آشنایی با انواع کاندوم؛ راهنمای انتخاب کاندوم مناسب شما

معرفی و آشنایی انواع کاندوم

اکثر افراد قبل از برقراری رابطه جنسی، اولین چیزی که مدنظر دارند تهیه کاندوم برای داشتن رابطه ای محافظت شده و جلوگیری از بارداری ناخواسته است. به همین منظور بدون آشنایی با انواع کاندوم، اقدام به تهیه آن می‌نمایند. خرید کاندوم بدون در نظر گرفتن نوع آن اشتباه نیست، اما کاملا هم درست هم نیست!! با خرید اشتباه ممکن است، با مشکل در حین رابطه روبرو شوید یا از رابطه لذت کافی را نبرید. حتی امکان انتقال بیماری های مقاربتی را بالاتر می‌رود.

این مقاله جهت ایجاد آگاهی برای خرید کاندوم و کمک به داشتن رابطه‌ای لذت بخش و در عین حال سلامت برای طرفین رابطه نوشته شده است.

کاندوم چیست؟

در دنیای اطلاعات امروز، کم یپش می‌آید که کسی اسمی از کاندوم نشنیده باشد، یا با کاربرد آن نا آشنا باشد. اما هستند کسانی که نمیدانند این محصول برای چه کاربردی و رفع چه نیازی به وجود آمده است. کاندوم یک پوشش بهداشتی از جنس لاتکس است، که از تماس مستقیم آلت مرد و زن در حین رابطه جنسی جلوگیری می‌کند. دلیل این جلوگیری از تماس مستقیم، کاهش لذت نیست! این محصول برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و پایین آوردن احتمال انتقال بیماری ها استفاده می‌شود.

کاندوم چیست

اصلی ترین کاربرد کاندوم، همان عدم بارداری است. کاندوم از ورود منی به داخل واژن جلوگیری می‌کند. اگر این مورد هم کنار بگذاریم، بسیاری افراد بیماری هایی دارند که خودشان از وجود آن بیماری در بدن خود آگاهی ندارند. بسیاری از این بیماری ها که ایدز یکی از آنها است به راحتی از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. بیماری های دیگری مثل زگیل تناسلی(HPV) ، سوزاک و شپش تناسلی که از این طریق به بدن فرد دیگر انتقال پیدا میکنند هم تا حد زیادی با استفاده از کاندوم از بین میرود.

موارد گفته شده در بالا دلیلی بر ضرورت استفاده از کاندوم بودند.

ضرورت استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، مسئله‌ی امروز و دیروز و سالهای اخیر نست. تاریخچه استفاده از اجسام مختلف مثل پارچه جهت جلوگیری از بارداری به زمان مصر باستان برمی‌گردد. اوایل از پارچه های نازک، سپس از روده گوسفند و سایر غشاهای حیوانی برای این امر استفاده می‌کردند. اگر بگوییم این کار آنها برای جلوگیری از انتقال بیماری بوده، کمی اغراق کرده‌ایم، چون تشخیص وجود این بیماری ها در گذشته چندان امکان پذیر نبوده است.

حتما بخوانید  تستوسترون چیست؟ آشنایی با این هورمون جادویی مردانه

با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن ماشین آلات صنعتی، تولید کاندوم ها در سطح انبوه انجام شد و در دسترس همه قرار گرفته است. به دلیل وجود رقابت در بازار کاندوم ها روز به روز متنوع تر شده‌اند که در ادامه آنهارا بررسی میکنیم.

معرفی انواع کاندوم

 کاندوم ها با توجه به نیازی که همه دارند در انواع مختلفی تولید شده‌اند. در اینجا به معرفی هرکدام می‌پردازیم تا بر اساس نیازی که دارید اقدام تهیه مدل مورد نظر کنید.

در دسته بندی کلی، کاندوم ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • کاندوم مردانه
 • کاندوم زنانه

طریقه استفاده هرکدام با یکدیگر متفاوت است. کاندوم زنانه درون واژن خانم ها قرار میگیرد و کاندوم های مردانه، روی آلت آقایون کشیده می‌شود. کاربرد هر دو نوع آنها یکی است و برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری مورد استفاده قرار میگیرند. اما به دلیل راحتی در استفاده و تنوع بیشتر در آنها، کاندوم های مردانه بسیار رایج تر می‌باشند.

