همه چیز در مورد سردرد جنسی و راه‌های تضمینی برای درمان آن

سردرد بعد از رابطه جنسی

یک لحظه تصور کنید که در اوج لذت هستید و ناگهان ضربان شدیدی در سر خود احساس می‌کنید. این موضوع می‌تواند تراژدیک‌تر شود اگر در آستانه‌ی رسیدن به ارگاسم باشید. سردرد جنسی ممکن است چند دقیقه طول بکشد یا شاید تا چند ساعت هم ادامه پیدا کند. آنچه ممکن است تجربه کرده باشید به‌عنوان سردرد پس از رابطه جنسی شناخته می‌شود و این نوع از درد، نادر اما اغلب بی‌ضرر است. در این مقاله به بررسی روش درمان سردرد جنسی می‌پردازیم.

سردرد پس از نزدیکی چیست؟

بعضی مواقع پس از فعالیت جنسی، در ناحیه‌ی سر و گردن درد ناخوشایندی حس می‌شود. بروز سردرد جنسی ممکن است فقط یک بار و در بعضی افراد چندین بار اتفاق بیفتد. این سردرد بعد از ارضا شدن که پس از ارگاسم به‌وجود می‌آید معمولاً خطرناک نیست و خفیف و گذرا می‌باشد، اما در صورت مزمن یا شدید بودن، ممکن است نشانه‌ی وجود یک مشکل جدی در رگ‌های رساننده‌ی خون به مغز باشد که در این صورت حتماً باید با پزشک مشورت شود.

انواع سردرد بعد از رابطه‌ی جنسی

سردرد‌های ناشی از رابطه‌ی جنسی در انواع مختلفی تعریف می‌شوند. به‌طور کلی سردرد جنسی به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

سردرد هنگام رابطه

این نوع از سردرد به‌آرامی شروع می‌شود درد آن به ناحیه‌ی گردن کشیده می‌شود که معمولاً هنگام استرس و خستگی رخ می‌دهد. این درد معمولاً خود‌به‌خود از بین می‌رود و نیاز به درمان سردرد جنسی نیست.

سردرد ارگاسم

این سردرد جنسی با افزایش هیجانات در هنگام معاشقه شروع می‌شود و در اوج لذت جنسی شدت می‌یابد. این نوع از سردرد معمولاً چند ساعت به‌طول می‌انجامد. سردرد ارگاسم همراه با درد شدید در اطراف چشم، گردن و سر می‌باشد و علت آن افزایش ضربان قلب، ترشح آدرنالین و افزایش فشار مغز است.

سردرد بعد از رابطه

این امکان وجود دارد که بعد از مقاربت، سردرد ایجاد شود که علت آن می‌تواند بیماری‌های زمینه‌ای باشد. گاهی اوقات این نوع از سردرد جنسی با تهوع، انقباض عضلات گردن و در موارد بسیار شدید با از دست دادن هوشیاری همراه است. سردرد پس از رابطه جنسی نیاز به پیگیری جدی دارد.

حتما بخوانید  آشنایی با انواع کاندوم؛ راهنمای انتخاب کاندوم مناسب شما

علت سردرد هنگام مقاربت

سر درد پس از رابطه جنسی میتواند علل مختلفی داشته باشد. اهم دلایل سردرد جنسی را می‌توان به‌صورت زیر عنوان نمود:

 • تغییر ناگهانی در جریان خون در حین و بعد از ارگاسم
 • افت قند خون بعد از نزدیکی و ایجاد احساس ضعف بدن
 • استرس شدید هنگام فعالیت جنسی
 • ایجاد خستگی در اثر فعالیت جنسی
 • مصرف دارو‌ها‌یی مانند قرص‌های ضد بارداری
 • آسیب به رگ مغزی و پاره شدن آن (آنوریسم مغزی) در اثر وارد آمدن فشار زیاد در فعالیت جنسی
 • فشار خون بالا (در صورت عدم کنترل فشار خون)
 • فشار به سر و گردن در وضعیت‌های نامناسب هنگام رابطه‌ی جنسی
 • کم بودن آب بدن
 • گشاد شدن یا حباب در دیواره‌ی شریان داخل سر (آنوریسم داخل جمجمه‌ای)
 • ارتباط نامنظم بین شریان‌ها و ورید‌ها در مغز (ناهنجاری شریانی وریدی) منجر به خونریزی در فضای پر از مایع نخاعی در داخل و اطراف مغز
 • خونریزی در دیواره‌ی شریان منتهی به مغز
 • باریک شدن عروق در مغز (سندرم انقباض عروق مغزی برگشت‌پذیر)
 • سکته
 • بیماری عروق کرونری
 • التهاب ناشی از برخی عفونت‌ها

البته علت سردرد جنسی ممکن است هیچ کدام از موارد بالا نباشد. در صورتی‌که این سردرد یک بار اتفاق بیفتد می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، در غیر این صورت مراجعه به پزشک ضروری است.

