس مدل Cold Challenger 5in1
 • کاندوم ناچ کدکس مدل Classic 0.03
 • کاندوم کاپوت مدل ۷ Hot Time
 • کاندوم خاردار ناچ کدکس مدل BIG DOTS
 • کاندوم ناچ کدکس مدل Fruity delay 2in1
 • کاندوم کاپوت مدل Delay Fruity Cream
 • کاندوم چرچیلز مدل Super sensation
 • کاندوم ناچ کدکس مدل Red LARGO
 • کاندوم کدکس مدل Power Sensitive
 • کاندوم کاپوت مدل Super Dotted And Ribbed
 • کاندوم تاخیری جینسینگ کدکس مدل Ginseng
 • کاندوم ساگامی

به‌طور کلی از جمله پر‌طرفدار‌ترین برند‌های کاندوم مردانه می‌توان به کدکس، کاپوت، چرچیلز و ساگامی اشاره کرد.

انواع کاندوم پرطرفدار تو ایران چیست

کلام آخر

هدف از استفاده‌ی کاندوم، پیش‌گیری از بارداری یا ابتلاء به برخی از بیماری‌های مقاربتی است. هم کاندوم زنانه و هم کاندوم مردانه تا حدودی می‌توانند این هدف را برآورده کنند اما نمی‌توان منکر این قضیه شد که تفاوت کاندوم مردانه و زنانه کاملاً مشهود است.

البته اگر از مقایسه تاثیرگذاری بر میزان لذت در کاندوم زنانه و مردانه چشم‌پوشی کنیم، کاندوم‌های زنانه در بازار کشور ما به‌میزان بسیار کم و از طریق برند‌های محدودی عرضه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که قیمت این نوع از کاندوم‌ها در مقایسه با نوع مردانه، بیش‌تر باشد. ضمن این‌که معمولاً کاندوم‌های مردانه در بسته‌بندی‌های ۱۰ عددی تولید می‌شوند که همین موضوع موجب به‌صرفه‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

در هنگام استفاده از کاندوم لازم است به موارد زیر توجه کنید:

 • افرادی که به لاتکس حساسیت دارند، نمی‌توانند از کاندوم معمولی استفاده کنند. کاندوم‌های پوست بره یا پلی‌اورتان گران‌تر هستند، اما در این گونه موارد می‌توانند به‌جای کاندوم‌های معمولی استفاده شوند.
 • کاندوم زنانه ممکن است در حین رابطه‌ی جنسی به داخل واژن فشار داده شود. این عمل باعث می‌شود کاندوم تا حدی کارایی خود را در جلوگیری از بارداری از دست بدهد.

کاندوم زنانه این مزیت را دارد که حتی پس از مقاربت در جای خود باقی می‌ماند و این بر خلاف کاندوم‌های مردانه است که با از دست دادن نعوظ مرد ممکن است کمی جا‌به‌جا شوند. این بدان معناست که بر خلاف آنچه که در مورد کاندوم‌های مردانه ممکن است رخ دهد، در حالی که آلت تناسلی مردانه در داخل واژن است، اسپرم به‌طور تصادفی در داخل واژن ریخته نمی‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های کاندوم‌های زنانه و مردانه، آسان‌تر بودن استفاده از کاندوم‌های مردانه است. اگرچه استفاده از کاندوم‌های زنانه در ابتدا سخت است اما معمولاً به‌مرور زمان آسان‌تر می‌شود.