ارگاسم چیست؟ انواع ارضا شدن در زنان و مردان چگونه است؟

ارگاسم

کیفیت روابط زناشویی رابطه مستقیم با میزان لذت جنسی در طرفین رابطه دارد، لذت جنسی نیز با ارگاسم در مردان و زنان در ازتباط است. به همین دلیل شناخت روش هایی که به بالا بردن این لذت کمک می‌کند در روابط زناشویی شما تاثیر به سزایی خواهد داشت. خوشبختانه وجود رسانه های مختلف در سال های اخیر و دسترسی همگان به آن، آگاهی نسبت به مسائل جنسی و بهبود کیفت روابط جنسی را سبب شده است. شناخت ارگاسم و روش های رسیدن به آن چه در مردان و چه در زنان، برای هر فردی ضروری است.

ارگاسم چیست؟

ارگاسم یا ارضا شدن، در واقع اوج لذت و رضایت جنسی هنگام نزدیکی است که با تغییرات بدنی همراه می‌باشد. این تغییرات بدنی معمولا در قسمت عضلات مقعد و غدد جنسی اتفاق میفتد. کوتاه ترین مرحله رابطه جنسی، همین ارگاسم است که کمتر از ۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد. اما ارگاسم در مردان و زنان متفاوت است و به شکل یکسانی  رخ نمی‌دهد.

ارگاسم در مردان و زنان

اوج لذت و هیجان جنسی در مردان قبل و در هنگام ارضا شدن است. ارضای مردان با خارج شدن مایع منی رخ می‌دهد. در خانم ها اما خروج مایع جنسی نشانه اصلی آن نیست. همین دلیل است که شناخت ارگاسم در زنان سخت و بسیار با اهمیت است. ارضا شدن زنان از راه تحریک نواحی جنسی و غیر جنسی امکان پذیر است.

ارگاسم در زنان و مردان

حساس ترین و لذت بخش ترین قسمت بدن زنان که تحریک آن به ارگاسم منتهی می‌شود، کلیتوریس و واژن است. اگر برایتان سوال است که کلیتوریس چیست و کجای بدن زنان قرار دارد، حتما عنوان بعدی را با دقت بخوانید. . تحریک این نقاط معمولا با واکنش بدنی و لرزش بدن در خانم ها همراه می‌باشد. اما بهترین روابط جنسی معمولا آنهایی هستند که پیش نوازی با کیفیت و طولانی تری را دارند. چراکه هر دو طرف به بالاترین میزان برانگیختگی خود در هنگام رابطه جنسی میرسند.

دیگر قسمت هایی که زنان را در رابطه جنسی به برانگیختگی میرساند، شامل؛ تحریک غدد پیشابراه،  نوک پستان، نواحی زیر گردن و گوش و حتی تصویرسازی ذهنی نیز می توانند به ارضا شدن یا ارگاسم آنها منجر شود. اما توجه داشته باشید که همه افراد از لحاظ میزان تحریک لمسی و برانگیختگی جنسی یکسان نیستند. به همین دلیل برای تجربه کردن ارگاسم با کیفیت و به وجود آوردن رابطه جنسی لذت بخش برای زنان، نیاز به امتحان کردن روش های مختلف دارید.

نقطه جی و کلیتوریس چیست؟

قسمتی از ناحیه تناسلی خانم ها که متشکل از هزاران رشته عصبی بسیار حساس است را کلیتوریس می‌نامند که در قسمت بالایی واژن واقع شده است. کلیتوریس مهمترین عضو زنانه است که منبع لذت جنسی شناخته میشود. این قسمت را برابر با آلت تناسلی آقایان می‌دانند، چرا که بررسی های انجام شده نشان می‌دهد که هردو از یک ساختار مشابه ساخته شده اند.

بسیاری فکر میکنند که این اندام بسیار کوچک است و تنها همان قسمت گفته شده را شامل میگردد، اما طول این عضو تقریبا ۹ سانتی متر است و تنها بخشی از آن را قسمت بالایی واژن تشکیل میدهد.