آشنایی با انواع کاندوم

در دسته بندی دیگر، کاندوم ها در انواع زیر جای می‌گیرند.

 • کاندوم ساده
 • کاندوم خاردار
 • کاندوم تاخیری
 • کاندوم های طعم دار
 • کاندوم لاتکس
 • کاندوم پلی اورتان
 • و کاندوم های فضایی

که هر کدام را به صورت جداگانه بررسی میکنیم و کاربرد های آنهارا می‌گوییم.

کاندوم ساده

این مدل از کاندوم ها، همانطور که از نامشان می‌توان حدس زد، هیچ ویژگی خاصی ندارند. طبیعی است که در لذت جنسی بیشتر نیز بی تاثیر باشند. این کاندوم ها، فقط جنبه پیشگیری دارند.

کاندوم خاردار

ویژگی های کاندوم خارداراین مدل کاندوم، علاوه بر پیشگیری موجب افزایش لذت جنسی در هنگام رابطه می‌گردد. روی سطح کاندوم های خاردار، زائده های اضافی یا همان خار وجود دارد. این خارها باعث اصطکاک بیشتر در نتیجه لذت جنسی بیشتر در خانم ها می‌شود.

در بعضی از این کاندوم ها در قسمت داخلی کاندوم هم خار هایی وجود دارد که باعث تحریک بیشتر در آقایان می‌‌گردد. وجود روان کننده روی سطح هر دو سمت کاندوم ها، از آسیب به آلت تناسلی جلوگیری میکند و شما می‌توانید رابطه ای لذت بخش را تجربه کنید.

کاندوم تاخیری

بسیاری از افراد، از انزال زود رس و پایان یافتن سریع رابطه جنسی معمولا ناراضی هستند. همین امر از کیفیت رابطه می‌کاهد و ممکن است حتی باعث ایجاد بروز ناراحتی بین زن و مرد بعد از انجام رابطه بشود.

کاندوم های تاخیری برای رفع این نیاز به وجود آمده اند. با استفاده از این مدل، تا حد زیادی این مشکل از بین می‌رود و مدت رابطه تا حد زیادی افزایش پیدا میکند، در نتیجه رضایت و لذت بیشتری برای طرفین به ارمغان می‌آورد.

حتما بخوانید  دلیل افسردگی پس از ازدواج چیست؟

کاندوم طعم دار

در تولید این مدل از کاندوم، با اضافه کردن اسانس روی سطح و داخل کاندوم، عطر و رایحه‌ای به آن اضافه میکنند. تولید کنندگان میگویند که این اسانس ها خوراکی هستند. اضافه شدن این عطر و طعم، رابطه را برای طرفین متفاوت تر کرده و لذت بیشتری را هر دو طرف رابطه تجربه می‌کنند.

کاندوم های طعم دار، با اسانس های؛ انار، نعنایی، انگور، پرتقالی، موزی وشکلاتی در بازار موجود هستند.

کاندوم لاتکس

یکی از پرمصرف ترین و پرفروش ترین انواع کاندوم ها که به راحتی در دسترس هم هست، کاندوم لاتکس است. این مدل با کاندوم های ساده تفاوت چندانی ندارند، شاید فقط جنس آنها متفاوت باشد. احتمال سوزش، خارش و بروز حساسیت در این نوع کاندوم نسبت به دیگر انواع آن بیشتر است.

از نظر قیمتی بسیار ارزان تر از دیگر انواع کاندوم ها است.

کاندوم پلی یورتان

مدل پلی اورتان که با نام کاندوم های نازک هم شناخته می‌شوند، نوع دیگری از کاندوم ها هستند که ضخامت بسیار کمی دارند. در نتیجه انتقال گرما و سطح تماس بیشتری دارند. اما به نسبت انواع دیگر، قیمت بالاتری دارد، همچنین به دلیل ضخامت کم و عدم انعطاف لازم، احتمال پارگی در این مدل نسبت به سایر کاندوم ها، بیشتر است.

نکته دیگری که در استفاده از این کاندوم ها باید توجه داشته باشید، استفاده از روان کننده ها است. چون مقاومت بالایی ندارند، بهتر است روان کننده را به عنوان مکمل در رابطه داشته باشید.

خاصیت پیشگیری در این مدل تمام مدلها وجود دارد پس در خرید کاندوم به دنبال ویژگی های دیگری باشید که نیاز شما را برآورده میکند.

