همه چیز در مورد اندازه گیری آلت و سایز کاندوم

اندازه گیری آلت تناسلی مردانه برای خرید کاندوم

اگرچه امروزه اکثر افراد با محصولات زناشویی و روش‌های مختلف پیش‌گیری از بارداری آشنا هستند، اما استفاده از کاندوم هنوز به‌عنوان پرطرفدار‌ترین روش جلوگیری از بارداری و ابتلاء به بیماری‌های مقاربتی شناخته می‌شود. جالب این جا است که با وجود استفاده‌ی گسترده از این محصول زناشویی در رابطه جنسی، هنوز بسیاری از افراد نمی‌دانند که انواع مختلفی از سایز کاندوم تولید می‌شود. در این مقاله به بررسی سایز بندی کاندوم و اندازه مناسب کاندوم می‌پردازیم.

کاندوم چیست؟

کاندوم یک غلاف بسیار ظریف از لاستیک (لاتکس) است که برای جلوگیری از مخلوط شدن مایعات بدن در طول فعالیت جنسی طراحی شده است.

از کاندوم می‌توان برای رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کرد. این محصولات زناشویی برای لذت بردن از رابطه‌ی جنسی بدون ترس از بارداری یا ابتلاء به بیماری‌های مقاربتی (STIs) تولید شده‌اند. با این وجود اگر قبل از انتخاب، به سایز بندی کاندوم توجه نکنید، ممکن است کاندوم برای شما تنگ یا بزرگ‌تر از آلت جنسی شما باشد.

چرا انتخاب سایز مناسب کاندوم اهمیت دارد؟

انواع کاندوم

یکی از ضروری ترین مراحل استفاده‌ی صحیح از کاندوم، انتخاب سایز مناسب کاندوم است. در صورت عدم توجه به سایز کاندوم، ممکن است که احتمال خطر بارداری یا مبتلاء شدن به بیماری‌های مقاربتی افزایش یابد.

استفاده از کاندوم بسیار بزرگ می‌تواند باعث لیز خوردن آن و استفاده از کاندوم خیلی کوچک باعث پاره شدن کاندوم می شود. برای حداکثر محافظت در برابر عفونت های مقاربتی و بارداری، باید اندازه مناسب کاندوم را انتخاب کنید.

چگونگی اندازه گیری آلت مرد

سایز بندی کاندوم با اندازه‌گیری عرض و طول آلت تناسلی در حالت نعوظ تعیین می‌شود. در هنگام نعوظ با توجه به موارد زیر می‌توانید اندازه مناسب کاندوم را به‌دست بیاورید:

 • طول کاندوم: با استفاده از یک خط کش یا یک نوار اندازه‌گیری، طول آلت تناسلی را از روی استخوان شرمگاهی (استخوان رو به جلو در مرکز لگن) تا نوک آلت تناسلی، اندازه بگیرید.
 • عرض کاندوم: از یک تکه نخ یا یک نوار اندازه‌گیری نرم (مثل متر) استفاده کنید و به‌آرامی آن را در اطراف ضخیم‌ترین قسمت آلت تناسلی خود بپیچید و به این صورت قطر آلت را اندازه‌گیری نمایید.

هنگامی که این طول و عرض آلت تناسلی را اندازه‌گیری کردید، با بررسی جدول سایز کاندوم می‌توانید اندازه مناسب کاندوم را بیابید.

انواع سایز کاندوم

همان‌طور که ذکر کردیم کاندوم‌ها تک سایز یا فری سایز نیستند. تولید‌کننده‌های کاندوم از اصطلاحات کمی متفاوتی برای توصیف سایز کاندوم استفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند انتخاب اندازه مناسب کاندوم را به یک چالش تبدیل کند. یک برند ممکن است یک کاندوم را به‌عنوان کاندوم سایز بزرگ در نظر بگیرد، در حالی‌که شرکت دیگر ممکن است کاندوم با همان اندازه را به‌عنوان سایز استاندارد عرضه کند.

در ادامه به بررسی چند دستورالعمل کلی می‌پردازیم که به شما در انتخاب درست کمک می‌کند:

عرض کاندوم

برای عرض کاندوم می‌توانید از این راهنمای کلی استفاده کنید:

 • کاندوم سایز کوچک دارای عرضی معادل ۴.۴۴ سانتی‌متر یا کمتر است.
 • کاندوم سایز استاندارد دارای عرضی معادل ۴.۴۴ تا ۵ سانتی‌متر است.
 • کاندوم سایز بزرگ دارای عرضی بیش‌تر از ۵.۴۴ سانتی‌متر است.
 • کاندوم سایز بسیار بزرگ دارای عرضی تا ۶.۹ سانتی‌متر است.

