آشنایی کامل با دلیل کاهش میل جنسی در مردان و زنان(همراه با راه های درمان)

کاهش میل جنسی و دلایل آن

یکی از دلایل اصلی سرد شدن روابط زناشویی، پایین آمدن و کاهش میل جنسی زن یا مرد است. اگر به تازگی دچار سردی در روابط زناشویی خود شده‌اید و علت آن را نمی‌دانید، بد نیست که نگاهی به روابط جنسی خود بیندازید. چرا که یک رابطه مستقیم میان گرمی و صمیمیت در روابط جنسی و زناشویی وجود دارد. کاهش میل جنسی که به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد، در این امر بسیار تاثیر گذار است. همیشه سعی کنید برای رابطه جنسی و سکسی خود زمان کافی صرف کنید و برای آن اهمیت ویژه‌ای در نظر بگیرید.

اگر شما هم به تازگی میل جنسی خود را از دست داده، یا اختلالاتی در نعوظ هنگام رابطه دارید، نگران نباشید و برای برطرف کردن آن اقدام کنید. بهترین روش مشاوره از متخصص و پزشک است، اما امتحان کردن روش های خانگی برای درمان و افزایش میل جنسی بی تاثیر نبوده، پس بهتر است این روش ها هم به کار گیرید.

این مقاله از خجالت نکش، به بررسی عوامل بروز و راهکار های موثر برای برطرف کردن بی میلی جنسی، در زنان و مردان اختصاص دارد.

دلایل کلی کاهش میل جنسی در مردان و زنان چیست؟

دلایل متفاوتی در مردان و زنان وجود دارد که میل جنسی و رابطه جنسی آنها را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. برای تفهیم بهتر و بررسی ساده تر، هر کدام را جداگانه توضیح میدهیم. البته دلایلی مثل عوارض دارویی، انواع بیماری های روحی و استرس در هر دو مشترک است.

دلایل کاهش میل جنسی مردان

کم شدن میل جنسی در زنان و مردان

 1. استفاده از دارو

یکی از عوارض داروهایی که برای شیمی درمانی، افسردگی، فشارخون و … مصرف می‌شود، کاهش میل جنسی و اختلالاتی در نعوظ است. تاثیر این دارو ها بر تولید تستوسترون در بدن است. برخی از دارو هایی که سبب کاهش تولید تستوسترون در بدن مردان می‌شود، عبارت اند از:

 • مسکن های اپیوئیدی مثل مورفین
 • اکسی کدون
 • کتوکونازول
 • و …
 1. برخی بیماری ها

از مهمترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان، بیماری های جنسی است. ابتلا به بیماری های جنسی است. زود انزالی، دیر انزالی، مشکل در ایجاد نعوظ از بیماری هایی است که معمولا در میل جنسی تاثیر منفی میگذارد. علاوه بر این بیماری ها که عمدتا از مشکلات جسمی نشات می‌گیرند، بیماری های روحی و روانی دیگری نیز وجود دارند که در دسته انحرافات جنسی قرار می‌گیرند. این بیماری ها معمولا در کودکی افراد ریشه کرده است و در بزرگسالی به شکل انحرافات جنسی خود را نشان می‌دهند.

در صورتی که بیماری های انحرافی به موقع برطرف نشوند، امکان بروز رفتار های جنسی غیر طبیعی افراد وجود دارد. اگر چنین علائمی در خود یا همسر خود مشاهده کردید، حتما برای برطرف کردن آن اقدام کنید و از پزشک مشاوره بگیرید.

بیماری های  دیگری همچون؛ سرطان، دیابت، چاقی، فشارخون و کلسترول نیز بر تولید اسپرم و میل جنسی تاثیر گذار هستند.

 1. مصرف الکل و مواد مخدر

همه ما با عوارض مختلف مواد مخدر و اعتیاد آشنا هستیم و از توضیح آن صرف نظر میکنیم. به طور کلی مصرف هر موادی بیش از حد معمول که به تبدیل به اعتیاد شود، مکانیزم طبیعی بدن را از بین می‌برد. الکل و مواد مخدر سیستم عصبی و ایمنی را با اختلال مواجه می‌کنند. این مواد هیپوفیز و اسپرم سازی را سرکوب می‌کنند، همچنین ناتوانی و ضعیف شدن بدن نیز، مانعی برای برقراری رابطه جنسی مناسب است.