نقطه جی(g-spot)، قسمتی از کلیتوریس است که در داخل واژن و در قسمت جلویی آن قرار دارد. نقطه جی ناحیه ایست که بیشترین حس لذت جنسی را برای زنان به همراه دارد. تحریک این قسمت در حین رابطه جنسی کمک بسیار زیادی در ارضا شدن خانم ها می‌کند.

مزایای ارگاسم

رابطه جنسی علاوه بر رفع تنش های جنسی و از بین بردن شهوت، فواید زیادی درسلامت جسمی و روحی افراد دارد. از مزایای ارگاسم و رابطه جنسی منظم، می‌توان به:

 • خواب با کیفیت و بهتر
 • از بین رفتن استرس
 • کمک به تنظیم چربی و آبرسانی به پوست
 • کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان
 • تسکین سردرد های میگرنی
 • بهبود خلق و خو و بالا رفتن روحیه
 • آرامش اعصاب
 • و…

اشاره کرد.

همچنین برخی منابع، جلوگیری از پوکی استخوان و بیماری قلبی را نیز از فواید ارگاسم بیان کرده‌اند. به همین دلیل است که یک رابطه جنسی با کیفیت، به کیفیت روابط زناشویی و زندگی پیوند خورده است.

نشانه های رسیدن به ارگاسم

نشانه های کلی ارگاسم در همه افراد به یک شکل رخ می‌دهد که معمولا با وقوع مراحل زیر همراه است.

 • انقباض غیر ارادی عضلات مقعدی و میان دوراهی(ناحیه ای بین آلت تناسلی و مقعد)

البته این مورد بیشتر از علائم رسیدن به ارگاسم مردان است. اما انقباض عضلات مقعدی، در زنان هم رخ می‌دهد.

 • افزایش شدید فشار خون و ضربان قلب
 • تشدید و سرعت گرفتن دم و بازدم

به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و همچنین فعالیت زیاد عضلات و ماهیچه های بدن در هنگام ارضا شدن، تنفس از حالت منظم خود خارج شده و دمای بدن میز بسیار زیاد می‌شود.

 • انقباض منظم و متعدد عضلات واژن در رحم (در مردان، در قسمت زیرین آلت تناسلی و نبض ریتمیک آن اتفاق می‌افتد)

در زنان در هنگام ارضا شدن، ماهیچه هایی که داخل واژن هستند شل و سفت می‌شوند که نشانه های ظاهری این اتفاق، در لرزش شکم قابل مشاهده است.

 • انقباض در ناحیه پستان زنان و همچنین برافروختگی در نواحی صورت و گردن
 • قبل و در حین ارگاسم، ممکن است واژن ترشحاتی داشته باشد و مرطوب شود.
 • لرزش و سست شدن پا ها در خانم ها

خانم هایی که اوج لذت جنسی را تجربه می‌کنند و ارضا می‌شوند، بعد از سکس و رابطه جنسی قادر به حرکت نیستند و ممکن است در ناحیه پا، ضعف و لرزش زیادی را تجربه کنند.

 • احساساتی شدن زنان بعد از ارضا شدن

لذتی که زنان بعد از ارضا شدن در رابطه جنسی می‌برند، بسیار بیشتر از آقایان است، به همین دلیل این امر در آقایان مشاهده نمی‌شود. اما ممکن است با گریه کردن زنان بعد از ارضا شدن مواجه شوید، معممولا زمان هایی که زنان به اوج لذت جنسی خود میرسند و ارگاسم بسیار لذت بخشی را تجربه می‌کنند، با موج عظیمی از احساسات همراه می‌شوند. بهتر است، بعد از این حالت همسر خود را به آغوش بگیرید و لذت او را از رابطه به نهایت خود برسانید.

همه مواردی که گفته شد به این دلیل است که از ارضا شدن شریک جنسی خود آگاهی پیدا کنید تا در دفعات بعد بتوانید رابطه لذت بخشی را تجربه کنید.

در کنار تمام موارد بالا، از ارضا شدن متعدد همسر خود نیز غافل نشوید. زنان بهترین رابطه جنسی را زمانی تجربه میکنند که چند بار رسیدن به ارگاسم را تجربه کنند. پس سعی کنید توانایی بدنی خود را افزایش دهید.

