کاندوم ساده و کلاسیک چیست؟ آشنایی با کاندوم کلاسیک و ساده

راهنمای استفدا از کاندوم کلاسیک

استفاده از انواع وسایل محافظت جنسی پیش از برقراری رابطه جنسی، بسیار رایج و همه گیر است. اما به دلیل بروز حساسیت در برخی افراد، همچنین کاهش لذت جنسی هنگام استفاده از انواع کاندوم ها، برخی زوج ها (که تعدادشان هم کم نیست!) تمایلی به استفاده از کاندوم نداشته و ندارند. همین امر انگیزه‌ای برای شرکت های سازنده شد تا هم محصولی مطابق نیاز مردم بسازند، هم این بخش از بازار هم به دست بیاورند. پس سعی کردند در تولید کاندوم های ساده (کلاسیک) خلاقیت به خرج دهند و مدل های آنرا متنوع تر کنند.

در ادامه کاندوم کلاسیک و انواع آنرا معرفی کردیم، ویژگی ها و آموزش استفاده از آنرا بررسی کردیم.

آشنایی با کاندوم کلاسیک

این مدل با نام کاندوم ساده هم معروف است. برای تعریف و توضیح کاندوم های ساده ترجیح می‌دهیم به اسم آنها بسنده کنیم، “ساده” . هیچ قابلیت خاص یا ویژگی منحصر به فردی در این نوع کاندوم وجود ندارد و صرفا برای پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری از آن استفاده میکنند. مزیت این نوع کاندوم دقیقا در سادگی آن است. در تولید دیگر انواع کاندوم از موادی استفاده می‌کنند که آپشن های دیگری مثل، تاخیری، طعم دار، خاردارد و … اضافه می‌کنند که با سلیقه بسیاری سازگار نیست.

استفاده از وسایل و اشیاء مختلف برای جلوگیری از بارداری، تاریخچه ای طولانی و قدیمی دارد. شواهد تاریخی، استفاده از پارچه نازک و یا روده حیواناتی مثل بره و گوسفند برای جلوگیری از بارداری را، به زمان رم باستان مربوط می‌کنند. امروزه نیز به صورت خیلی محدود و نایاب والبته گران، کاندوم هایی اورگانیک با غشای حیوانی یافت می‌شود.

انواع کاندوم کلاسیک کدام است

در دسته بندی کلی، کاندوم ها در دو نوع: مردانه و زنانه تولید می‌شوند. تنوع بیشتر را در نوع مردانه کاندوم ها می‌بینید. کاندوم زنانه فقط در مدل کلاسیک ساده در بازار رایج است. اما برای بالا بردن لذت جنسی و کیفیت بهتر رابطه جنسی، کاندوم مردانه در نوع نازک نیز تولید می‌شود. وجود این تنوع و دسته بندی در کاندوم کلاسیک، اول به دلیل تقاضای بازار و دوم به دلیل بالا بردن لذت جنسی و ایجاد تنوع در برقراری رابطه جنسی است. در ادامه این دو مدل را بررسی کرده ایم.

کاندوم کلاسیک نازک

همانطور که گفتیم این مدل کاندوم برای بالا بردن لذت جنسی به وجود آمده است. دیگر کاندوم ها، به دلیل ضخامتی که دارند، مانع از انتقال حرارت یا کاهش بسیار زیاد آن می‌شوند. این عدم انتقال حرارت، احساس بی حسی به هر دو طرف رابطه جنسی می‌دهد که تا حد زیادی از لذت جنسی را از میان می‌برد.

کاندوم کلاسیک و نازک

ضخامت کاندوم های نازک، بسیار کمتر از مدلهای معمولی آن است. این نازکی باعث می‌شود بعد از استفاده از آن، وجود کاندوم روی آلت خود احساس نکنید و بی دردسر از رابطه خود، نهایت لذت را ببرید. البته کاندوم نازک در انواع مختلف تولید می‌شود که کلاسیک(ساده) یکی از آنها است.

حتما بخوانید  حل مشکل زود انزالی مردان با روش های طبیعی بدون نیاز به دارو

کاندوم کلاسیک نازک، در نوع ساده جزو پرفروش ترین و پرطرفدارترین انواع کاندوم ها است. به غیر از نوع ساده‌، کاندوم کلاسیک نازک در انواع طعم دار و تاخیری نیز در بازار موحود است.

 کاندوم زنانه کلاسیک چیست؟

کاندوم زنانه، صرفا جهت پیشگیری از بارداری است. این کاندوم برخلاف کاندوم مردانه، هیچ تنوعی ندارد، در آن از هیچ اسانس و افزودنی استفاده نمی‌شود و تنها تنوعی که دارد، شاید در رنگ بندی آن باشد!

کاندوم کلاسیک زنانه

به دلیل سختی در استفاده این کاندوم ها، طرفداران آن بسیار کمتر از کاندوم مردانه هستند. به همین دلیل تولیدکنندگان خلاقیت زیادی در تولید آنها به خرج نمی‌دهند.

