آموزش استفاده از کاندوم

آموزش استفاده از کاندوم

این روز‌ها ضرورت استفاده از کاندوم بر هیچ کس پوشیده نیست. کاندوم بهترین راه برای محافظت از خود در هنگام رابطه جنسی و در برابر عفونت‌های مقاربتی (STIs) و بارداری ناخواسته است. کاندوم‌ها نوعی از محصولات زناشویی ساخته شده از لاتکس، یک لاستیک مصنوعی به‌نام پلی ایزوپرن، یک پلاستیک بسیار نازک به نام پلی اورتان یا یک ماده مصنوعی به نام نیتریل هستند. از آن‌جا‌یی‌که طرز استفاده از کاندوم در نتیجه‌بخشی نهایی بسیار موثر است، در این مقاله به آموزش نحوه استفاده از کاندوم مردانه و زنانه خواهیم پرداخت.

آیا نحوه‌ی صحیح استفاده از کاندوم اهمیت دارد؟

اکثر افراد می‌دانند که استفاده از کاندوم می‌تواند در پیش‌گیری از بارداری موثر واقع شود. اما آن‌چه بسیاری نمی‌دانند این است که اگر کاندوم به‌صورت صحیح مورد استفاده قرار نگیرد، هیچ فرقی با عدم استفاده از آن ندارد!

مطابق آمار کاندوم‌های خارجی می‌توانند تا ۹۸ درصد از بارداری، جلوگیری کنند. این به این معنا است که در یک جمعیت ۱۰۰ نفره از زنانی که همیشه در هنگام رابطه‌ی جنسی به‌نوعی توسط کاندوم‌های خارجی محافظت می‌شوند، فقط دو نفر باردار خواهند شد. جالب است بدانید که اگر افراد به‌درستی از کاندوم استفاده نکنند، این آمار از ۲ به ۱۸ نفر افزایش خواهد یافت.

مزایای استفاده ا کاندوم

معایب کاندوم

برخی از معایب استفاده از کاندوم عبارتند از:

 • برخی از زوج‌ها هنگام استفاده از کاندوم، احساس راحتی نمی‌کنند.
 • کاندوم‌ها معمولاً بسیار قابل انعطاف هستند اما در صورت عدم استفاده‌ی صحیح از آن‌ها ممکن است شکافته یا پاره شوند.
 • برخی از افراد ممکن است به لاتکس، پلاستیک یا اسپرم‌کش‌ها حساسیت داشته باشند. برای این منظور می‌توان از کاندوم‌هایی استفاده نمود که کمتر احتمال دارد واکنش آلرژیک ایجاد کنند.
 • هنگام استفاده از کاندوم، باید بعد از انزال و قبل از اینکه آلت تناسلی نرم شود آن را بیرون کشید و کاندوم را محکم در جای خود نگه داشت. این کار برای برخی از افراد سخت است.

در ادامه انواع کاندوم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع کاندوم

به‌طور کلی دو نوع کاندوم خارجی (کاندوم مردانه) و داخلی (کاندوم زنانه) تولید می‌شود. که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

حتما بخوانید  ژل حجم دهنده چیست و چگونه تاثیر می‌گذارد؟

کاندوم‌های خارجی (مردانه)

اصولاً در حین رابطه زناشویی، کاندوم روی آلت تناسلی قرار داده می‌شود تا در هنگام انزال از ورود منی و اسپرم به بدن شریک جنسی جلوگیری شود.

مایع منی می‌تواند ناقل بیماری‌های مقاربتی و اسپرم باشد. اگر اسپرم وارد واژن شود، این احتمال وجود دارد که با تخمک برخورد کند و منجر به بارداری شود. استفاده از کاندوم می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

آموزش استفاده از کاندوم خارجی

کاندوم باید زمانی که آلت تناسلی در حالت نعوظ است و قبل از تماس با بدن شریک جنسی به‌درستی قرار داده شود. برای استفاده از کاندوم خارجی، کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بسته‌بندی که کاندوم در آن قرار دارد را با دقت باز کنید. مراقب باشید که در هنگام باز کردن کاندوم به آن آسیب وارد نکنید.باز کردن کاندوم مردانه
 • نوک کاندوم را بین انگشت و شست خود نگه دارید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار گرفته و هوا داخل آن گیر نکرده است (اگر هوا در داخل آن گیر کند ممکن است کاندوم شکافته شود).
 • کاندوم را روی نوک آلت تناسلی خود قرار دهید.

