حل مشکل زود انزالی مردان با روش های طبیعی بدون نیاز به دارو

حل مشکل زود انزالی مردان با روش های طبیعی بدون نیاز به دارو

انزال زودرس در مردان زمانی اتفاق می‌افتد که منی زودتر از زمان مورد نظر هنگام رابطه‌ی جنسی از بدن خارج شود. در این حالت فرد به زود انزالی  دچار است. انزال زودرس از اختلالات جنسی شایع است که می‌تواند منجر به نارضایتی در روابط زناشویی شود. در این مقاله به ضمن بررسی علائم این اختلال به بیان روش درمان خانگی زود انزالی خواهیم پرداخت.

علائم ارضای سریع

از جمله مهم‌ترین علائم انزال زودرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همیشه یا تقریباً همیشه در عرض ۱ تا ۳ دقیقه پس از دخول، انزال انجام می‌گیرد.
 • فرد قادر به عقب انداختن انزال در حین رابطه‌ی جنسی نیست.
 • احساس عدم اعتماد بنفس، افسردگی و ناامیدی در فرد ایجاد می‌شود و در نتیجه اجتناب از صمیمیت جنسی رخ می‌دهد.

زود انزالی یک بیماری قابل درمان است. داروها، مشاوره و تکنیک‌هایی که انزال را به تاخیر می‌اندازند، می‌توانند به بهبود رابطه‌ی جنسی کمک کنند.

علل عدم توانایی در تعویق انزال

اگرچه دلیل انزال زودرس هنوز مشخص نیست اما سروتونین ممکن است در این اختلال نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده‌ی طبیعی در بدن است که توسط اعصاب ساخته می‌شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز زمان انزال را افزایش می‌دهد.

از طرفی زمانی تصور می‌شد که ریشه‌ی این اختلال فقط روانی است. اما امروزه مشخص شده است که زود انزالی شامل تعامل پیچیده‌ای از عوامل روانی و بیولوژیکی است.

علل روانی زود انزالی

عوامل روانشناختی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • تجربیات جنسی اولیه
 • سوء استفاده‌ی جنسی
 • تصویر ذهنی ضعیف شخص از بدن خود
 • افسردگی
 • نگرانی در مورد انزال زودرس
 • احساس گناه که می‌تواند باعث عجله در رابطه‌ی جنسی شود

عوامل دیگری که می‌توانند نقش داشته باشند عبارتند از:

اختلال در نعوظ

اضطراب در مورد ایجاد و حفظ نعوظ ممکن است الگویی از عجله برای انزال و این تغییر الگو ممکن است دشوار باشد.

اضطراب

اضطراب یکی دیگر از عوامل روانی است که می‌تواند بر انزال زودرس تاثیر داشته باشد. اضطراب ممکن است مربوط به عملکرد جنسی یا مسائل دیگر باشد.

حتما بخوانید  سکس تراپی چیست؟ درمانگر جنسی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

مشکلات رابطه

مسائل مربوط به رابطه نیز می‌تواند منجر به انزال زودرس شود.

علل بیولوژیکی انزال زودرس

عوامل بیولوژیکی ممکن است در زود انزالی نقش داشته باشند. برخی از آنها شامل موارد زیر هستندد:

 • سطوح نامنظم هورمون‌ها (مانند تستسترون)
 • سطوح نامنظم مواد شیمیایی موجود در مغز
 • تورم و عفونت پروستات یا مجرای ادراری
 • صفات ارثی

به‌طور کلی عوامل مختلفی می‌توانند خطر انزال زودرس را افزایش دهند. اگر در نعوظ یا حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس باشید. از طرفی فشار عاطفی یا ذهنی در هر زمینه‌ای از زندگی می‌تواند در زود انزالی نقش داشته باشد. استرس می‌تواند توانایی تمرکز حین رابطه‌ی جنسی را کاهش دهد.

درمان زود انزالی

گزینه‌های درمانی رایج برای انزال زودرس شامل تکنیک‌های رفتاری، ورزش، استفاده از داروها و مکمل‌ها، طب سنتی و … است. در ادامه به بررسی درمان طبیعی انزال زودرس می‌پردازیم.

تمرینات کف لگن (کگل)

ضعف عضلات کف لگن ممکن است تاخیر در انزال را دشوار‌تر کند. تمرینات کگل می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند.

