اختلالات جنسی و زناشویی و راه های درمان آن

اختلالات زناشویی و درمان ان

رابطه های زناشویی معمولا آنجایی جذابیت خود را از دست می‌دهند و به سردی متمایل می‌شوند که در مسائل جنسی با مشکلات و اختلالاتی  مواجه شوند. اختلالات جنسی علل زیادی دارند، درصورتی که به موقع نسبت به برطرف کردن آن اقدامی صورت نگیرد، معمولا به مشکلات بسیار جدی تری تبدیل می‌شوند. گاهی حتی این اختلالات منجر به جدایی خواهند شد. در کنار این اختلال های جنسی، انحرافاتی هم وجود دارد که عمدتا ریشه روانشناختی داشته و جدای از اختلال جنسی قرار می‌گیرند، اما به اشتباه برخی این دو عنوان را یکی در نظر می‌گیرند.

برای آشنایی و آگاهی بیشتر شما، در این مقاله هر دو مورد را به شکل مفصل بررسی کرده‌ و توضیح داده‌ایم. در صورتی که هر یک از نشانه های اختلال و انحراف جنسی را در خود یا همسرتان مشاهده کردید، حتما با یک مشاور جنسی (سکس تراپیست) در ارتباط باشید.

انواع اختلالات جنسی

اختلال جنسی، مسئله‌ایست که درمان آن نیازمند صرف زمان و حوصله بسیار است. اختلالات عمدتا در عملکرد افراد حین رابطه جنسی تاثیر گذار است(بیشتر به شکل فیزیکی مشکلاتی به وجود می‌‎آورند). حدودا ۴۳% زنان و بیش از ۳۰% مردان، در مقاطعی از رابطه زناشویی خود با این اختلالات روبرو شده‌اند. این مشکل، ارتباط مستقیمی با سن افراد ندارد، اما بروز مشکلاتی در سنین بالای ۴۰ طبیعی است.

به طور کلی اختلال های جنسی به ۴ دسته زیر تقسیم می‌شوند که از قرار زیر است.

  • اختلال میل جنسی: عدم وجود احساس نیاز به رابطه و نبود علاقه به شریک جنسی
  • اختلال برانگیختگی: این اختلال در مردان بیشتر رخ می‌دهد که اکثر آنها ریشه عصبی دارند.
  • اختلال در رسیدن به ارگاسم(اختلال ارگاسم): کسانی که در رسیدن به ارگاسم دچار تاخیر زیاد میباشند یا به ارگاسم نمی‌رسند.
  • اختلالاتی که به دنبال وجود درد رخ می‌دهند (اختلال درد): درد از ناحیه واژن در خانم ها که آنهارا نسبت به برقراری رابطه جنسی سرد می‌کند.

تمام موارد گفته شده قابل درمان هستند. این اختلالات بیشتر ریشه عصبی یا رفتاری دارند.

حتما بخوانید  اختلال نعوظ چیست و آیا درمان می‌شود؟

اختلال بی میلی:

اختلال بی میلی

افرادی که به بی میلی در رابطه جنسی دچار می‌گردند، معمولا خارج از رابطه جنسی هم با شریک جنسی خود رابطه چندان خوبی ندارند. عدم صمیمیت و رابطه عاطفی عمیق، یکی از دلایل اصلی بی‌میلی جنسی است. بی میلی می‌تواند دلایل دیگری همچون؛ عوارض دارویی، بیماری هایی مثل سرطان- دیابت و چاقی، مصرف مواد مخدر و الکل و اعتماد به نفس پایین هم داشته باشد.

راه های درمان اختلا بی میلی زناشویی:

ورزش هوازی به صورت روزانه

ورزش هایی که باعث ایجاد تعریق در بدن افراد می‌شوند، به شدت در سلامت جنسی و بالا بردن توانایی جسمی تاثیر گذار است.

مصرف دارو برای افزایش تستوسترون بدن مردان

یکی از دلایل بی میلی جنسی در مردان، کمبود هورمون تستوسترون و استروژن در بدن آنها است. به همین دلیل تزریق آمپول یا مصرف قرص هایی که به تعادل هورمونی بدن آنها کمک می‌‌کند بسیار رایج است. برای اینکار حتما از پزشک مشاوره بگیرید.