علائم سردرد ناشی از رابطه‌ی جنسی

سردرد بعد از رابطه جنسی

هر سردردی را نمی‌توان با رابطه‌ی جنسی مرتبط دانست. برخی از مهم‌ترین علائم سردرد جنسی عبارتند از:

 • سردرد پس از رابطه جنسی معمولاً خفیف شروع می‌شود و با افزایش هیجانات جنسی شدت می‌یابد.
 • مدت زمان سردرد جنسی از ۵ الی ۱۵ دقیقه متغیر است.
 • این نوع از سردرد گاهی با گرفتگی گردن همراه است.
 • سردرد پس از رابطه جنسی از چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشد.
 • سردرد ناشی از رابطه الزاماً هر بار در هنگام فعالیت جنسی اتفاق نمی‌افتد.

مواردی که ذکر شد برخی از علائم این نوع از سردرد هستند. در صورتی‌که سردرد شما پایدار باشد یا تشدید شود حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

روش تشخیص سردرد‌های جنسی

مراحلی که پزشک قبل از درمان برای تشخیص نوع سردرد مد نظر قرار می‌دهد شامل سه روش تصویربرداری از مغز، آنژیوگرافی و تهیه‌ی نمونه‌ی مایع نخاعی است.

تصویربرداری از مغز

سی تی اسکن مغز

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و توموگرافی کامپیوتری از انواع روش‌های تصویربرداری از مغز هستند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از مغز

این نوع از تصویربرداری که با نام MRI معروف است به پزشک کمک می‌کند تا علت‌های زمینه‌ای سردرد را دریابد.

حتما بخوانید  چرا پریود می شویم؟ | آشنایی کامل با پریودی

توموگرافی کامپیوتری

این روش که با عنوان سی‌تی اسکن شناخته می‌شود در صورتی نتایج درستی ارائه می‌دهد که سردرد ۴۸ الی ۷۲ ساعت قبل از انجام اسکن اتفاق افتاده باشد.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی شامل آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی و آنژیوگرافی کامپیوتری توموگرافی است.

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی و آنژیوگرافی کامپیوتری توموگرافی

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی با نام MRA و آنژیوگرافی کامپیوتری توموگرافی با عنوان CTA آزمایش‌های تخصصی هستند که به بررسی رگ‌های خونی داخل مغز و گردن می‌پردازند.

نمونه‌ی مایع نخاعی

اگر سردرد‌ها ناگهانی شروع شود و نتیجه‌ی تصویربرداری و آنژبوگرافی طبیعی باشد، پزشک اقدام به تهیه‌ی نمونه‌ی مایع نخاعی می‌کند. در این نمونه که با سوزن از نخاع حاصل می‌شود، پزشک می‌تواند اثر عفونت یا خونریزی را مشاهده نماید.

پیشگیری از سردرد ناشی از مقاربت

پیشگیری از سردرد جنسی بهتر از درمان آن است. با اقدامات ساده‌ی پیشگیرانه‌ی زیر می‌توان بعضی از این سردردها را به نحو احسن مدیریت کرد:

 • اصلاح موقعیت‌های بدن هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی
 • استفاده از مواد حاوی کربوهیدرات قبل یا بعد از نزدیکی
 • مصرف دارو‌هایی نظیر آسپرین و داروهای میگرن قبل یا بعد از نزدیکی (زیر نظر پزشک)
 • شل کردن عضلات هنگام فعالیت جنسی
 • دوری از مقاربت در زمان استرس و خستگی
 • اجتناب از مقاربت شدید و سریع
 • مصرف دارو‌های مخصوص بیماری فشار خون هنگام مقاربت (در صورت ابتلاء به فشار خون بالا)
 • متوقف کردن فعالیت جنسی قبل از ارگاسم (در برخی از مواقع نقش غیرفعال در مدت رابطه‌ی جنسی به درمان کمک می‌کند)

سرد درد رابطه جنسی

علاوه بر موارد ذکر شده برای پیشگیری از سردرد ناشی از رابطه‌ی جنسی باید سعی کنید از یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید.