کاندوم فضایی

نوع جدیدی که در سال های اخیر به بازار آمده است و طرفدار های زیادی را به خود جذب کرده است، کاندوم های فضایی هستند. این مدل کاندوم لذت بیشتری در زنان به وجود می‌آورد و تحریک بیشتری همراه دارد. دلیل آن هم این است که به تحریک نقطه جی در زنان بیشتر کمک می‌کند و ارگاسم لذت بخشتری را به همراه دارد.

معایب استفاده از کاندوم

تا به اینجا متوجه کاربرد ها و مزایای استفاده از کاندوم ها شدید. اما در عین حال مواردی هم هستند که شاید برای برخی به عنوان عیوب شمرده شوند.

معایب استفاده از انواع کاندوم

 • استفاده از کاندوم سطح تماس و انتقال حرارت را کاهش می‌دهد در نتیجه لذت جنسی تا حدودی برای مردان کمتر است.
 • استفاده از بعضی کاندوم ها شاید باعث ایجاد حساسیت در پوست های حساس گردد.
 • کاندوم به صورت صد درصد از بارداری جلوگیری نمی‌کند
 • مانع انتقال تمام بیماری ها نیست و همچنان خطری برای انتقال آنها وجود دارد
حتما بخوانید  چرا پریود می شویم؟ | آشنایی کامل با پریودی

به طور کلی هر محصولی که تولید می‌شود همیشه معایبی هم دارند، کاندوم هم از این قاعده مستثنا نیست! اما وجود مزیت های بیشتر سبب شده است که استفاده از آن امری کاملا رایج بین زوجین باشد.

کاندوم مناسب شما کدام مدل است؟

پاسخ به این سوال شخصی است، و کاملا به سلیقه و نیاز شما و شریک جنسی شما برمیگردد. پس با توجه به نیازتان انتخاب کنید نه تبلیغات تولید کننده ها! اگر از انزال زودرس رنج می‌برید، کاندوم های تاخیری برای شما گزینه مناسبی هستند، اگر دوست دارید لذت جنسی بیشتری حین رابطه داشته باشید، از کاندوم های طعم دار و خاردار استفاده کنید. بلاخره در بین مدلهای متنوع کاندوم با توجه به نیازی که دارید، مدلی مخصوص شما وجود دارد.

سایز بندی کاندوم ها

همه کاندوم ها یک سایز نیستند. به دلیل تفاوت در سایز آلت هر فرد، کاندوم را در سایز های مختلف تولید میکنند. درست است که بعضی از کاندوم ها خاصیت کشسانی دارند، اما به خاطر امنیت بیشتر وجلوگیری از پارگی کاندوم، در سایز های متفاوت تولید می‌شوند.

انواع سایز بریا کاندوم ها

سایز بندی کاندوم ها به صورت زیر است:

 • سایز کوچک با ابعاد تقریبی: عرض ۴ سانتی متر و طول ۱۶ سانتی متر
 • سایز متوسط با ابعاد تقریبی: عرض ۵ سانتی متر و طول ۲۰ سانتی متر
 • سایز بزرگ با ابعاد تقریبی: عرض ۵.۳ سانتی متر و طول ۲۰ سانتی متر
 • سایز خیلی بزرگ با ابعاد تقریبی: عرض ۶ سانتی متر و طول ۲۱ سانتی متر

برای به دست آوردن سایز آلت تناسلی، بهتر است از متر پارچه‌ای استفاده کنید. یا از یک قطعه نخ هم می‌توانید استفاده کنید. بعد از گرفتن سایز، نخ را با متر اندازه گیری کنید.

تاریخ انقضا کاندوم

و به عنوان آخرین نکته قبل از خرید کاندوم، همیشه تاریخ مصرف درج شده روی بسته بندی را چک کنید. استفاده از کاندوم تاریخ گذشته و منقضی شده، علاوه بر احتمال ایجاد عفونت در نواحی تناسلی، امکان پارگی حین رابطه هم وجود دارد. همیشه به این نکته توجه کنید.

ما سعی کردیم تمام مواردی که برای داشتن یک رابطه جنسی محافظت شده لازم بود را برای شما گرد آوری کنیم. همیشه به غیر از محافظت نیاز خودتان هم در خرید کاندوم هم در نظر داشته باشید. با این کار علاوه بر حفاظت از خود و شریکتان، به لذت جنسی در حین رابطه می‌افزایید.