 1. ترس از عملکرد نامناسب

اعتماد به نفس پایین، مسئله ایست که بسیاری از جنبه های فردی و اجتماعی فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد و در روابط جنسی، همراه با ترس و اظطراب است. ترس از عملکرد بد، روی فشار خون و نعوظ مردان تاثیر گذار است و هنگام سکس ممکن است که با اختلال در نعوظ همراه شود.

ترس را کنار بگذارید و به شریک جنسیتان فرصت دهید، تعارف و رودربایتسی را کنار بگذارید تا از رابطه جنسی خود نهایت لذت را ببرید.

دلایل کاهش میل جنسی در زنان

طبیعی است که با گذشت زمان از ابتدای ازدواج، شور و اشتیاق جنسی کاسته می‌شود و برقراری رابطه جنسی از نظم خود خارج می‌شود. برخی زوجین درگیر مسائل زندگی شده و نسبت به مسائل سکسی و جنسی، اهمیت کمتری قائل می‌شوند. کم شدن میل جنسی ناشی از غیر منظم شدن رابطه جنسی، در زنان بسیار بیشتر از مردان است. این اتفاق به تاثیری زنجیر وار دارد. خانم ها بعد از اینکه رابطه جنسی کمی را در طول ماه تجربه می‌کنند، با عوارضی همچون کاهش اعتماد به نفس، افزایش استرس مواجه می‌شوند.

عدم صمیمیت بین زوجین نیز با عث کاهش میل جنسی هر دو طرف می‌شود. زنان گاهی اوقات در رفتار با همسر یا شریک خود، بسیار سرد و غیرصمیمی برخورد می‌کنند. تمام این موارد همچون ستون های یک رابطه جنسی باکیفیت هستند که یکی پس از دیگری از بین می‌رود. و در نهایت منجر به کاهش میل جنسی خانم ها می‌شود.

از طرفی، عدم توانایی آقایان در ارضا کردن و به ارگاسم رساندن همسر خود در رابطه جنسی، دلیل دیگری است که به مرور باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

دلایل دیگری مثل:

 • درد هنگام مقاربت
 • عوارض دارویی
 • واژینیسموس (اختلال انقباض غیر ارادی واژن که در حین تماس جنسی با درد همراه می‌شود)

میل جنسی زنان، برای برقراری رابطه جنسی را کاهش می‌دهند.

آیا میل جنسی با توان جنسی در ارتباط است؟

طبیعی است که نقص در اسپرم سازی و تولید مایع منی در بدن آقایان، توان جنسی آنها را پایین آورده و به طبع آن میل جنسی نیز در آقایان کاهش پیدا می‌کند. کاهش توان جنسی دلایل متفاوتی مثل، دیابت، آرتروز، بیماری قلبی، فشار خون بالا، سرطان و… دارد. اما همیشه دلایا « بیماری نیست و عواملی مثل افسردگی و تغذیه نادرست، این اتفاق را سبب می‌شود.

روش های افزایش میل جنسی

راه های متفاوتی برای درمان میل جنسی و بالا بردن حرارت رابطه  وجود دارد که از قرار زیر است:

 • تقویت میل جنسی با افزایش تستوسترون

بیشتر دکتر های اورولوژی، این درمان را توصیه میکنند. چراکه روش هایی مثل استفاده از ژل های جنسی عوارض کمتری نسبت به قرص ها دارند. گزینه های دیگر افزایش تستوسترون در بدن آقایان، تزریق آن است.

 • نوردرمانی

نور طبیعی در بدن آقایان، سطح تستوسترون در بدن آقایان را افزایش می‌دهد. البته قبل از انجام این درمان و هر درمان دیگری بهتر است، دلیل ایجاد این مشکل را ریشه یابی کنید.

 • ورزش و بالابردن سلامت جسمی

اصولا مردانی که به شکل منظم ورزش می‌کنند، بدنی سالم از هر نظر دارند. ورزش های هوازی مثل دویدن، که تعریق بدن را بسیار افزایش می‌دهند، برای تقویت میل جنسی معجزه ‌می‌کنند. چرا که علاوه بر سلامت جسمی، بار استرس روانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 • رابطه تغذیه و سلامت جنسی

غذاهایی برای افزایش میل جنسی

ماشینی شدن و استقاده از مواد غذایی غیر اورگانیک تاثیر بسیار بدی روی سیستم های دفاعی بدن گذاشته است. یکی از آن ها میل جنسی است. مواد غذایی همچون، پیاز و سیر، فلفل قرمز، موز، بادام و تخم مرغ در قوای جنسی بسیار تاثیر مثبتی دارند. ترکیب شیره انگور و ارده، علاوه بر اینکه صبحانه ای بسیار خوش طعمی برای شما به همراه دارد، قوای جسمی هم بسیار افزایش می‌دهد.

