دلیل افسردگی پس از ازدواج چیست؟

افسردگی بعد از ازدواج

اگر به‌تازگی ازدواج کرده‌اید و ناگهان احساس می‌کنید عصبانی، غمگین، بی‌حال یا ناامید هستید، ممکن است به افسردگی بعد از عروسی مبتلاء شده باشید، اما نگران نباشید و از بیان این موضوع، خجالت نکشید! چرا که حتماً می‌توانید آن را مدیریت کنید. در این مقاله به بررسی علت افسردگی بعد از ازدواج و راهکار‌های پیشگیری و درمان آن می‌پردازیم.

افسردگی پس از ازدواج چیست؟

افسردگی یک اختلال روانی است که شامل علائمی مانند ناامیدی، احساس بی‌ارزشی، بی‌انگیزگی، مشکل در تمرکز، تفکر منفی و دشواری در لذت بردن از فعالیت‌های معمولی است. اما چطور می‌شود بعد از عروسی که مدت‌ها منتظرش بودید، چنین احساسی داشته باشید؟

اگرچه در بسیاری از فرهنگ‌ها، ازدواج به عنوان یک زمان شاد رویایی، به تصویر کشیده می‌شود، اما در واقع این گونه نیست! شاید یکی از دلایل افسردگی بعد از ازدواج تصور متفاوت افراد نسبت به روز‌های پس از عروسی باشد.

در واقع، ازدواج می‌تواند شامل چندین تغییر معنی‌دار و شروع یک مرحله جدید از زندگی باشد. این فرآیند می‌تواند بر خلق‌و‌خوی شما تأثیر بگذارد و در برخی موارد ممکن است علائم افسردگی را تجربه کنید. اما این احساس می‌تواند معنای دیگری نیز داشته باشد.

غم و اندوه به‌تنهایی، علامت افسردگی نیست!

DSM-5-TR نشان می‌دهد که غمگینی یا احساس اندوه یکی از علائم بالقوه افسردگی بعد از عروسی است، اما تنها نشانه‌ی این اختلال نیست. در افسردگی، حتی اگر غمگین نباشید، ممکن است احساس ناامیدی یا پوچی کنید.

همچنین ممکن است در طول افسردگی احساسات شدیدی را نشان ندهید یا تجربه نکنید. فقدان علاقه به افراد یا شادی نیز می‌تواند از علائم افسردگی بالینی باشد.

تفاوت اندوه پس از ازدواج با افسردگی

تجربه‌ی علائم افسردگی بعد از ازدواج با اندوه یکسان نیست. هنگامی که افسردگی بعد از عروسی را تجربه می‌کنید، علائم شما ممکن است به‌طور قابل توجهی منجر به اختلال در روند زندگی‌تان شود، بیش از ۲ هفته طول بکشد، و اغلب به حمایت یک متخصص بهداشت روان نیاز داشته باشد. افسردگی بعد از ازدواج اغلب شامل ترکیبی از علل پیچیده است.

اندوه پس از ازدواج

احساس اندوه بعد از ازدواج، بیشتر موقتی و کوتاه مدت است. ممکن است برای چند روز احساس دلتنگی، غمگینی، بی‌حوصلگی یا بی انگیزگی را تجربه کنید و این می تواند مستقیماً به موارد زیر مرتبط باشد:

 • روند برگزار شدن مراسم ازدواج
 • چالش‌های جدید زندگی مشترک
 • احساس فقدان ناگهانی فعالیت‌های متمرکز بر مراسم ازدواج
حتما بخوانید  ارگاسم چیست؟ انواع ارضا شدن در زنان و مردان چگونه است؟

ناراحتی بعد از ازدواج

معمولاً، افراد بعد از عروسی، احساس بلوغ می‌کنند، زیرا یک تغییر مهم در زندگی را تجربه خواهند کرد. البته که در طول این مدت، ممکن است احساس بی‌حالی، در خود فرو رفتن، یا حتی پشیمانی کنند.

اندوه پس از ازدواج، معمولاً بیش از ۲ هفته طول نمی‌کشد و علائم به‌تدریج و خود‌به‌خود برطرف می‌شوند.

آیا غم پس از ازدواج طبیعی است؟

اگر بعد از ازدواج، احساس می‌کنید چیزی را از دست داده‌اید، نگران نباشید، این حس طبیعی و رایج است. در برخی موارد، ممکن است فکر کنید که در حال تجربه‌‌ی افسردگی بعد از ازدواج هستید، اما در واقع فقط غم و اندوه موقتی را احساس کرده‌اید.