درمان سردرد ارگاسم

سردردهای ارگاسم اغلب خود‌به‌خود برطرف می‌شوند. اما اگر سردرد جنسی مکرراً رخ دهد، درمان‌هایی وجود دارد که می‌توان برای پیشگیری از آن‌ها استفاده کرد. از جمله انواع درمان سردرد جنسی عبارتند از:

درمان دارویی

درمان سردرد جنسی از طریق دارو‌ها حتماً باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. برخی از دارو‌هایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

دارو‌های مسدود کننده‌ی بتا

پزشک متخصص برای درمان سردرد جنسی ممکن است یک یک داروی مسدود کننده‌ی بنا مانند پروپرانولول را تجویز نماید. بتابلوکرها با جلوگیری از ترشح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین، فشار خون را در طول رابطه‌ی جنسی کاهش می‌دهند. این بدان معناست که احتمال کاهش یا افزایش شدید فشار خون که می‌تواند باعث سردرد شود، کاهش می‌یابد.د

دارو‌های ضد میگرن

داروهای تجویزی مانند سوماتریپتان که میگرن را درمان می‌کنند، اگر یک ساعت قبل از رابطه‌ی جنسی مصرف شوند، می‌توانند به پیشگیری از سردرد پس از رابطه جنسی کمک کنند.

حتما بخوانید  اختلال نعوظ چیست و آیا درمان می‌شود؟

دارو‌های تسکین دهنده‌ی درد

پزشک ممکن است برای درمان سردرد جنسی یک مسکن مانند Aleve (که باید نیم ساعت قبل از رابطه‌ی جنسی مصرف شود) یا ایندومتاسین (مصرف یک ساعت قبل از شروع) را تجویز نماید. البته به یاد داشته باشید که اگر برای اولین بار است که دچار سردرد شدید می‌شوید و مطمئن نیستید که این سردرد به رابطه‌ی جنسی مربوط است حتماً باید پزشک مراجعه کنید تا احتمال خونریزی مغزی بررسی شود.

درمان سنتی

برای دستیابی به سلامت جنسی می‌توان با درمان‌های سنتی ساده سردرد‌های جنسی را تا حدود زیادی برطرف نمود. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

کمپرس سرد

با استفاده از کمپرس سرد می‌توان از فشار مغز که به‌علت گشاد شدن رگ‌های خونی مغز در حین رابطه ایجاد می‌شود، جلوگیری نمود. برای کمپرس سرد کافی است صورت خود را با آب سرد بشویید با از یک کیسه‌ی یخ برای خنک کردن صورت یا پیشانی خود استفاده نمایید.

گیاه نعناع

گیاه نعناع به‌علت دارا بودن منتول، در درمان سردرد‌های جنسی حاصل از میگرن بسیار مفید است. از گیاه نعناع هم می‌توانید به‌صورت چای و هم کمپرس برای تسکین درد پس از رابطه جنسی استفاده نمایید.

عسل

همان‌طور که می‌دانید، افت فشار معمولاً یکی از دلایل سردرد پس از رابطه جنسی است. اگر قبل از مقاربت، شربت عسل را آماده کنید و بعد از آن میل کنید، احتمال زیادی وجود دارد که از سردرد در امان باشید، زیرا عسل به تنظیم قند خون کمک می‌کند.

کلام آخر

با این که در اکثر مواقع سردرد‌های جنسی بدون خطر هستند، اما ممکن است علت سردرد شما به عوامل خطرناکی مانند پارگی رگ‌های مغز و خونریزی مغزی باشد که باید خیلی سریع تحت درمان قرار گیرد. از طرفی این امکان وجود دارد که اختلالات جنسی و زناشویی عامل مهمی در ایجاد سردرد باشد. در این صورت سعی کنید رابطه‌ی جنسی آرام‌تر و ملایمی داشته باشید، هیجانات خود را در حد مناسب حفظ کنید و با مدیریت رابطه، وضعیت خود را در مقاربت اصلاح نمایید.

شاید برای شما سوال باشد:

 • چه زمانی برای سردرد جنسی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

با این‌که سردرد جنسی معمولاً خود‌به‌خود برطرف می‌شوند، اما در دو صورت حتماً باید به پزشک مراجعه شود. اولین مورد سردرد شدید و دومین ناگهانی شروع شدن سردرد است.

 • چه کسانی بیشتر در معرض سردرد‌های رابطه‌ی جنسی قرار می‌گیرند؟

افرادی که دارای مشکلات زمینه‌ای، درد‌های میگرنی، اضافه وزن و اضطراب هستند یا فعالیت زیاد دارند بیشتر در معرض این سردرد‌ها قرار می‌گیرند.