برای انجام این تمرینات باید به‌صورت زیر پیش بروید:

عضلات مناسب را پیدا کنید

حل زود انزالی با روش های طبیعی

برای پیدا کردن عضلات کف لگن، باید سعی کنید ادرار را در وسط جریان، متوقف کنید. یک راه‌کار دیگر این است که ماهیچه‌هایی را که از دفع گاز جلوگیری می‌کنند، سفت کنید. در هر دو حرکتی که ذکر شد، عضلات کف لگن مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که عضلات کف لگن خود را شناسایی کردید، می‌توانید آن‌ها را در هر موقعیتی تقویت کنید. اگرچه به‌نظر می‌رسد در ابتدا انجام این حرکات تقویتی در حالت دراز کشیدن آسان‌تر باشد.

تکنیک را کامل کنید

عضلات کف لگن خود را سفت کنید، سه ثانیه نگه دارید و سپس به خود سه ثانیه استراحت دهید. این کار را چند بار پشت سر هم امتحان کنید. وقتی عضلات شما قوی‌تر شدند، تمرینات کگل را در حالت نشسته، ایستاده یا راه رفتن انجام دهید.

متمرکز بمانید

برای کسب بهترین نتیجه به دستورالعمل زیر پایبند باشید:

 • فقط روی سفت کردن عضلات کف لگن تمرکز کنید.
 • مراقب باشید که عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید.
 • از حبس نفس خودداری کنید و در عوض، در طول تمرینات آزادانه نفس بکشید.

تمرینات کگل را سه بار در روز تکرار نمایید. سعی کنید حداقل سه ست با ۱۰ تکرار را در طول روز انجام دهید.

حتما بخوانید  حل مشکل پاره شدن کاندوم؛ اگر کاندوم پاره شد چه کنیم؟

تکنیک مکث و فشار

تکنیک مکث و فشار به‌صورت زیر عمل می‌کند:

 • فعالیت جنسی از جمله تحریک آلت تناسلی را شروع کنید و تا زمانی که تقریباً به ارضا شدن نزدیک هستید، آن را ادامه دهید.
 • سپس از همسر خود بخواهید تا سر آلت تناسلی را برای چند ثانیه فشار دهد تا میل به انزال برطرف شود و در صورت نیاز فرآیند فشار دادن را تکرار کنید.

با تکرار هر تعداد که لازم است، می‌توانید رابطه‌ی جنسی را تا رسیدن همسر‌تان به ارگاسم ادامه دهید. پس از مدتی تمرین، تاخیر در انزال به عادتی تبدیل می‌شود که دیگر نیازی به تکنیک مکث و فشار نیست.

استفاده از کاندوم، ژل، اسپری یا پد تاخیری

کاندوم می‌تواند به تاخیر در انزال کمک کند. کاندوم های ویژه‌ای با نام کاندوم تاخیری بدون نسخه در دسترس هستند. این کاندوم‌ها حاوی مواد بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین به‌منظور به تاخیر انداختن انزال هستند. آن‌ها هم‌چنین ممکن است از لاتکس ضخیم‌تر تولید شده باشند. ژل تاخیری، پد تاخیری و اسپری تاخیری هم از جمله سایر محصولات سلامت جنسی هستند که برای زود انزالی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

از بهترین کاندوم‌های تاخیری می‌توان به کاندوم تاخیری جینسینگ کدکس مدل Ginseng، کاندوم تاخیری حلقوی کاپوت مدل Non Stop و کاندوم کاپوت مدل ۷Hot Time اشاره کرد.

اسپری تاخیری کدکس مدل Double Delay، اسپری تاخیری کاپوت مدل Non Stop و اسپری تاخیری نسکافه پاورمن دلتا نیز از مشهور‌ترین اسپری‌های تاخیری بازار هستند.

از ژل‌های تاخیری پرطرفدار هم ژل VIP تقویت نعوظ (طوسی) ایموشن، ژل تاخیری آبی ایموشن، ژل آمیزشی تاخیری گالاردو مدل Max Delay و لوبریکانت تاخیری کاپوت مدل ۲X Dealay است.