قرار دادن کاندوم بر روی آلت تناسلی

 • در حالی که نوک کاندوم را فشار می‌دهید، آن را در طول آلت تناسلی خود به سمت پایین بغلتانید. اگر کاندوم باز نمی‌شود، احتمالاً در داخل گیر کرده است. دوباره با یک کاندوم جدید شروع کنید.

آموزش استفاده از کاندوم

 • اطمینان حاصل کنید که کاندوم در هنگام رابطه جنسی در جای خود باقی بماند. اگر کاندوم جا‌به‌جا شد، رابطه جنسی را متوقف و یک کاندوم جدید جایگزین کنید.
 • بعد از انزال (خارج شدن منی) و در حالی که آلت تناسلی هنوز در حالت نعوظ است، کاندوم را در جای خود نگه دارید و آلت تناسلی را با احتیاط از بدن همسرتان خارج کنید.

درآوردن کاندوم بعد از انزال

 • فقط زمانی باید کاندوم را از آلت تناسلی خود خارج کنید که به‌طور کامل از آلت تناسلی همسر شما خارج شده باشد.
 • کاندوم استفاده شده را در یک دستمال بپیچید و در سطل زباله قرار دهید. هرگز نباید کاندوم را داخل سرویس بهداشتی بیاندازید زیرا ممکن است باعث مسدود شدن شود و به محیط زیست آسیب برساند.

انداختن کاندوم در کیسه زباله

پس از آموزش نحوه استفاده از کاندوم مردانه، در ادامه به بررسی طرز استفاده از کاندوم داخلی (زنانه) خواهیم پرداخت.

کاندوم‌های داخلی (زنانه)

کاندوم داخلی متناسب با آناتومی آلت تناسلی زنانه تولید می‌شود و باید قبل از رابطه‌ی جنسی و تماس آلت تناسلی مردانه با زنانه وارد واژن شود. برای استفاده از کاندوم زنانه، کافی است مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • کاندوم را با احتیاط از بسته‌بندی خارج کنید و مراقب باشید که پاره نشود.
 • برای قرار دادن انتهای بسته‌ی کاندوم در واژن، ابتدا حلقه‌ی نرم داخلی را بین انگشت سبابه یا وسط و شست فشار دهید.
حتما بخوانید  نحوه استفاده از کاندوم تاخیری

روش استفاده از کاندوم زنانه

 • از دست دیگر خود برای جدا کردن لابیا در اطراف واژن استفاده کنید و سپس حلقه‌ی فشرده شده را به داخل واژن فشار دهید.
 • انگشت اشاره، وسط یا هر دو را در انتهای باز کاندوم قرار دهید تا حلقه‌ی داخلی آن احساس شود. سپس کاندوم را تا جایی که ممکن است به سمت بالا فشار دهید تا حلقه‌ی بیرونی به سمت خارج واژن قرار گیرد. دقت کنید که در طول رابطه‌ی جنسی، حلقه‌ی بیرونی کاندوم باید همیشه در قسمت خارجی واژن بماند. اگر حلقه‌ی بیرونی به داخل واژن فشار داده شد، رابطه‌ی جنسی را متوقف کنید و کاندوم را وضعیت مناسب قرار دهید.

قرار دادن کاندوم زنانه در واژن

 • مطمئن شوید که آلت تناسلی داخل کاندوم قرار می‌گیرد و مراقب باشید که آلت تناسلی مردانه بین کاندوم و دیواره‌ی واژن قرار نگیرد.
 • بلافاصله پس از اتمام رابطه‌ی جنسی، انتهای کاندوم را کمی بچرخانید و آن را خارج کنید. مراقب باشید که در این مرحله منی (اسپرم) از داخل کاندوم به داخل واژن نریزد.
 • کاندوم را در دستمال کاغذی بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

به این نکته دقت کنید که استفاده از کاندوم زنانه آسان است اما اگر در هنگام خارج کردن کاندوم، منی به داخل واژن ریخته شود، باید حتماً در مورد پیش‌گیری از بارداری اضطراری از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

نکاتی برای استفاده صحیح از کاندوم

آگاه بودن از این نکات به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت از کاندوم استفاده کنید.