اندوه یک واکنش عاطفی طبیعی به از دست دادن چیزی یا شخصی است که برای شما عزیز است. بنابراین تجربه‌ی احساس اندوه پس از عروسی، غیرطبیعی نیست.

ممکن است از فقدان توجه یا هیجان ناشی از فرآیند ازدواج، غمگین باشید. به‌عبارتی تمام برنامه‌ریزی‌ها و شور و شوق برای انتخاب لباس مجلسی و تشریفات پذیرایی یا جمع شدن خانواده‌ها در کنار هم برای شادی و جشن، در حال حاضر پشت سر گذاشته شده‌اند و شما بار دیگر با یک روال معمول یا جدید روبه‌رو شده‌اید.

باید قبول کنید که تغییر‌های مهم (حتی شادی‌آور) در زندگی با از دست دادن همراه است. با رفتن به دانشگاه، دوران کودکی خود را رها می‌کنیم. با حضور یک نوزاد جدید در زندگی، تغییر در خودمحوری و آزادی ایجاد می‌شود. به‌طور مشابه، پس از ازدواج نیز ممکن است تغییر به یک هویت مستقل، با اندوه همراه باشد.

افسردگی پس از ازدواج

افسردگی نوعی اختلال سلامت روان است. اگر علائم افسردگی را تجربه کرده‌اید، ممکن است ازدواج، برخی از علائم شما را تشدید کند زیرا استرس ناشی از تعهدات درازمدت زناشویی (مانند مسئولیت در برنامه‌های مشترک)، کاهش زمان خصوصی و از دست دادن حس فردیت ناگهان احساس می‌شود.

به گفته‌ی دکتر هدر براون (Heather Browne)، روان‌درمانگر از کالیفرنیا، چالش‌های مربوط به زندگی مشترک جدید می‌تواند، استرس‌زا باشد. او می‌گوید: «ممکن است احساس کنید که شریک زندگی‌تان شما را نمی‌خواهد یا آن‌طور که می‌خواهید یا فکر می‌کنید دوستتان ندارد و این می‌تواند خشم، رنجش و افسردگی را پرورش دهد».

حتما بخوانید  آناتومی و وظایف آلت تناسلی مردان به بیان ساده

انتقال به مرحله‌ی جدید زندگی ممکن است به نشانه‌هایی از یک بحران وجودی منجر شود. هم‌چنین امکان دارد با بازگشت به کارهای روزمره، صورت‌حساب‌ها و مسئولیت‌های شغلی پس از عروسی، کم‌تر احساس شادی را تجربه کنید و دیگر منتظر هیچ چیز هیجان‌انگیزی نباشید.

ناراحتی و غم بعد از ازدواج

به‌یاد داشته باشید که افسردگی بعد از ازدواج بیش از ۲ هفته طول می‌کشد. علائم ممکن است به خودی‌خود بهبود نیابند و اغلب بدون درمان تشدید می‌شوند. در این زمان تعیین وقت برای مشاوره با یک روان‌درمان‌گر یا پزشک متخصص، ضروری است.

چگونه با اندوه یا افسردگی پس از ازدواج کنار بیاییم؟

هم اندوه و هم افسردگی بعد از عروسی قابل مدیریت است. فقط کافی است که قبول کنید می‌توانید احساس بهتری داشته باشید و تنها نیستید.

علاوه بر دریافت حمایت یک متخصص، خودمراقبتی نیز می‌تواند کمک کننده باشد. در ادامه به ذکر چند نکته‌ی دیگر برای مقابله با غم و افسردگی بعد از عروسی خواهیم پرداخت.

احساسات خود را با همسر‌تان شریک شوید

افسردگی بعد از عروسی یا  اندوه می‌تواند برای هر دو شریک زندگی، چالش برانگیز باشد. سعی کنید با همسر خود صحبت کنید و خود را عضوی از یک تیم دو نفره بدانید. احساسات خود را با همسر خود در میان بگذارید و اگر لازم است برای کمک به ایجاد یک پایه‌ی محکم برای مابقی دوران زندگی مشترک، به دنبال درمان باشید.

بخش‌هایی از زندگی مجردی خود را حفظ کنید

اگر احساسات منفی شما پس از ازدواج، شامل احساس از دست دادن خانواده یا دوستان و دور افتادن از کار‌هایی است که به آن‌ها علاقه دارید، توصیه می‌کنیم تا با جنبه‌هایی از آن بخش از زندگی که باعث شادی شما می‌شود، همراه باشید. به‌عنوان مثال اگر دوست دارید شب‌های پنج شنبه با بهترین دوست‌تان یا حتی به تنهایی فیلم ببینید، سعی کنید با همسرتان در این باره صحبت کنید و از او بخواهید که خود او نیز زمانی را برای پرداختن به آن‌چه دوست دارد، اختصاص دهد.