علاوه بر عرض کاندوم، باید طول را نیز مد نظر قرار دهید.

طول کاندوم

طول کاندوم نیز مهم است زیرا کاندوم باید ضمن پوشاندن تمام طول آلت تناسلی، فضای کافی در نوک به‌منظور جمع‌آوری منی را نیز داشته باشد. برای بررسی طول کاندوم، از راهنمای زیر استفاده کنید:

 • کاندوم سایز کوچک دارای طولی معادل ۱۷.۷۸ تا ۱۹.۸۱سانتی‌متر است.
 • کاندوم سایز استاندارد طولی معادل ۱۸.۴۱ تا ۲۰.۵۷ سانتی‌متر دارد.
 • کاندوم سایز بزرگ دارای طولی معادل ۱۷.۷۸ تا ۱۹.۸۱سانتی‌متر است.
 • کاندوم سایز بسیار بزرگ طولی معادل ۲۲.۳ سانتی‌متر دارد.

به‌طور کلی سوراخ شدن کاندوم ممکن است زمانی رخ دهد که سایز کاندوم کوچک‌تر از آلت تناسلی باشد. در صورتی‌که سایز کاندوم بزرگ‌تر باشد نیز امکان خارج شدن کاندوم وجود دارد که در این صورت احتمال بارداری و ابتلاء به بیماری‌های مقاربتی افزایش می‌یابد.

اگر سایز آلت تناسلی مطابق جدول نبود، چه باید کرد؟

یکی از مشکلات در انتخاب اندازه مناسب کاندوم، بین دو سایز قرار گرفتن اندازه‌ی طول آلت تناسلی است. در این صورت پیشنهاد ما به شما این است که کاندومی را انتخاب کنید که مناسب قطر آلت شما است. اما این موضوع زمانی که قطر آلت تناسلی بین دو سایز قرار گرفته است، کمی متفاوت خواهد شد زیرا انتخاب سایز کوچک‌تر ممکن است عملاً برای شما غیر قابل استفاده باشد. در این حالت توصیه می‌کنیم که هر دو سایز کاندوم را امتحان کنید و موردی که برای شما مناسب‌تر است را مورد استفاده قرار دهید.

معرفی انواع کاندوم‌ها

انتخاب کاندوم متناسب با سایز آلت تناسلی

کاندوم‌ها در اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. حال که فهمیدیم سایزبندی کاندوم چگونه انجام می‌شود، در ادامه‌ی راهنمای خرید کاندوم لازم است به بررسی انواع کاندوم‌های موجود در کشورمان بپردازیم.

کاندوم‌های لاتکس

کاندوم‌های لاتکس رایج‌ترین نوع محصولات زناشویی و یک انتخاب قابل اعتماد برای جلوگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی هستند. از جمله معایب این نوع از کاندوم‌ها می‌توان به حساسیت‌زا بودن برای برخی از افراد اشاره کرد.

کاندوم‌های غیر لاتکس

در صورت حساسیت به لاتکس هنوز گزینه‌هایی مانند کاندوم‌های ساخته شده از پلی اورتان، پلی ایزوپرن یا نیتریل برقرار هستند. اگرچه دکتر چودهری (Dr. Chaudhari) استفاده از این نوع کاندوم‌ها را در صورت عدم حساسیت به لاتکس، توصیه نمی‌نماید زیرا غلاف‌های غیر لاتکس احتمال شکستگی بیشتری دارند و به‌همین دلیل اثربخشی آنها کاهش می‌یابد.

کاندوم‌های خاردار

کاندوم خاردار معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زوجین به‌دنبال لذت بیشتری هستند. روی کاندوم خاردار برجستگی‌هایی وجود دارد که در تحریک بیشتر نقطه‌ی G یا دیواره‌ی واژن در زنان بسیار موثر هستند.