کاندوم ها از چه موادی ساخته شده اند

برای ساخت این محافظ های جنسی بهداشتی، سعی می‌کنند تا جای امکان از مواد اورگانیک و یا مواد مصنوعی که برای سلامتی مضر نیستند و ایجاد حساسیت نمی‌کنند، استفاده شود.

انواع مواد ساخت در کاندوم

شرکت های تولید کننده، کاندوم را در دو نوع لاتکس و پلی اورتان می‌سازند.

 • کاندوم لاتکس

لاتکس یک نوع پلاستیک کشسان است. برای ساخت کاندوم های لاتکسی، معمولا از ترکیب آن با مواد اورگانیک استفاده می‌شود. برخی آنرا لاتکس گیاهی می‌نامند

 • کاندوم پلی اورتان(Polyurethane)

پلی اورتان جایگزینی برای لاتکس است. کاندوم های پلی اورتانی کاملا مصنوعی هستند که با موادی سازگار و بدون حساسیت ساخته می‌شوند. کاندوم های نازک از جنس پلی اورتان هستند.

 آموزش استفاده از کاندوم کلاسیک

بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن نکات بهداشتی و اصولی، اقدام به استفاده از کاندوم می‌کنند. قبل از استفاده از کاندوم، بد نیست که نکات زیر را در نظر داشته باشید.

آموزش استفاده از کاندوم کلاسیک

 • اولین و مهمترین نکته برای استفاده از کاندوم مردانه، خرید سایز مناسب است. که مطالب مربوط به سایز را در عنوان بعدی بررسی کرده‌ایم.
 • بهتر است از برخورد دست کثیف و آلوده، با قسمت داخلی کاندوم جلوگیری کنید و مانع از برخورد کاندوم با محیط های آلوده شوید. در صورت استفاده از کاندوم آلوده؛ احتمال بروز عفونت و حساسیت وجود دارد.

 

 • برای استفاده از کاندوم، آلت تناسلی باید در حالت نعوذ کامل باشد.
 • جهت درست را پیدا کنید. کاندوم قبل از استفاده برآمدگی استوانه شکلی دارد، داخل استوانه سمتی است که روی آلت تناسلی قرار می‌گیرد.
 • بعد خارج کردن آن از بسته بندی، کاندوم را به آرامی از سر تا ته آلت بکشید، از جا به جایی کاندوم بعد از این مرحله خودداری کنید، تا مبادا باعث پارگی و آسیب به آن شوید.
 • در صورت پاره شدن کاندوم در زمان رابطه، بلافاصله از کاندوم دیگری استفاده کنید. در این مواقع بهتر است، از راه های دیگر نیز برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • بعد از انزال و پایان رابطه، کاندوم را به آرامی خارج کنید و سر آن را گره بزنید. به هیچ وجه، از یک کاندوم دوبار استفاده نکنید.
حتما بخوانید  کاندوم تاخیری چیست؟ مزایا و معایب، باید ها نباید ها

 

چطور کاندوم مناسب خود را تهیه کنیم؟

همانطور که گفتیم؛ کاندوم ها انواع مختلفی دارند که کلاسیک، یکی از آنها است. به غیر از نوع ساده و زنانه؛ کاندوم در مدلهای خاردار، طعم‌دار، تاخیری و فضایی در بازار موجود است. این تنوع شاید قبل از آنکه باعث رضایت بیشتر و لذت شما شود، باعث سردرگمی گردد. در ادامه برای انتخاب بهتر و راحت تر شما نکاتی را آورده‌ایم.

 • اگر انزال زود رس، به شما اجازه نمی‌دهد لذت کافی حین رابطه ببرید. کاندوم های تاخیری گزینه مناسبی برای شما هستند.
 • اگر به دنبال تنوع و لذت جنسی بیشتری در رابطه هستید، از کاندوم های فضایی و خاردار استفاده کنید. این کاندوم ها به دلیل ایجاد اصطکاک و ضخامت بیشتر، قدرت بیشتری در تحریک نقطه جی بانوان دارند.
 • بد نیست کاندوم های زنانه هم امتحان کنید، معمولا کاندوم های زنانه جنس نازک تری دارند، از طرفی ممکن است برای مردان لذت بیشتری همراه داشته باشد.
 • کاندوم طعم دار نیز به دلیل رایحه و طعم های متنوعی که دارند، لذت بیشتری در حین رابطه به همراه دارند. اگر به اسانس های کاندوم طعم‌دار حساسیت دارید، پیشنهاد ما به شما، استفاده از کاندوم کلاسیک ساده است.

و در نهایت جدای انتخاب نوع کاندوم، به سایز کاندوم هم دقت کنید. کاندوم در سایز های: کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ تولید می‌شوند.(M-L-XL-XXL)

 

نحوه انتخاب سایز مناسب کاندوم ساده

برای تهیه سایز مناسب، باید سایز آلت خود را به دست بیاورید، که کار سختی نیست!

برای اینکار یا از متر پارچه‌ای(خیاطی) و یا از یک تکه نخ استفاده کنید. دو سایز عرض و طول آلت برای به دست آوردن سایز کاندوم مناسب نیاز است.