یک هدف جدید تعیین کنید

چرا فکر می‌کنید هیجان برگزاری عروسی، بعد از انجام آن، برای همیشه از بین می‌رود؟ فرصت‌های زیادی برای تعیین هدف، برنامه‌ریزی برای آن و تلاش برای یک «روز بزرگ دیگر» وجود دارد.

مسابقات و رویداد‌های دسته‌جمعی می‌تواند چیزی باشد که شما و همسر‌تان می‌توانید به‌صورت مشترک از آن‌ها لذت ببرید. هم‌چنین ممکن است شادی و هیجان را در موارد زیر بیابید:

 • برنامه‌ریزی برای تعطیلات خانوادگی
 • برگزاری یک مهمانی در خانه‌ی خودتان
 • طرح‌ریزی برای سفر گروهی
 • برنامه‌ریزی برای رفتن به ماه عسل
 • ایجاد راهی برای برآورد هزینه‌ها با توجه به شرایط اقتصادی
 • پس‌انداز کردن سرمایه برای خرید خانه‌ای جدید
 • برنامه‌ریزی برای اولین سالگرد ازدواج
 • بازسازی یا تغییر دکوراسیون منزل
 • برنامه‌ریزی برای اولین تولد همسر‌تان
حتما بخوانید  کاندوم نازک چیست؟ باید ها و نباید های استفاده از کاندوم نازک

البته این مواردی که ذکر شد، تعداد بسیار اندکی هستند. کافی است یک دفترچه تهیه کنید و برای هر آن‌چه که در ذهن دارید، برنامه‌ریزی نمایید.

کلام آخر

در واقع چندین ویژگی وجود دارد که یک زوج اندوهگین را از یک زوج شاد متمایز می‌سازد که عبارتند از:

 • اولین ویژگی این است که زوجی که اندوه و افسردگی بعد از ازدواج را تجربه می‌کنند معمولاً برای برنامه‌ریزی و اجرای دقیق مراسم ازدواج بسیار انرژی صرف کرده‌اند.
 • دومین ویژگی افرادی که به اندوه یا فسردگی بعد از عروسی دچار می‌شوند این است که معمولاً نسبت به ازدواج با شریک زندگی‌شان دچار تردید می‌شوند. برخی از زوجین فکر می‌کنند که آیا تصمیم درستی برای ازدواج با شریک خود گرفته‌اند، در حالی که برخی دیگر به‌عنوان یک زوج متاهل با انتظارات از رابطه مشکل دارند. علت این امر شاید این باشد که این افراد، زمان قبل از عروسی را که باید صرف شناخت همدیگر می‌کردند، به برنامه‌ریزی برای مراسم عروسی، اختصاص داده‌اند.

اگر بتوانید طرز فکر «ما» را در مقابل «من» بپذیرید و به‌جای مراسم عروسی، روی فرآیند ازدواج و شناخت یکدیگر، زمان بگذارید، مطمئن باشید که افسردگی بعد از ازدواج را مدیریت خواهید کرد. ازدواج موجب تکامل شما خواهد شد و پس از آن باید بتوانید توانایی حل مسئله‌تان را افزایش دهید.

سلامت جنسی از جمله مواردی است که باید در زندگی مشترک به آن توجه کنید. از طرفی توجه به بهداشت جنسی نیز بسیار اهمیت دارد. بهتر است همه چیز درباره بیماری های مقاربتی را بدانید. ممکن است به‌دلیل افسردگی بعد از ازدواج، میل جنسی کمی را تجربه کنید اما باید در جهت افزایش میل جنسی تلاش کنید.

از طرفی ممکن است همسر‌تان دچار اختلال زودانزالی باشد، در این راستا باید در جهت حل مشکل زود انزالی یا اختلال ارگاسم با او همراه باشید. هم‌چنین اگر روزی تصمیم گرفتید که نفر سومی را به خانواده‌ی دو نفره‌ی خود اضافه کنید، باید با مطالعه‌ی راهنمای بارداری در این جهت اقدام کنید. می‌بینید؟ هیجان زندگی فقط در مراسم ازدواج خلاصه نمی‌شود! کلی راه نرفته و هیجان تجربه نشده در مسیر زندگی مشترک شما وجود دارد. کافی است آن‌ها را ببینید و از تک تک لحظات خود لذت ببرید.