انواع ارگاسم کدامند؟

ارگاسم از روش های متفاوتی صورت می‌گیرد، اما تمام این روش ها برای همه جذاب و لذت بخش نیست. این روش ها شامل:

 • ارگاسم کلیتورال
 • ارگاسم واژینال
 • ارگاسم ترکیبی
 • ارگاسم آنال(مقعدی)
 • ارگاسم از طریق نقطه جی
 • ارگاسم متعدد یا چند گانه

عواملی که موجب اختلال در ارگاسم می‌شوند؟

بسیاری از زنان و مردان در حین رابطه جنسی، رسیدن به ارگاسم را تجربه نمی‌کنند. دلایل این عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم، گاهی اوقات به دلیل عدم آگاهی به نحوه ارضا شدن در بانوان پیش می‌آید، اما برخی مواقع به دلیل اختلالاتی ناشی از بیماری های روحی و … است که در ادامه آنهارا بررسی کردیم.

ارگاسم نمایشی

 • از جمله دلایل عدم تجربه ارگاسم در بانوان و عدم تحریک پذیری آقایان؛ استفاده از برخی دارو های ضد افسردگی است.
 • رضایت زناشویی و داشتن روابط عاطفی خوب، در رسیدن به ارگاسم نقش بسزایی دارد. می‌توان گفت، هرچه روابط زناشویی بهتر باشد، کیفیت رابطه جنسی نیز بیشتر است. عکس این داستان نیز صادق است، یعنی هرچه کیفیت رابطه جنسی بیشتر باشد، در بهبود روابط عاطفی نیز تاثیر گذار است.
 • استرس و اضطراب زیاد هم ممکن است از ارگاسم جلوگیری کند.
 • به طور کلی تمام بیماری های ذهنی و شخصیتی، امکان دارد که از کیفیت روابط کم کند. اگر دچار چنین بیماری هایی هستید، بهترین پیشنهاد برای شما مراجعه به مشاور است.

مدت زمان رسیدن به ارگاسم در مردان و زنان چقدر است؟

این سوال، جواب یکسان و مشخصی برای همه افراد ندارد، اما زمان مناسب در مردان برای رسیدن به ارگاسم حدودا ۷ تا ۱۵ دقیقه است. اما مدت زمان خود ارگاسم زیر ۱۰ ثانیه است. اما درزنان، ارگاسم حدودا بین ۲۰ تا ۳۵ ثانیه به طول می‌انجامد.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، زنان در مدت ۱۴ دقیقه بعد از رابطه جنسی مداوم، ارگاسم را تجربه میکنند. اما این عدد میانگین است و بیشتر و کمتر از این زمان نیز بسیار اتفاق می‌افتد. اما اگر از دیدگاه سلامت جنسی بخواهید بررسی کنید، اگر آنقدر سریع نیست که شما را از ادامه رابطه جنسی باز دارد، مشکل در این زمینه ندارید.

ارگاسم نمایشی چیست؟ دلایل انجام آن توسط زنان

ارگاسم نمایشی

زمانی که زوجین صمیمیت کمی با یکدیگر دارند یا از هم دیگر خجالت می‌کشند، خانم ها برای جلوگیری از انتقال حس بد به شریک خود یا عدم اعتماد به نفس کافی و تر ساز اینکه در رابطه جنسی خوب به نظر نرسند، با اینکه به اوج لذت نرسیدند با حرکات نمایشی در اندام و صدای خود این کار را انجام می‌دهند.

همچنین ترس از خیانت همسر، یا درد در ناحیه واژن و زمان هایی که رابطه جنسی طولانی می‌شود به این کار رو می‌آورند.

و در آخر

همه برای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی، باید روی دانش خود از روابط جنسی وقت بزارند و به آگاهی خود در این زمینه بیفزایند. ارگاسم مردان زیاد فرآیند عجیبی ندارد، اما در زنان این اتفاق پیچیده‌ و سخت است که باید با حوصله و آگاهی روی نواحی تناسلی تسلط پیدا کنند. پس برای رسیدن به اوج لذت جنسی، برای اینکار وقت بزارید.