نکات استفاده بهتر از کاندوم

 • هر بار که رابطه‌ی جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی دارید از کاندوم استفاده کنید.
 • عجله نکنید! هنگام خارج کردن کاندوم از بسته‌بندی، استفاده و خارج کردن آن از آلت تناسلی، عجله نکنید و مطمئن شوید که کاندوم پاره نشده است.
 • اندازه‌ی مناسب را انتخاب کنید. کاندوم خیلی کوچک ناراحت‌کننده خواهد بود، در حالی که کاندوم خیلی بزرگ محافظت لازم را ایجاد نمی‌کند.
 • کاندوم‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. نگه داشتن کاندوم در کیف پول می‌تواند منجر به ایجاد آسیب در آن شود.
 • کاندوم را با سایر روش‌های پیشگیری از بارداری مانند آی‌یو‌دی یا قرص ترکیب کنید. این کار منجر به رابطه جنسی مناسب بدون نگرانی و اضطراب ناشی از احتمال بارداری می‌شود.
 • پیش‌گیری از بارداری اضطراری که با مصرف قرص اورژانسی انجام می‌گیرد، در برابر بیماری‌های مقاربتی ایمنی ایجاد نمی‌کند و جای‌گزینی برای استفاده از کاندوم نیست.
 • از روان‌کننده‌های روغنی مانند وازلین هم‌زمان با کاندوم‌های لاتکس استفاده نکنید، زیرا می‌توانند اثربخشی لاتکس را کاهش دهند. اگر نیاز به روان‌کننده دارید، کاندوم روان کننده بهترین گزینه برای شما است. اگر در هنگام رابطه‌ی جنسی از روان‌کننده استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که بر پایه‌ی آب یا سیلیکون باشد. روان‌کننده‌های مبتنی بر روغن، مانند لوسیون یا روغن بچه، می‌توانند به کاندوم های لاتکس و پلی ایزوپرن آسیب برسانند و احتمال شکستگی آن‌ها را افزایش دهند.
 • در هر رابطه‌ی جنسی از یک کاندوم استفاده کنید.
 • هرگز در یک زمان از بیش از یک کاندوم روی هم استفاده نکنید. پوشیدن دو یا تعداد بیشتری از کاندوم‌ها می‌تواند باعث پاره شدن آن‌ها به‌دلیل اصطکاک شود.
 • یکی از مواردی که حتماً باید قبل از استفاده از کاندوم به آن دقت کنید، تاریخ انقضای کاندوم است. اگر کاندوم منقضی شده باشد ممکن است به‌درستی کار نکند.
 • برخی از کاندوم‌ها دارای اسپرم‌کش هستند. از اسپرم‌کش‌هایی مانند Nonoxynol-9 استفاده نکنید زیرا در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت ایجاد نمی‌کنند و ممکن است خطر عفونت را افزایش دهند.
حتما بخوانید  بهترین برندهای کاندوم موجود در ایران

حتماً قبل از خرید کاندوم، به بسته‌بندی آن توجه کنید. اگر در بسته‌بندی پارگی یا سوراخ وجود داشته باشد، ممکن است کاندوم نیز آسیب دیده باشد.

سخن آخر:

کاندوم‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. در واقع صرف نظر از نقشی که کاندوم‌ها در پیش‌گیری از بارداری یا ابتلاء به بیماری‌های مقاربتی دارند، برای لذت بیشتر یا کاهش برخی از مشکلات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال کاندوم خاردار یکی از پرطرفدار‌ترین کاندوم‌ها است. این کاندوم با تحریک نقطه‌ی جی یا دیواره‌ی واژن نقش مهمی در افزایش لذت جنسی در زنان دارد. اگرچه این روز‌ها استفاده از کاندوم بسیار رایج است اما لازم است که نحوه استفاده از کاندوم مردانه و زنانه به افراد آموزش داده شود. صحیح بودن طرز استفاده از کاندوم زمینه را برای رابطه‌ی زناشویی سالم فراهم خواهد کرد.