پد تاخیری کدکس از جمله محصولات زناشویی است که به‌منظور کاهش اضطراب و اختلالات سایکولوژیک در ارتباط با انزال زودرس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصرف دارو‌ها

مصرف دارو و انزال زودرس

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تاخیر بیندازند. این دارو‌ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان زود انزالی تایید نشده‌اند، اما برخی برای این منظور استفاده می‌شوند. از جمله دارو‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر می‌شوند:

داروهای ضد افسردگی

یکی از عوارض جانبی برخی از دارو‌های ضد افسردگی، تاخیر در ارگاسم است. به‌همین دلیل، از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) برای درمان زود انزالی استفاده می‌شود. این دارو‌ها شامل پاروکستین (Paxil، Pexeva، Brisdelle)، اسیتالوپرام (Lexapro)، سیتالوپرام (Celexa)، سرترالین (Zoloft) یا فلوکستین (Prozac) هستند.

حتما بخوانید  آشنایی با انواع کاندوم؛ راهنمای انتخاب کاندوم مناسب شما

اگر این دارو‌ها انزال زودرس را بهبود نبخشند، ممکن است پزشک داروی ضد افسردگی سه حلقه‌ای کلومیپرامین (Anafranil) را تجویز کند. عوارض جانبی دارو‌های ضد افسردگی ممکن است شامل حالت تهوع، تعریق، خواب‌آلودگی و کاهش میل جنسی باشد.

تسکین‌دهنده‌ها

ترامادول دارویی است که برای درمان درد استفاده می‌شود. هم‌چنین دارای اثراتی است که انزال را به تاخیر می‌اندازد. ترامادول ممکن است زمانی تجویز شود که SSRI‌ها موثر نبوده باشند. ترامادول را نمی‌توان در ترکیب با SSRI استفاده کرد. عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه باشد. ترامادول در صورت مصرف طولانی‌مدت می‌تواند باعث اعتیاد شود.

مهارکننده‌های فسفودی استراز -۵

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ نیز ممکن است به انزال زودرس کمک کنند. این داروها شامل سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس، آدسیرکا)، آوانافیل (استندرا) و واردنافیل هستند. عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد، برافروختگی صورت و سوء‌هاضمه باشد. این داروها ممکن است در صورت استفاده در ترکیب با SSRI موثرتر باشند.

مکمل‌ها

از مشهور‌ترین مکمل‌ها برای درمان انزال زودرس می‌توان به ماکاویت ام یوروویتال، ارکتاویتال مارینوکس، سینورکس آر ایکس، ایکس اید گلدن لایف، زینگا لایف، آرجیویت، کپسول تاخیر جنسی کیمیاگر و آفرودیت گل دارو اشاره کرد.

رژیم غذایی

پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند بسیاری از اختلالات را بهبود بخشد. برای درمان خانگی زود انزالی نیز استفاده از هویج (سرشار از بتاکاروتن و آنتی‌اکسیدان‌ها)، موز (سرشار از پتاسیم و بروملین)، گردو (منبع آنتی‌اکسیدان‌ها و امگا ۳)، سیر (حاوی سطوح بالای آلیسین)، آووکادو (غنی از ویتامین‌های C، K و B)، هندوانه (حاوی سیترولین) و بامیه (سرشار از ویتامین‌های A، K و زینک) توصیه می‌شود.

 

شاید برای شما سوال باشد:

 • نعوض یا نعوظ؟ معنای آن چیست؟

نعوظ به‌معنای برآمدگی آلت تناسلی مردانه بر اثر برانگیختگی است. اگرچه در مواقعی به برآمده شدن کلیتوریس در زنان نیز اطلاق می‌شود.

 • برای درمان زود انزالی از چه مواد غذایی نباید استفاده کنیم؟

عدم مصرف شیرینی‌جات، غذا‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی، برنج و نان، غذا‌های فست‌فودی و نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند بسیار موثر باشد.

کلام آخر:

در این مقاله صفر تا صد درمان زودانزالی را مورد بررسی قرار دادیم. اگر علت انزال زودرس روانی، عاطفی یا به دلیل مسائل مربوط به رابطه است لازم است که از یک روانشناس، روانپزشک، زوج درمانگر یا درمانگر جنسی کمک بگیرید. از طرفی یک متخصص اورولوژی نیز می‌تواند به شما کمک کند.