  • استفاده از محصولات بهداشتی برای بالا بردن میل جنسی

فلسفه وجودی این محصولات، علاوه بر محافظت و بهداشت جنسی، افزایش لذت جنسی در رابطه است. تنوع محصولات بهداشت جنسی بسیار بالا است. برخی از محصولات مثل کاندوم تحریک کننده، کاندوم خاردار یا ژل های تحریک کننده و افزایش دهنده میل جنسی، کمک زیادی برای بالا بردن میل جنسی و نعوظ در مردان می‌کند.

–          قرص های افزایش میل جنسی مثل ویاگرا، سیلدنافیلد و …

مصرف این قرص ها پیش از رابطه جنسی بسیار رایج است. اما به دلیل عوارض جانبی و زیاد آنها، بهتر است روش های دیگری برای بالا بردن میل جنسی به کار گیرید.

–          استفاده از گیاهان دارویی

دقیقا به دلیل وجود عوارض جانبی در قرص های افزایش میل جنسی است که افراد به فکر درمان گیاهی می‌افتند. گیاهانی مثل خاخسک، شبلیله، ماکا، ریشه گیاه جنسینگ قرمز و گشنیز و افشره گل سرخ، تقویت کننده های بسیار قوی برای میل جنسی هستند.

–          تغذیه مناسب

به طور کلی، تمام مواد غذایی و میوه هایی که طبع گرمی دارند، میل جنسی را در آقایان و خانم ها به شدت افزایش می‌دهد. مصرف روزانه تخم مرغ، ترکیب شیره انگور و ارده گرمی جات خوش طعم و تاثیرگذاری هستند.

دیدیم که بسیاری از اختلالات جنسی، با درمان های خانگی قابل درمان هستند و رفع می‌شوند. اما آن دسته از بیماری های جنسی که انحرافات جنسی نامیده می‌شوند، نیازمند صرف زمان و پیگیری جدی هستند.

اختلال برانگیختگی

اختلال برانگیختگی مردان، عدم توانایی مردان در رسیدن به نعوظ (راست شدن آلت تناسلی) هنگام رابطه جنسی است. عمده دلایل آن هم محدود به فشار عصبی، استرس و اظطراب است. قرص هایی که برای افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز تاثیر بدی روی نعوظ مردان دارد. برای درمان این اختلال نیز درمان هایی همانند بی میلی جنسی را به شما توصیه میکنیم.

حتما بخوانید  9 نکته مهم در دوران پریودی برای داشتن سلامت و بهداشت بدن در قاعدگی

اختلال ارگاسم

این اختلال در زنان بسیار رایج است. عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم و یا تاخیر ارگاسم، برای زنان عواقب جانبی و رفتاری نیز دارد. زنانی که در رسیدن به ارگاسم با مشکل مواجه هستند، عصبی، مضطرب و پر استرس هستند. دلایل مبتلا شدن به این اختلال همیشه به زنان مربوط نیست! گاهی شریک جنسی آنها توانایی ارضا کردن همسر خود را ندارند یا ارضا شدن شریک جنسیشان برایشان بی اهمیت است. برخی از آقایان نیز، نحوه ارضا کردن زنان را بلد نیستند و آگاهی کمی در این زمینه دارند. توصیه میکنم مقاله همه چیز درباره ارگاسم را مطالعه کنید.

آشنایی آقایان با آناتومی آلت تناسلی زنان، بسیار مهم و ضروری است. اصلا در مطالعه و کسب آگاهی نسبت به این موارد کوتاهی نکنید.

اختلال درد

درد در رابطه جنسی

اختلالی که دردی به صورت همیشگی یا هنگام وارد شدن آلت تناسلی به واژن، در خانم ها وجود دارد. برای برخی این درد هنگام دخول و برخی دیگر بعد از پایان رابطه جنسی به وجود می‌آید. این درد دلایل مختلفی مثل عفونت، وجود ضایعات در ناحیه واژن، تبخال تناسلی یا تغییرات هورمونی دارد. بهتر است تا برطرف شدن درد، از برقراری رابطه جنسی خود دارری کنید. درمان درد تناسلی وابسته به نوع بیماری ای است که زنان به آن دچار هستند. در صورتی که در ناحیه واژن درد احساس می‌کنید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

انحرافات جنسی

در تعریف خلاصه، به هر عمل جنسی که توسط فرهنگ و جامعه، رفتاری غیر عادی برای رسیدن به ارگاسم یا حالت برانگیختگی اتلاق می‌شود، انحراف جنسی گویند. انحراف جنسی مدل های گوناگونی دارد که به انواع زیر تقسیم می‌شوند.