کاندوم‌های اسپرم‌کش

برخی از کاندوم‌ها شامل یک ماده‌ی شیمیایی هستند که ضمن بی‌حرکت نمودن اسپرم، آن را از بین می‌برد. این ماده به تنهایی ۷۰ تا ۸۰ درصد در پیش‌گیری از بارداری موثر است. با این حال، هنگامی که با یک روش بازدارنده‌ی دیگر همراه شود، این اثربخشی به ۹۷ درصد می‌رسد. این کاندوم ممکن است برای برخی از افراد حساسیت‌زا باشد.

کاندوم‌های نازک یا بسیار نازک

کاندوم‌های نازک یا بسیار نازک دقیقاً همان چیزی است که هر فرد به‌دنبال آن است! برخی از افراد از کاندوم استفاده نمی‌کنند چون معتقدند کاندوم مانع از لذت می‌شود. بسیاری از مردم این نوع از کاندوم را به‌عنوان روش پیشگیری از بارداری ترجیح می‌دهند زیرا کاندوم نازک مانع از احساس لذت نمی‌شود.

کاندوم‌های حاوی لوبریکانت

این نوع از کاندوم‌ها دارای روان‌کننده هستند و اصطکاک ناشی از خشکی واژن را کاهش می‌دهند.

کاندوم‌های طعم‌دار، عروسکی یا تنگ‌کننده

استفاده از کاندوم‌های طعم‌دار یا عروسکی یک راه آسان برای ایجاد تنوع در رابطه‌ی جنسی است. کاندوم‌های طعم‌دار برای رابطه جنسی واژینال بی‌خطر هستند، اما ممکن است موجب حساسیت شوند. برخی از کاندوم‌ها خاصیت تنگ‌کنندگی هم دارند.

کاندوم‌های تاخیری

با توجه به این‌که برخی از مردان دچار زودانزالی هستند، کاندوم تاخیری می‌تواند یک راه مناسب برای رابطه‌ی جنسی رضایت‌بخش باشد.

کدام برند کاندوم بهتر است؟

اگر قصد خرید کاندوم را دارید، لازم است که از بهترین برند‌های کاندوم اطلاع داشته باشید:

کاندوم ساگامی (Sagami)

برند ژاپنی ساگامی یکی از نازک‌ترین و مستحکم‌تریم کاندوم‌ها را به بازار عرضه کرده است.

کاندوم کاپوت (Kapoot)

تنوع و قیمت مناسب، برند کاپوت را به یک نام تجاری معروف در زمینه‌ی تولید کاندوم تبدیل کرده است.

کاندوم کدکس (KODEX)

برخی ناچ کدکس را به‌عنوان بهترین مارک کاندوم در جهان معرفی می‌کنند. این کمپانی از لاتکس صد در صد طبیعی در محصولات خود استفاده می‌نماید.

کاندوم تروجان (Trojan)

تروجان یک کمپانی آمریکایی است که علاوه بر تولید کاندوم، سایر وسایل بهداشت جنسی مانند حلقه‌های ویبراتور را نیز تولید می‌نماید.

کاندوم دورکس (Durex)

کاندوم دورکس تولید انگلیس هم یکی از پر فروش‌ترین کاندوم‌ها است. کاندوم رومانتیک دورکس از پرطرفدارترین محصولات این برند است.

مهم‌ترین نکته در خرید کاندوم

از جمله مهم‌ترین نکاتی که باید در خرید کاندوم مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • به سایز کاندوم دقت کنید.
 • به محافظت و کارآیی کاندوم توجه نمایید.
 • مشخص کنید که به‌دنبال چه نوع کاندومی هستید. اگر به لاتکس حساسیت دارید، باید از کاندوم‌هایی که از جنس لاتکس ساخته نشده‌اند، استفاده کنید. اگر قصد دارید که رابطه‌ی خود را طولانی‌تر کنید، کاندوم‌های تاخیری بهترین گزینه برای شما هستند.
 • به ضخامت کاندوم دقت کنید. اگر به‌دنبال کاندوم بسیار نازک هستید، کاندوم ساگامی برای شما بهترین گزینه است.

سخن آخر:

در این مقاله به بررسی روش سایز بندی کاندوم و انتخاب اندازه مناسب کاندوم پرداختیم. اگرچه آگاهی از سایز کاندوم بسیار اهمیت دارد اما بسیاری به‌دلیل خجالت بدون بررسی نسبت به خرید اقدام می‌کنند. ما در سایت خجالت نکش تمام سعی‌مان این است که فرهنگ خرید محصولات جنسی مانند کاندوم بدون خجالت را در جامعه جا بیاندازیم.