اگر از متر استفاده می‌کنید، ابتدا دور آلت (قطر یا ضخامت) سپس طول آلت را اندازه بگیرید. برای گرفتن سایز با نخ هم همین روش را استفاده کنید، فقط بعد از اندازه گیری، با استفاده از خط کش یا متر، نخ را سایز بگیرید.

حال که ابعاد آلت خود را به دست آوردید، از طریق راهنمای زیر سایز درست را تهیه کنید.

ابعاد هر سایز کاندوم به صورت زیر است:

–           سایز کوچک با ابعاد تقریبی: عرض ۴ سانتی متر و طول ۱۶ سانتی متر

–           سایز متوسط با ابعاد تقریبی: عرض ۵ سانتی متر و طول ۲۰ سانتی متر

–           سایز بزرگ با ابعاد تقریبی: عرض ۵.۳ سانتی متر و طول ۲۰ سانتی متر

–           سایز خیلی بزرگ با ابعاد تقریبی:  عرض ۶ سانتی متر و طول ۲۱ سانتی متر

 

ویژگی کاندوم های کلاسیک چیست؟

استفاده از کاندوم یک مزیت برای شما در حین رابطه جنسی است.

 • بدون نگرانی از بارداری اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید.
 • خیالتان از بابت عدم انتقال هرگونه عفونت و قارچ راحت باشد.
 • اکثر این کاندوم ها، با مواد طبیعی و گیاهی تولید می‌گردند.
 • معمولا، دارای روان کننده های گیاهی هستند.
 • لذت بیشتری از برقراری رابطه با شریک خود ببرید.
حتما بخوانید  دلیل کم بودن میل جنسی خانم‌ها چیست؟

کاندوم کلاسیک نازک، مدلی است که علاوه بر موارد بالا، لذت جنسی را در شما کاهش نمی‌دهد!

از طرفی اگر از مدل هایی مثل، کلاسیک تاخیری، خاردار، طعم‌دار و فضایی استفاده کنید، لذتی بیش از حد انتظارتان، برای خود و شریکتان به همراه دارید.

توجه کنید که؛ کاندوم یک ابزار برای پیشگیری است، به هیچ عنوان خاصیت درمانی ندارد. از طرفی، به صورت ۱۰۰% از انتقال بیماری و بارداری جلوگیری نمی‌کند.

 قیمت کاندوم کلاسیک چقدر است؟

 با توجه به حضور برندها و انواع مختلف کاندوم، قیمت ثابتی برای کاندوم وجود ندارد. اما کاندوم های کلاسیک بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان در بازار وجود دارند. کاندوم ها معمولا در بسته های ۶ تایی و ۱۲ تایی هستند. البته بعضی داروخانه ها و فروشگاه های فروش لوازم بهداشتی، کاندوم را به صورت تک عددی هم میفروشند، که خرید آنرا اصلا توصیه نمیکنم. مگر اینکه کارخانه بسته تک عددی داشته باشد.

 بهترین برندهای کاندوم در ایران

برند های مختلفی در بازار ایران وجود دارند، که اکثر آنها کیفیت مناسبی دارند. ما در اینجا برخی از معروف ترین آنها را معرفی می‌کنیم.

کاندوم کاپوتKapoot –

کاندوم دورکس Durex –

کاندوم کدکس KODEX –

کاندوم ایکس دریم Xdream-

کاندوم ساگامی Sagami-

ترتیب نام بردن آنها، دلیل بر برتری هرکدام بر دیگری نیست، اما همگی این شرکت ها سابقه فعالیت طولانی و قدیمی دارند. و جزو بهترین های بازار محسوب می‌شوند. مزیت دیگر آنها، در دسترس بودنشان است.

 نکاتی مهم هنگام استفاده از کاندوم ساده

قبل از استفاده از کاندوم توجه داشته باشید که:

 • کاندوم را پیش از شروع رابطه جنسی استفاده کنید، چون احتمال وجود اسپرم در ترشحات پیش از انزال وجود دارد.
 • سعی کنید قبل از خرید کاندوم، از سایز آن مطمئن شوید. استفاده از کاندوم سایز کوچک تر احتمال پارگی و سایز بزرگ تر، احتمال جداشدن دارد.
 • از روان کننده هایی مثل وازلین و روغن، روی کاندوم استفاده نکنید، چراکه جنس کاندوم ها معمولا لاتکس گیاهی است و این مواد باعث پارگی کاندوم می‌شوند.
 • برای روان کننده در زمان استفاده از کاندوم، لوبریکانت برای شما پیشنهاد مناسبی است.
 • قبل از باز کردن بسته بندی، مراقب باشید آسیبی به خود کاندوم نرسد، همچنین حتما تاریخ انقضای آنرا بررسی کنید.

تمام تلاش ما، بالا بردن سطح آگاهی نسبت به بهداشت جنسی در روابط زناشویی است. همچنین برای برآورده کردن نیاز جامعه، سعی کرده‌ایم تمامی برند های با کیفیت فعال در این حوزه را گردآوری کنیم، تا محصولی با کیفیت به شما ارائه دهیم. امیدوارم با نوشتن این مقاله، اندکی به بالا بردن میزان آگاهی شما در این رابطه کمک کرده باشیم.