–          بچه بازی(پدوفیلیا)

به معنی تمایل به برقراری رابطه جنسی، با کودکان زیر ۱۳ سال است. در این حالت فرد نسبت به کودکان دچار تحریک جنسی می‌شود. در صورتی که فرد زیر ۱۶ سال سن داشته باشد، احتمال ابتلا به این انحراف در آن بسیار پایین است.

–          خود آزار خواهی جنسی(مازوخیسم)

یعنی فرد از شکنجه در رابطه جنسی لذت می‌برد ارضا می‌شود. افراد مازوخیسمی عزت نفس پایینی دارند و خفت طلب هستند. این افراد خود را تماما در اختیار شریک جنسی خود قرار می‌دهند و از تحقیر شدن لذت می‌برند.

–          جنسی دیگر آزاری(سادیسم)

دقیقا برعکس مازوخیسم، سادیسم است. افراد سادیسمی از شکنجه و آزار دادن شریک جنسی خود لذت می‌برند و به ارضای جنسی می‌رسند.

حتما بخوانید  چگونه یک رابطه جنسی فوق العاده را تجربه کنیم؟

–          مبدل پوشی

فرد، لباس های مربوط به جنسی مخالف را بر تن می‌کند. فرد در اثر تخیلاتی که دارد، تمایل بسیار زیادی برای پوشیدن لباس های جنسی مخالف دارند و پس از آن خود ارضایی می‌کنند یا رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

–          انحرافات فتیشی

انحرافات فتیشی

به معنی جذابیت جنسی شدید نسبت به یک جسم یا بخشی از بدن جنس مخالف است. عضو یا شیئی که باعث برانگیختگی فرد می‌شود را فتیش و فردی که با آن برانگیخته می‌شود را فتیشیست می‌گویند.

–          چشم چرانی

این افراد، به تماشای برهنگی دیگران می‌پردازند و از این طریق لذت می‌برند. این افراد از دیدن رابطه جنسی دیگران نیز تحریک می‌شوند. معمولا تمایلی برای برقراری رابطه جنسی نیز ندارند.

–          مالش دوستی

این افراد معمولا در افراد شلوغ خیلی مشاهده می‌شوند. شاید شما هم به چنین افرادی در مکان  های شلوغ برخورده باشید. این افراد تمایل عجیبی به مالیدن اندام جنسی خود به دیگران دارند.

–          حیوان دوستی

این افراد تخیلات ذهنی زیادی نسبت به برقراری رابطه جنسی با حیوانات دارند و از این کار لذت زیادی می‌برند.

علائم انحرافات جنسی

بسیاری از این افراد، سعی در مخفی نگهداشتن این قضیه دارند، چرا که از سمت جامعه، با دافعه شدیدی مواجه می‌شوند. این بیماری ها وخیم یا خفیف نیز هستند. اما رفتار غیر معمول به سادگی قابل تشخیص است. اما از نشانه بارز این افراد، اضطراب است. این اضطراب معمولا با تعریق زیاد، تپش قلب، تحریک پذیری و استرس زیاد همراه است

آیا انحرافات جنسی قابل درمان هستند

تمام این بیماری ها ریشه روانشناختی داشته و با مراجعه به سکس تراپیست قابل درمان هستند. برخی از آنها با مصرف دارو، برخی با رفتار درمانی و حتی آموزش مهارت های ارتباطی قابل درمان هستند.. به طور کلی اقدامات درمانی برای انحرافات جنسی شامل موارد زیر است.

  • دارو درمانی
  • مراجعه به سکس تراپیست
  • رفتار درمانی
  • آموزش مهارت های ارتباطی
  • مراجعه به روانشناس

اما قبل از هر اقدامی، فرد بیمار باید پذیرش بیماری را در خود ایجاد کند و بخواهد که درمان شود.

سخن پایانی

با هم انواع اختلال جنسی و راه های درمان آن را بررسی کردیم و فهمیدیم که اختلالات جنسی فارغ از انحرافات جنسی هستند. تمام زوج ها در روابط زناشویی خود نیازمند کسب مهارت و بالا بردن آکاهی خود هستند. برای داشتن رابطه زناشویی و جنسی موفق خود باید زمان صرف کنید و به شریک جنسی خود احساس امنیت را القا کنید تا هر دو از زندگی مشترک لذت ببرید.