طب سنتی و گیاهان دارویی برای درمان میل جنسی

گرایش به مصرف و درمان های گیاهی، در سال های اخیر افزایش چشم گیری پیدا کرده است. به همین خاطر از تاثیر و ذکر این روش نمی‌شود چشم پوشی کرد. درمان خانگی و تغذیه‌ای برای میل جنسی علاوه بر راحتی، تاثیر بسزایی نیز دارند. در زیر برخی از گیاهانی که برای درمان میل جنسی تجویز می‌شوند را آوردیم.

داروهای گیاهیی برای افزایش میل جنسی

 • خارخاسک

گیاه خارخاسک، به دلیل خاصیتی که تستوسترون را در بدن افزایش می‌دهد، به عنوان مکمل ورزشی استفاده بسیار گسترده‌ای دارد.

 • ماکا

این گیاه برای تقویت باروری مردان و میل جنسی بسیار کارساز است. ماکا به اشکال مختلفی مثل، پودر، کپسول و عصاره مایع برای درمان قابل استفاده است. میزان مصرف آن به اندازه، ۱.۵ تا ۴ گرم روزانه است.

 • شنبلیله

شنبلیله نیز برای افزایش تستوسترون و استروژن در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • گشنیز

به عقیده چینی های باستان، گشنیز گیاهی است که انسان را به جاودانگی هدایت می‌کند. این گیاه برای تقویت قوای جنسی کاربرد مساعدی دارد. حتی  در برهه در میهمانی ها و مراسم های چین باستان، ترکیبی از گیاه جنسینگ به همراه هل و دارچن و زنجبیل سرو میشد، که به دلیل افزایش بیش از اندازه میل جنسی، این کار در مراسمات ممنوع شد.

 • ریشه گیاه جنسینگ قرمز

جنسینگ گیاهی است که خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. در ساخت بسیاری از مکمل های ورزشی از ریشه گیاه جنسینگ قرمز استفاده می‌شود. وجود نیتریک اسید در جنسینگ باعث افزایش گردش خون در آلت تناسلی و برطرف کردن مشکلات نعوظ در مردان می‌گردد.

داروهای محرک جنسی

برای درمان فوری میل جنسی، قرص های متفاوتی وحود دارد. به غیر از این قرص ها برخی محصولات بهداشت جنسی مثل، ژل های افزایش دهنده میل جنسی، اسپری افزایش دهنده میل جنسی و همچنین برخی از مدل های کاندوم خاصیت میل جنسی را افزایش می‌دهند.

داروها محرک جنسی

قرص هایی که برای درمان سریع میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل: سیلدنافیل، واردنافیل، تادالافیل و آوانافیل است.

زمان مصرف هر کدام متفاوت است اما همگی پیش از برقراری رابطه جنسی باید مورد استفاده قرار گیرند. اما قرص های افزایش دهنده میل جنسی، معمولا با عوارض های جانبی اذیت کننده همراه هستند.

عوارض قرص های محرک جنسی:

 • سردرد
 • سوءهاضمه و درد شکم و ناحیه ناف
 • کمردرد
 • تغییرات بینایی و دیدن رگه های آبی، حساسیت به نور و تاری

برخی از عوارض ممکن است ادامه دار باشند و از بین نروند. در صورتی که با چنین مشکلاتی مواجه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

و در آخر

ما تمام مواردی که در بالا بردن میل جنسی و درمان بی میلی و سرد مزاجی روابط جنسی اهمیت ویژه‌ای داشتند را برای شما بیان کردیم. اما قبل از هر اقدامی سعی در ریشه یابی علت آن داشته باشید، بسیاری از موارد نیاز به درمان های جدی و برخی از آن ها صرفا با درمان خانگی رفع می‌شوند. اما سعی کنید به روحیه خود بیشتر از جسمتان برای درمان توجه کنید، چه بسیار افراد هستند که با کاهش بار استرس و انجام ورزش تمام مشکلات جنسی خود را برطرف می‌کنند. از طرفی محصولات جنسی موجود در بازار، کمک شایانی برای بالا بردن لذت جنسی و درمان سردمزاجی هستند.